מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, הגיב בשיחה עם חדשות 12 להחלטה שלא לאפשר כניסת יהודים להר הבית על רקע המתיחות בעקבות ציון חג הקורבן של המוסלמים במקביל לצום תשעה באב. "אין כאן שום כניעה", הבהיר ידיד. "רק המצב בהר הבית הנחה אותי. השיקול היחיד שעמד לנגד עיניו היה לנהוג במדיניות של איזונים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"מספר המוסלמים בהר הבית הגיע בעת התפילה ל-60 אלף - מה שלא אפשר ביקור של מבקרים יהודים - ידענו את זה מראש", הסביר ידיד. "בסיום התפילה, מרביתם התפזרו. קרוב ל-2000 מוסלמים התגודדו כדי למנוע ביקורי יהודים והחלו הפרות סדר. אז פיזרנו אותם וההר נרגע ואפשרנו כניסת יהודים".

מפקד מחוז ירושלים הוסיף: "אנחנו צריכים למצוא את האיזונים. מדובר ביום חג, 60 אלף מוסלמים היו בהר הבית. צריך למצוא את האיזון בין חופש הפולחן של המוסלמים לבין לאשר ליהודים לבקר. כשהבשילה העת עשינו זאת".

הבוקר פרצו כוחות משטרה למתחם המסגדים לאחר שמאות מתפללים מוסלמים החלו להתגודד באזור שער המוגרבים ולהפר את הסדר במקום. הכוחות התעמתו עם המתפרעים ובמהלך המהומה נפצעו קל-בינוני ארבעה שוטרים. העימותים אירעו על רקע החלטת המשטרה הבוקר שלא לאפשר כניסת יהודים להר בשל המתיחות בעקבות ציון חג הקורבן של המוסלמים במקביל לצום תשעה באב. כעבור כמה שעות הוחלט לפתוח את ההר מחדש לביקורי יהודים ותיירים.

החל משעות הבוקר המוקדמות ולרגל חג הקורבן, פקדו עשרות אלפי מתפללים את הר הבית. כוחות משטר בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, נערכו בעוטף העיר העתיקה ואפשרו למתפללים המוסלמים להגיע לשטח הר הבית ולחגוג את חגם.

בשלב מסויים החלו להתגודד אלפי מתפללים שהיו בשטח הר הבית באזור שער המוגרבים, ולהפר את הסדר במקום, תוך שקוראים קריאות לאומניות ומיידים אבנים, כסאות וחפצים לעבר השוטרים. מפקד המחוז הורה לפזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ובמקום פרצו עימותים קשים.

ארבעה שוטרים נפצע קל-בינוני וגם מספר מתפללים שפונו על ידי הסהר האדום לקבלת טיפול. בהמשך היום, יקיים מפקד מחוז ירושלים, הערכות מצב נוספות.

במקביל להתפרעויות על ההר, דווח על תקרית ברחוב הגיא שבעיר העתיקה, בה נפצעו באורח קל נער בן 16 ושוטר כתוצאה מהשלכת בקבוק זכוכית לעברם. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו להם טיפול רפואי בזירה.

בלשכת ראש הממשלה מכחישים שנתניהו הוא זה שקיבל החלטה על סגירת הר הבית למתפללים יהודים. גורמים מדיניים הבהירו הבוקר כי הכניסה להר הבית נקבעת על פי הערכות מצב של המשטרה וכי בשום שלב לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה לסגור את הכניסה להר הבית

עימותים אלימים בהר הבית (צילום: רויטרס)
עימותים אלימים בהר הבית | צילום: רויטרס
במשטרה אמרו הבוקר כי רק מוסלמים יתפללו בהר הבית בשל פוטנציאל החיכוך. "החל משעות הבוקר המוקדמות עשרות אלפי מתפללים פוקדים את הר הבית", נמסר מהמשטרה, "לאחר הערכת מצב מיוחדת בראשות מפקד מחוז ירושלים ובסיומה הוחלט כי לאור כמות המתפללים ופוטנציאל החיכוך הגבוה לא יתאפשרו בשלב זה ביקורים בהר הבית". 

יהודים עולים להר הבית בתשעה באב
יהודים עולים להר הבית בתשעה באב

יותר מ-80 אלף מתפללים מוסלמים עיכבו, ככל הנראה במכוון, את סיום תפילת הבוקר שלהם - בניסיון למנוע עליית יהודים להר - זאת בזמן שצמרת משטרת ירושלים עוד דנה בשאלה האם לאפשר עליית יהודים להר. לבסוף, כאמור, הוחלט שלא לאפשר את עלייתם להר

ביקורת חריפה בימין: "כניעה לטרור וחרפה לאומית

בצלאל סמוטריץ (צילום: Yonatan SindelFlash90)
ביקורת חריפה. סמוטריץ' | צילום: Yonatan SindelFlash90
מיד לאחר קבלת ההחלטה על סגירת ההר ליהודים, תקף השר וחבר הקבינט בצלאל סמוטריץ': "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה, מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום. ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאבדן ההרתעה גם ביתר הגזרות. כך גם סגירת מערת המכפלה היום בשל יום אידם. "על הר ציון ששמם שועלים הילכו בו".