בשבועות האחרונים דיברה מערכת "אולפן שישי" עם עשרות נשים וגברים ששירתו בשייטת 13 תחת שי אלבז, חלקם הכירו אותו עוד כשהיה מפקד פלגת הלוחמים ביחידה וחלקם מהתקופה שלו כמפקד הקומנדו הימי. כשנשאלו על טענות לפיהן שי אלבז קיים מערכות יחסים מיניות עם חיילות צעירות, כמעט כולם ענו שזה לא מפתיע. עד לפני שלושה ימים היה אלבז מועמד לתפקיד מפקד חיל הים, אך בעקבות העדויות שפורסמו אמש (שישי) במלואן ב"אולפן שישי" - הוא החליט לפרוש מצה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ר' הייתה חיילת בת 18 באגף המבצעים של השייטת. את שי אלבז היא הכירה אז כסגן אלוף, מפקד פלגת הלוחמים. היא מספרת שהמפגש הראשון ביניהם מחוץ לבסיס היה במסיבת סוף מסלול של לוחמים ביחידה שהתקיימה במועדון בחיפה, מסיבות שהמפקד הבכיר נהג להשתתף בהן באופן קבוע.

תת אלוף שי אלבז
תא"ל שי אלבז | צילום: דובר צה"ל

"אם יש מסיבה הוא יהיה במסיבה, אם יש עניינים הוא יהיה בעניינים", היא אומרת. "אני זוכרת פשוט שאני הלכתי לשירותים והוא נכנס אחריי. לא היה סוג של 'בוא, בוא אחריי לשירותים', כי לא עשיתי את זה אף פעם. גם לא הייתי עם אף גבר, וגם לא הייתי עם אף גבר במקום ציבורי - ובטח לא כשכל הבסיס שלי בחוץ. הוא פשוט נכנס אחריי לתא, והתחיל בינינו איזה משהו, אקט מיני של מין התמזמזות כזאת".

כשהיא נשאלת אם הייתה מבחינתה הסכמה לאקט, ר' משיבה: "לא העליתי על דעתי שאנחנו יכולים להתנשק אפילו. אמרתי: 'זה קצין, מפקד, נשוי, אני חיילת פשוטה'. יש שם בחורה תמימה, בתולה, חסרת ניסיון מיני, עם בחור שהיא סוג של מעריצה, שהוא סוג של אלוהים של המקום שבו היא משרתת".

"ניסיתי לא לראות אותו מעליי, פחדתי להגיד משהו"

בשבועות הבאים היחסים בין ר' ואלבז המשיכו להתנהל כרגיל - עד שהגיעה הזמנה לעוד מסיבה. "היה איזה מועדון שהמבוגרים יותר מהיחידה יוצאים לשם, בהרצליה, והוזמנו למסיבה על ידי שי וחבר שלו", סיפרה. "היינו במסיבה, ואחרי המסיבה הוא הציע ללוות אותי לאוטו. התחלתי להבין, מן הסתם לא הייתי טיפשה, אבל לא הבנתי בדיוק את הסיטואציה. לא היה לי הגיוני שיקרה בינינו משהו באוטו חוץ מנגיד נשיקה, כי הוא היה נשוי".

 ר', ששירתה תחת תא
ג', ששירתה תחת תא"ל אלבז | צילום: החדשות 12

כשנכנסו לרכב, מספרת ר', היא החלה להבין מה קורה באמת. "הרגשתי פשוט כאילו אני עכשיו תחת איזשהו סוג של מבצע, עכשיו עושים אותי ו... באמת שלא ידעתי כל כך איך לזוז בכלל, בחיים לא הייתי בסיטואציה הזאת. לא הייתי במצב כזה שאני עומדת לקיים יחסי מין עם מישהו. הוא היה מעליי וזה היה באוטו, ומאחורה, וזה היה מאוד מהר ולא נעים, אפילו קצת כואב".

"מאוד ניסיתי לא לראות אותו מעליי, מאוד ניסיתי לא להיות בסיטואציה, פחדתי להגיד משהו, פחדתי להגיד 'אולי לא'", היא משתפת. "אתה חושב שמגינים עליך, שומרים עליך, אתה בלב של הסצנה, איפה שהכל קורה - אז באמת, אז מישהו שכב איתך באוטו, אז את צריכה עכשיו לבכות? הם הורגים אנשים כל יום, הם מסויטים לגמרי, אז את חושבת כבר: 'אה, אני יכולה להתמודד עם זה פשוט'".

