דובר הג'יהאד האסלאמי פנה אמש (שלישי) בנאום לראש הממשלה בנימין נתניהו ואיים: "אתה התחלת את המערכה אבל לא תשלוט במועד סיומה". מאז חיסולו של מפקד הזרוע הצפונית של ארגון הטרור, בהאא אבו אל-עטא, נורו יותר מ-200 רקטות לעבר ישראל. במקביל בכיר בחמאס מאיים שהארגון יצטרף ללחימה אם מאמצי התיווך המצריים לא יצלחו. לאור האיומים, בצה"ל עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות בשטח ונערכים להסלמה נוספת.

מפת אזורי התגוננות של פיקוד העורף: בדקו במפה את האזור שלכם

"האויב יחוש בשטח את משמעות הדברים", אמר דובר הארגון באיומיו, "השעות הקרובות יוסיפו כותרת חדשה לרשימת הכשלונות של נתניהו". גורמים פלסטיניים טענו שנסיונות התיווך שמתקיימים אינם משמעותיים ואין התחייבות של אף גורם למאמצים הללו. ‎

במקביל השאלה הגדולה שצפה אתמול היא האם חמאס יצטרף ללחימה, ונראה כי האפשרות הזו מתקרבת. אחמד יוסוף, בכיר בחמאס, איים אמש: "חמאס לא מתנערת מהתפקיד הג'יהאדי שלה, אבל נתנו עד עכשיו אפשרות לג'יהאד האסלאמי לנקום את חיסול אבו אל עטא. אם התיווך המצרי ייכשל הלילה אני חושב שחמאס תצטרף ללחימה, ואם אכן אנחנו נצטרף ללחימה אז כל ערי ישראל יהיו תחת איום טווח הרקטות שלה ונירה גם מעבר לתל אביב".

בהאא אבו אל-עטא
בכיר הג'יהאד שחוסל, בהאא אבו אל-עטא

מוקדם יותר דווח בתקשורת העזתית שהארגונים השונים הפועלים ברצועה, ובהם החמאס והג'יהאד האסלאמי, התכנסו במשך שעות ארוכות לישיבה בחדר המבצעים המשותף. ההצהרות שיצאו משם הן חד משמעיות - התגובה לחיסול הבכיר עדיין לא הגיעה, וצפויה להגיע בקרוב. החמאס טרם התערב בעימות, אך בכיר הארגון פאוזי ברהום הבהיר: "לא נעצור פעולות נקמה נגד ישראל".

עוד עולה מהדיווחים ברצועה כי מאז חיסולו של אבו-עטא ואשתו נהרגו כתוצאה מתקיפות צה"ל חמישה בני אדם נוספים, כולם אנשי הג'יהאד האסלאמי. בתוך כך, מאתמול בשעות הבוקר תושבי עזה מסוגרים בבתיהם. הלימודים הושבתו, המשרדים הממשלתיים נותרו סגורים והמפקדות הצבאיות פונו מאנשים.

ראש הממשלה ושר הביטחון בהתייעצות עם הרמטכ
ראש הממשלה ושר הביטחון בהתייעצות עם הרמטכ"ל | צילום: אריאל חרמוני

בצה"ל נערכים להסלמה וחיל האוויר שומר על מוכנות לקראת הרחבת התקיפות וסבב לחימה משמעותי אף יותר מזה שהיה עד כה. מדובר כעת בשעות מתוחות ורגישות שיקבעו איך יראה המשך סבב הלחימה. ראשי מערכת הביטחון מחכים גם הם לראות מה יהיו ההתפתחויות בשטח, כשהכלל המנחה לפעולה הוא - ירי יענה בירי.

במסגרת היערכות מערכת הביטחון גויסו כוחות מילואים מצומצמים למערך כיפת ברזל ולפיקוד העורף, וכוחות תגבור הוצבו בשדרות למניעת ירי נ"ט על העיר. כמו כן, סוללת תותחים נפרסה בעוטף עזה. במקביל, הכריז אתמול שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט על "מצב מיוחד" למשך 48 שעות ביישובים שנמצאים בטווח של 80 ק"מ מגבול הרצועה.