אחרי סוף שבוע מתוח בדרום שבמהלכו נורו 11 רקטות מעזה לעבר ישראל, באיחוד האירופי גינו את המתקפה לעבר האזרחים וקראו להפסיקה "באופן מיידי וללא כל תנאי". בהודעה שפורסמה הלילה (בין ראשון לשני) מטעם האיחוד נכתב: "יש לפעול בדחיפות לצורך ההגנה על חיי אדם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"במהלך הימים האחרונים עשרות רקטות נורו מעזה לדרום ישראל על ידי קבוצות של חמושים פלסטינים", נכתב בהודעת הגינוי הרשמית. "ירי רקטות נגד אוכלוסיות אזרחיות אינו מקובל ועליו להיפסק באופן מיידי וללא תנאי. יש לפעול בהקדם על מנת לפתור את ההסלמה ולהגן על חיי האזרחים".

עוד נכתב כי "לשני הצדדים - הישראלים והפלסטינים, הזכות לחיות בשלום, ביטחון וכבוד. רק פיתרון פוליטי יוכל לשים קץ לאלימות", לשון ההודעה.

על רקע ההתפתחויות האחרונות, במהלך ישיבת הקבינט המדיני-בטחוני שהתקיימה אתמול הציע יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ לחזור למדיניות של סיכולים ממוקדים כצעד שאמור להרתיע את ראשי החמאס ולמנוע הסלמה, אך החלטה טרם התקבלה בנושא. הדיון בקבינט ארך חמש שעות והוצעו בו פתרונות נוספים ומנוגדים למצב המתוח בדרום.

חלק מהפתרונות הנוספים שהוצעו במהלך הדיון: מצד אחד להרחיב את הפעולות ההתקפיות של צה"ל ובכך להרתיע את הארגונים ברצועה. מנגד הועלתה האפשרות ליישם שורה של הקלות שישפרו את חייהם של התושבים בעזה והגשתן יחד עם האיום לבטל את כולן במקרה של ירי לעבר ישראל. לא ברור אם התקבלו החלטות בנושא.

רכב שנפגע מפגיעת רקטה בשדרות
רכב שנפגע מפגיעת רקטה בשדרות | צילום: דוברות המשטרה

בתוך כך, על רקע שיגורי הרקטות מעזה לישראל בסוף השבוע האחרון ההיערכות הביטחונית המוגברת בדרום נמשכת. אתמול בכיר בפלגים הפלסטיניים בעזה חשף את המסרים שהועברו למתווכים במצרים, אשר הדגישו ש"לא ניתן להשלים עם המצב בעזה ועם המתקפות של הכיבוש".

עוד הצהיר הבכיר כי הפלגים החליטו ש"סבלנותם לא תתארך אל מול פעולות הכיבוש". הוא גינה את צעדי ישראל, שאותם כינה "פלישה ופשעים שמבוצעים כלפי אנשים שוחרי שלום בצעדות השיבה". הבכיר גם התייחס להסדרה בעזה וטען: "אין תגובה מצרית חיובית בנוגע ליישום הישראלי של כל ההבנות בעזה". לדבריו, ישראל מקשרת בין יישום ההבנות להקמת ממשלה חדשה, אך פלגי ההתנגדות "לא יהיו בני ערובה של הבחירות בישראל".

מטחים כבדים לעבר שדרות
יירוטים מעל שדרות בסוף השבוע | צילום: יורי נזרוב, שדרות און ליין

ביום שישי האחרון שוגרו לעבר שטח ישראל 11 רקטות בשני מטחים ומערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט 8 מהן. בתגובה לירי, תקף חיל האוויר בלילה שבין שישי לשבת שורה של יעדי טרור ברצועת עזה. בין היעדים שהופצצו על ידי מטוסי בקרב היו מתחם צבאי של הכוח הימי של חמאס, מתחם צבאי של מערך ההגנה האווירית של הארגון, מתחם צבאי המכיל סימולטור לירי נגד טילים, מתחמי אימונים, אתר לייצור אמצעי לחימה, ומתחם צבאי המשמש כמחסן אמצעי לחימה ותשתיות תת-קרקע של הארגון בצפון, מרכז ודרום רצועת עזה.

צה"ל מסר כי הוא "רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר שטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל. צה"ל רואה בארגון הטרור חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה".