"נפעיל את כל עוצמתו של צה"ל, לא נאפשר לאירן להתבסס": הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, הבהיר הבוקר (רביעי) כי צה"ל יפעל במלוא העוצמה גם במרחב האורבני של האויב לאחר שמוצו כל האפשרויות להימנע מלוחמה - זאת על רקע החלטת בית הדין הבינלאומי בהאג לחקור את ישראל בחשד לביצוע פשעי מלחמה בגדה ובעזה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מלחמה היא לעולם המוצא האחרון, אך מלחמה היא פתרון ומבצע הוא פתרון", הבהיר רא"ל כוכבי בנאום שנשא בכנס צה"ל והחברה הישראלית במרכז הבינתחומי בהרצליה.

"במקרים שבהם מוצו כל הדרכים הדיפלומטיות ההרתעה, ופעולות התגמול – מלחמה היא פתרון והיא היעד העליון שאליו צבא צריך להתכונן. לכן לעולם נהיה בעמדה מוסרית צודקת שבבסיסה יצאנו למלחמה מתוך תכלית של הגנה", הבהיר כוכבי.

תקיפות ברצועת עזה
"נתקוף במלוא בעוצמה במרחב האורבני" | צילום: חדשות

"אם זה הצעד האחרון שאליו הגענו, נהיה בעמדה מוסרית הגבוהה ביותר. נפעיל את כל עוצמתו של צה"ל גם המתחמים האורבניים של האויב", הדגיש הרמטכ"ל. 

"ארגון חמאס עסוק בשנים האחרונות בדבר מרכזי - שיפור רווחתו הכלכלית והאזרחית של העם בעזה. זה עיקר עניינו של החמאס. עברנו קיץ בסה"כ יציב, מעט מאוד שרפות, הרבה מאוד תופעות אחרות שידענו בעבר מתחת לרדאר לא קרו. זה רצון של חמאס לא להגיע להידרדרות ומי שהפריע לכך היה הג'יהאד האסלאמי ובעיקר בהא אבו אל עטא. הוא באופן קבוע חרחר מלחמה והוציא פיגועים. 90 אחוז מהפיגועים בשנה האחרונה היו מעשה ידיו". 

"חיסולו היה מהלך עיצובי ולא טקטי.", הבהיר, "חמאס נמנעה מלהילחם בג'יהאד האסלאמי אז אנחנו עשינו את זה. כרגע, יש הזדמנות מכיוון שחמאס חזרה להכתיב את סדר היום, את מהלך העניינים ברצועה, ואנחנו בתהליך בסיוע המצרים שבו, בתמורה לשיפור ניכר בביטחון מול עזה, נאפשר הקלות מדיניות".

בכיר הג'יהאד אל-עטא והמבנה בו חוסל
בכיר הג'יהאד אל-עטא והמבנה בו חוסל | צילום: החדשות 12

בדבריו, התייחס הרמטכ"ל גם לפעילות במרחב עזה ולמציאות החיים הקשה בה חיים תושבי עוטף עזה: "אנחנו מספקים ביטחון ברצועת עזה, מיירטים ברוב המוחלט של המקרים את הרקטות, בולמים ניסיונות לחדירה על בסיס חודשי, הורדנו בצורה דרסטית את כמות השריפות בשנה האחרונה ואין פלוגות בלבול והטרדה לילית". 

"ולצד העניין הזה", אמר כוכבי, "בכל פעם שצבע אדום מפלח את השקט, התחושה היא תחושה שאין מספיק ביטחון. אני מבדיל בין ביטחון לבין תחושת ביטחון – האחריות היא להעצים את תחושת הביטחון ולא רק את הביטחון עצמו. אני ער לתחושות של תושבי עוטף עזה אך עלינו לזכור שהביטחון קודם לתחושת הביטחון". 

"לא נאפשר לאירנים להתבסס במרחב" 

הרמטכ"ל כוכבי התייחס בדבריו לסוגיה האירנית - והצביע על כך שכוחה של טהרן הלך והתעצם: "אירן שינתה את המדיניות שלה בשנה האחרונה, היא הפכה להרבה יותר התקפית ומכוונת בראש ובראשונה נגד מדינות המפרץ. אין תגובה, אין פעולת תגמול ואין הרתעה מול הפעולות האלה שהאירנים נוקטים", אמר כוכבי.

"מנגד, הם ניסו גם לפעול מולנו מספר פעמים בשנה האחרונה, שינו גם כלפינו את המדיניות אלא שאנחנו מגיבים - ונמשיך להגיב. ובכל זאת אנחנו מבינים שלצד העובדה שבמרחב המזרחי יותר לא מגיבים נגדם וכתוצאה מכך תחושת המסוגלות שלהם גדלה, האפשרות שנגיע לעימות מוגבל נגד אירן היא לא אפשרות בלתי סבירה. אנחנו נערכים לזה". 

תמונת, לויין, תוצאות, תקיפה, ישראלית, סוריה
"נמנע את התעצמות אירן". תוצאות תקיפה ישראלית בסוריה | צילום: ImageSat International - ISI

"היה טוב יותר אם לא היינו היחידים שפועלים נגדם, אך זו המציאות לעת הזאת. אנחנו מתכוונים להמשיך בשיקול דעת, באחריות, בהסתכלות זירתית ותוך שקילת כל השיקולים אבל לא ניתן לאירנים להתבסס במרחב הצפוני בכלל ואפילו לא בעירק. היום אירן היא אויב מידי, היא הייתה המדינה שיש לה תוכנית גרעין – והיום היא כבר לא. היום היא אויב בעין, שמתמודדים איתו".