"עשינו טעויות – צריך לשמור על העליונות האווירית". מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, הזהיר היום (שלישי) כי העליונות האווירית של מדינת ישראל בשמי האזור אינה מובטחת, וכי על צה"ל לפעול כדי לוודא "שתהיה רלוונטית גם בעוד עשר שנים". בנאומו בוועידת "כלכליסט", פירט נורקין את האיומים הביטחוניים על ישראל בעשור הקרוב והתייחס לאירועים מהימים האחרונים, בראשם התקיפה האמריקנית בעירק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בזירה הצפונית, עומד מולנו מערך טילים מתקדם ומסוכן", התריע מפקד חיל האוויר והתייחס להגעת טילי ה-S300 ו-S400 לגבול. "בשום מקום אחר בעולם כוח אווירי לא מתמודד עם כאלה איומים. המשימה שלי היא לשמר את חופש הפעולה של צה"ל והדבר הופך ליותר מאתגר. לכן חשוב תכנון ארוך טווח". בין הדרכים לשימור העליונות האווירית, ציין נורקין את התכניות להחלפת מסוקי היסעור ורכישת מטוסי קרב נוספים.

"אם לא נתכנן קדימה - לא נהיה רלוונטים", הזהיר. "עשינו טעויות: לפני שנה נפל לנו מטוס F16. אבל אם נפעל נכון נצליח לדאוג לכך שגם המצב הביטחוני יהיה יותר טוב וגם הכלכלי - כי אם הביטחון יהיה חזק הכלכלה תהיה חזקה. לכן אנחנו צריכים לשמור על העליונות האווירית שלנו".

נורקין פירט את שיתופי הפעולה השונים שמבצע צה"ל עם חילות אוויר זרים, בהם "הקשרים שלנו לעשות שימוש במרחב האווירי של קפריסין ויוון, הקשר שלנו עם האיטלקים שהגיעו לכאן לתרגיל בינלאומי, הקשר עם הגרמנים שהתאמנו איתנו. השנה בפעם ראשונה ביצענו תרגיל עם חיל האוויר הבריטי. וכמובן מעל הכל - הקשר שלנו עם חיל האוויר האמריקני".

לדברי נורקין, חיל האוויר פועל בשנים האחרונות בזירה הצפונית תוך תיאום מלא עם רוסיה. "הטייסים שלנו מסתובבים במזרח התיכון בלילה בגובה נמוך", התגאה. עוד ציין כי התקיפה האמריקנית לפני כיומיים של מיליציות פרו-אירניות בעירק, מהווה "פוטנציאל לתפנית" בשל עוצמתה. על פי הדיווחים, במתקפה נהרגו לפחות 25 לוחמי מיליציות שיעיות ו-55 נפצעו. לפני כיומיים מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הזהיר את אירן מתגובה לתקיפה: "לא נסבול פעולות מצד הרפובליקה האיסלאמית שמציבות בסכנה גברים ונשים אמריקניים", אמר.