הפרת הסכם הרגיעה הלילה על ידי חמאס, גררה הבוקר (שבת) תגובות רבות במערכת הפוליטי. חבר הכנסת פרץ תקף: "הניסיונות של נתניהו הוכחו כטעות". ח"כ לפיד הגיב: "בהיעדר מדיניות נתגלגל מסבב לחימה להפסקות אש, בלי שליטה, בלי הישגים". במהלך הלילה אזעקות צבע אדום הפריעו לבליינים שבילו במועדון "הפורום" בבאר שבע. אנשים שבילו במועדון סיפרו על ההיסטריה והלחץ שהיה במקום בגלל השיגורים: "הייתה היסטריה, לא היה ברור כל כך לאן רצים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ התייחס לירי לבאר שבע הלילה: "ניסיונו של נתניהו להכיל את חמאס ולפטור אותו מהאחריות לסבב ההסלמה האחרון הוכחה כטעות. אם חמאס אחראי על הרצועה, חמאס אחראי על כל פעולת טרור נגד ישראל, בין אם הג'יהאד או כל ארגון טרור אחר יורה. הפתרון לעזה חייב להיות משולב בכוח צבאי עם אסטרטגיה מדינית".

אמיר פרץ בראיון לרינה מצליח
פרץ: ניסיונות נתניהו - כשלו | צילום: החדשות 12

"כדי לשנות את המציאות בעזה יש לקיים את השלבים הבאים : הקמת קואליציה אזורית ובין לאומית, ולאחר מכן הצבת אולטימטום לחמאס, קבלת התכנית שלנו לפירוז רצועת עזה מנשק תמורת שיקום הרצועה", הוסיף פרץ. "בשלב הבא, נאכוף את התכנית – אם באמצעים מדיניים לאחר שחמאס יקבל את הדרישה, ואם באמצעים צבאיים. לבסוף, העברת השליטה בשטח לרשות הפלסטינית בסיוע הקהילה הבינלאומית".

גם מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, הגיב להפרה שביצע החמאס וכתב: "בלילה החמאס הפר את הסכם הפסקת האש. למה? כי הוא יכול. החמאס והג'יהאד שני ארגוני טרור שמכתיבים את סדר היום לתושבי הדרום ולמדינת ישראל באין מפריע".

יאיר לפיד
חבר הכנסת לפיד | צילום: הדר טנדלר

"לא, אין פתרונות קלים. אבל על חוסר המדיניות המתמשכת, אנחנו משלמים כבר חמש שנים", המשיך לפיד. "ויש מה לעשות, הרתעה מחזירים בכוח, הרבה כוח. הנהגת החמאס והג'יהאד צריכה לחיות בפחד תמידי, שותפי הטרור, חוליות השיגור, צריכים לדעת שהם מטרה נעה".

לסיום כתב חבר הכנסת לפיד: "לצד פגיעה משמעותית ואנושה בארגוני הטרור ברצועה, הגיע הזמן לתת מנופים כלכליים לעזה ולהוציא את האוכלוסייה האזרחית ממעגל העוני והמצוקה. בהעדר מדיניות נתגלגל מסבב לחימה להפסקות אש, בלי שליטה, בלי הישגים. עוד לילה ללא שינה בדרום, את השינוי נתחיל בירושלים".

במועדון הפורום בבאר שבע הופתעו מאוד מהאזעקות ומהשיגורים שבוצעו מרצועת עזה. הירי התרחש אחרי זמן רב שנשמר שקט מתוח והוא הבהיל את המבלים שבילו במועדון "הפורום" בבירת הנגב. במועדון פרסמו זמן קצר אחרי הירי הודעה, לפיה: פיקוד העורף מאשר להמשיך במסיבה. במועדון הוסיפו וכתבו שמי שישוב למסיבה ייכנס בחינם.

תקיפות חיל האוויר בעזה
תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה

עדי ראייה שהיו במקום סיפרו על הפחד, החרדה והבלבול שהיו במקום בעקבות הירי. "הייתה היסטריה, לא היה ברור כל כך לאן רצים", סיפרה אורי אביטן שהייתה במקום. "ישבנו פשוט על הרצפה עם ידיים על הראש עד שיעבור. מיד אחר כך הלכנו הביתה".

אביתר אבני, שבילה גם כן הלילה במועדון הפורום בבאר שבע סיפר: "הייתי שם עם שני חברים, בהתחלה לא שמענו את האזעקה, אבל ישר כיבו את המוזיקה והדיג'יים הודיעו. לא היו מאורגנים לזה אבל המאבטחים התחילו להתרוצץ ולבקש מכולם להשתטח. היה המון בכי, מאות אנשים עזבו בבכי".

"היה הרבה פחד הרבה, אנשים הלכו הביתה מהמועדון, בקושי הספיקו להיכנס וחתכו הביתה. כשהאזעקה נגמרה הרגעתי ידידה שלי ונכנסנו חזרה למסיבה", הוסיף אבני. "רצו לסגור את המועדון בגלל הנהירה החוצה. אבל בסופו של דבר בדקו את העניין עם פיקוד העורף ואמרו שיש מסיבה. רובנו בחרנו להישאר כי אם בסופו של דבר היו סוגרים את הפורום - זה הניצחון שלהם".

יוסי שוורץ, מנהל מועדון הפורום בבאר שבע אמר לחדשות 12: "אנחנו ערוכים תמיד ופועלים בהתאם להנחיות פיקוד העורף. אין כרגע הגבלות והערב אנחנו מקיימים מסיבה נוספת במועדון תחת הכותרת - show must go on".

יובל מבלה נוספת סיפרה: "היה לחץ מן הסתם זה משהו שלא ציפו לו פיקוד העורף נתן אישור שהמועדון יפתח, אף אחד לא נפצע ברוך ה' למרות שהיו המון אנשים. פשוט הייתה הוראה מאוד ברורה להישאר רגועים ולרדת לרצפה וההנהלה דאגה לזה שזה באמת יקרה".