"הוא ניסה לנשק אותי, פתחתי בריצה"

ל' הייתה החיילת החדשה בבסיס ולא ממש הבינה את יחסי הכוחות בו. הראשון שהתייחס אליה היה סגן אלוף שי אלבז שהזמין אותה, לדבריה, לאכול גלידה בחיפה. "הגענו, אכלנו גלידה, נכנסנו לאוטו, התחלנו לחזור חזרה", היא משחזרת. "מגיעים לבסיס, הוא מחנה, מסתובב אליי - ומנסה לנשק אותי. ושם, באותו רגע באוטו מול אלבז (הוא) נשאר רק הכוח שהוא משחית, עלוב ונלוז. אני נבהלת, פותחת את הדלת של האוטו ופותחת בריצה לכיוון המגורים שלנו".

תא
פרש מצה"ל עוד לפני פרסום התחקיר. תא"ל אלבז | צילום: אלדד חרובי

כשג' שירתה תחת שי אלבז הוא כבר היה סגן מפקד שייטת 13. היא הייתה הפקידה שלו, חיילת בשירות חובה שצעירה ממנו בכמעט 17 שנה. ביחידה התפתחה, על פי הסיפורים, מעין נורמה לפיה אלבז יוצא לבלות בערבים עם חיילות שלו, ולכן זה גם לא היה נראה לה מוזר, לדבריה, כשערב אחד היא הוזמנה עם אלבז לדירה של רב סרן ו', מפקד נוסף ביחידה וחברו של אלבז מהשירות הסדיר.

"הבית היה יחסית בקרבת הבסיס. הייתה דירה כזאת של חלל אחד, ובאיזשהו שלב אני זוכרת פיצול", היא מספרת. "ו' נשאר בעצם על הספה מול הטלוויזיה, ואני ואלבז כאילו משתמשים במיטה בתור ספה, עדיין באיזושהי התכווננות לסלון ולטלוויזיה אבל קצת מאחורי ו'. איכשהו אנחנו מגיעים למצב יותר של איזושהי שכיבה שהיא קצת יותר קרובה אחד לשני, כשבאיזשהו שלב הוא עושה תנועה עם היד שלו על הראש שלי, שבהפעלה מאוד עדינה של כוח ככה מסמנת לי לאן הוא רוצה שאני אגיע ואני עושה את זה".

סרבל לוט
לוחמי שייטת 13. ארכיון | צילום: דובר צה"ל

כשהיא נשאלת אם היה לה ברור שהולך להיות מין אוראלי, היא עונה בשלילה ומוסיפה: "זה גם לא משהו שהייתי רוצה לעשות אם היו שואלים אותי. מאוד קשה לי לדמיין את זה שאני עוצרת פתאום ואני אומרת לו: 'תקשיב, לא בא לי'. לא זוכרת יותר מדי מצבים שבהם את מתעמתת עם מפקד בכיר".

"היה צריך להיות שם מבוגר אחראי"

ר', ל' וג' לא רוצות לחשוף את זהותן, כי מאז שירותן הצבאי חלקן התחתנו והפכו לאימהות, והן רואות איך נשים אחרות שמעיזות להתלונן עוברות מסע הכפשה ושיימינג. שנים שהן נושאות איתן את הצלקת של תחושת הניצול, האשמה והבושה, והן לא רוצות להיענש פעם נוספת. בנות נוספות ששוחחו עם המערכת סיפרו סיפורים דומים, אך בחרו שלא להתראיין.

"בסופו של דבר, הכוונה והמטרה מאחורי זה היא להוציא את האמת לאור, אבל למנוע מדברים כאלה להמשיך לקרות ולהגן על בנות שנמצאות בשירות צבאי", מסבירה ג'. "בעיקר בגילאים השבריריים האלה, המאוד צעירים, צריך להיות שם מבוגר אחראי, ערכי, שפוי, אמיץ ומנהיג - ואלבז הוא לא הדברים האלה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תא"ל שי אלבז ביקש לסיים את תפקידו ולפרוש מצה"ל בעקבות פרסום אירועים שהתרחשו לכאורה לפני למעלה מעשור ובהם התנהגות שאינה עולה בקנה אחד עם הנורמות המקובלות בצה"ל. ראש המטה הכללי, רא"ל אביב כוכבי, ומפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, קיבלו את בקשת הקצין לפרוש מצה״ל לאלתר. תא"ל אלבז הינו קצין עתיר זכויות אשר שירת במגוון תפקידי לחימה ותרם באופן ישיר לביטחון מדינת ישראל. הרמטכ"ל קבע כי אין מקום לנורמות כאלו בצה"ל, וכי יפגין אפס סובלנות למקרים מסוג זה בעתיד".