חיל האוויר הישראלי תקף הלילה (בין שלישי לרביעי) עשרות מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האירני ולצבא סוריה, זאת בתגובה לשיגור הרקטות לעבר רמת הגולן אתמול בבוקר. לפי המרכז הסורי לזכויות אדם, 11 בני אדם נהרגו בתקיפה ושבעה מהם ככל הנראה אירנים. גורם ביטחוני בכיר הודה הבוקר שבתקיפה נהרגו אירנים. רוסיה גינתה את התקיפה וכינתה אותה "צעד שגוי". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יעדי התקיפה כללו, בין היתר, טילי קרקע-אוויר ומחסני אמל"ח. סוללות נ"מ מתקדמות הותקפו במהלך המבצע. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקיפה הלילית ואמר: "נמשיך לשמור בתקיפות על ביטחון ישראל". בצה"ל הבהירו כי "המבצע תואם מול מעצמות באזור".

בתקיפת צה"ל בפאתי דמשק הושמדו מפקדות של הכוחות האירנים והסורים, בסיסים צבאיים ובסיסי אמל"ח. במהלך ההפצצה בוצע ירי של טילי קרקע-אוויר סורים לעבר מטוסי חיל האוויר ובעקבות כך הושמדו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו בשטח סוריה בתגובה לשיגור הרקטות על-ידי כוח איראני משטח סוריה לשטח ישראל, ולכוונה לפגוע בשטח ישראל.

צה"ל מסר בשעות הבוקר כי מבצע התקיפה בסוריה התרחש במשך דקות ספורות, במהלכן הופצצו עשרות יעדים של כוח קודס האירני וצבא סוריה. רוב המטרות מוקמו סמוך לדמשק, וחלקן ברמת הגולן הסורית. בצה"ל אישרו כי פגעו גם בסוללות נ"מ מתקדמות, עמדות תצפית, מחסני אמל"ח וכן מפקדות של הצבא הסורי. בנוסף, הותקפו נכסים של אירן ושל כוח קודס והמיליציות באזור. 

תקיפת חיל האוויר בסוריה
תקיפת חיל האוויר בסוריה | אילוסטרציה: דובר צה"ל

בזמן המבצע נורו מספר טילי נ"מ לעבר המטוסים הישראליים שלא פגעו. המטוסים בתגובה השמידו את הסוללות שביצעו את הירי. 

בצה"ל הבהירו כי ישראל לא תסבול התבססות אירנית בסוריה. לפי דובר צה"ל, היה תיאום מוקדם מול "מעצמות באזור" לפני ביצוע התקיפה. בצה"ל הבהירו כי ישראל נערכת לכל אפשרות וכן לתגובה ולהמשך המערכה. כוחות מערך ההגנה האווירית בצפון עובה, אך בצפון אין החניות חריגות, לפי שעה, לאזרחים. 

תקיפה ישראלית בסוריה
תקיפה ישראלית בסוריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקיפה הלילה ואמר כי "מי שיפגע בנו - אנו נפגע בו. כך עשינו הלילה מול מטרות צבאיות של כוח קודס האיראני ומטרות צבאיות סוריות בסוריה, לאחר שאמש שוגרו משטחה רקטות לעבר ישראל". עוד הבטיח נתניהו: "נמשיך לשמור בתקיפות על ביטחון ישראל".

שר הביטחון נפתלי בנט מסר לאחר התקיפה: ״הכללים השתנו: מי שיורה על מדינת ישראל ביום, לא ישן בלילה. כך בשבוע שעבר וכך גם השבוע. המסר שלנו למנהיגי אירן פשוט: אינכם חסינים יותר. בכל מקום בו תשלחו את זרועות התמנון שלכם - אנחנו נגדע אותן. צה״ל ימשיך להוות חומת מגן לאזרחי ישראל״. 

מוקדם יותר הלילה דיווחה הטלוויזיה הממשלתית בסוריה כי מערכת ההגנה האווירית של צבא אסד הופעלה כנגד מספר "מטרות עוינות" סמוך לבירה דמשק. צה"ל הודיע כי הוא רואה במשטר הסורי כנושא באחריות לנעשה בשטחו, ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל.

אתמול בבוקר יירטה מערכת כיפת ברזל 4 רקטות ששוגרו משטח סוריה לישראל. בשעה 04:52 הופעלו אזעקות במספר יישובים ברמת הגולן ובגליל, בהם דן, דפנה, כפר סאלד, מג'דל שמס, מסעדה, נווה אטיב, נמרוד, עין קנייא, שאר יישוב ושניר. היירוטים בוצעו מעל שמי סוריה - לא זוהו נפילות בשטח ישראל ולא היו נפגעים.

כרבע שעה לאחר המטח לצפון דיווחה סוכנות הידיעות הסורית על תקיפה לכאורה במחסן רקטות בדמשק. בכלי תקשורת לא-רשמיים במדינה דווח אפילו כי מערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה הופעלו נגד "מטרות עוינות", אך מעבר לכך לא נמסרו פרטים נוספים על האירוע ולא הפנו אצבע מאשימה לעבר ישראל.

בעקבות האירועים, שר הביטחון בנט והמרמטכ"ל כוכבי קיימו התייעצות ביטחונית בבסיס הקריה יחד עם בכירי מערכת הביטחון. בישראל מעריכים שמי שעומד מאחורי המטח לפנות בוקר מפאתי דמשק הם מיליציות שיעית פרו-אירנית. ראשי המועצות האזוריות בגליל ובגולן הודיעו לאחר הירי: הלימודים יתקיימו כסדרם - ההנחיות הן להמשיך בשגרה מלאה.