צהל פרסם הבוקר (שישי) את תיעוד ניסיון פיגוע החדירה בצפון רצועת עזה במהלכו מחבל השליך רימונים לעבר לוחמי צה"ל. המחבל זוהה על ידי תצפיתניות ולוחמי צה"ל הוקפצו לנקודה. תוך זמן קצר הלוחמים הסתערו לעבר המחבל מעבר לגדר - ופגעו בו. 

תצפיות צה"ל זיהו אמש מחבל חמוש שהתקרב לגדר בגזרת עלומים ויידה מטען ורימונים לעבר כוח צה"ל. לא היו נפגעים בתקרית בקרב כוחותינו, שירו לעבר המחבל שנפגע - ונמלט לתוך שטח הרצועה, כך על פי דובר צה"ל. במקביל, שעות ספורות לאחר התקרית בגבול הגיעו דיווחים מהרצועה על כניסתו של השליח הקטרי הנושא עמו את כספי הסיוע. 

המחבל שניסה לחדור ישראל  (צילום: חדשות)
המחבל שניסה לחדור לשטח ישראל | צילום: חדשות
בתוך כך, לפי דיווחים שטרם זכו לאימות, השליח הקטרי נכנס דרך מעבר ארז על מנת להעביר לחמאס את 30 מיליון הדולרים שהוא מקבל מדי תקופה בקביעות, באישורה של ישראל. גם ההודעה הפלסטינית על הסכמה לקבלת כספים מישראל למען חשמל יכולה להוביל לתמונת מצב שונה.

במערכת הביטחון נערכים לעימותים אפשריים בגדר, כמו בכל יום שישי בתקופה האחרונה - ורצף האירועים עשוי לקבוע אם פני הגזרה לרגיעה - או למתיחות. אמש פרסמנו במהדורה המרכזית כי גורם בכיר ישראלי הזהיר את חמאס וטען כי אם לא יהיה שקט – צה"ל ייצא למבצע צבאי נרחב ומשמעותי בעזה, עוד השנה. 

צה"ל משלים היערכות למהלך צבאי, הרמטכ"ל התייחס למצב

על פי הגורם הבכיר, התמונה שמצטיירת היא שאם לא יגיע שקט של ממש – לא יהיה מנוס ממהלך צבאי רחב ומשמעותי ברצועת עזה עוד במהלך השנה הזו. ההערכות האלה נשמעות גם מפי שרים בקבינט וגורמים אחרים. צה"ל משלים הכנות למהלך צבאי מאוד משמעותי באוויר, בים וביבשה בתוך עזה – מהלך מאוד אגרסיבי שעלול להימשך ימים ארוכים.

יירוט גראד כיפת ברזל (צילום: Christopher Furlong, GettyImages IL)
אם לא יהיה שקט, צה"ל ייצא למבצע נרחב | צילום: Christopher Furlong, GettyImages IL

הרמטכ"ל אביב כוכבי נאם אתמול בטקס התייחדות לזכר חיילי גולני בצומת גולני ודיבר על האירועים הביטחוניים האחרונים בגבול עזה. כוכבי שיבח את לוחמי צה"ל שמנעו פגיעה בנפש והגנו על אזרחי העוטף.

"גם ברגעים אלו ממש עומדים לוחמי החטיבה על המשמר בעוטף עזה. בחודש האחרון ניסה האויב מספר פעמים לחדור מרצועת עזה ולפגוע באזרחי המדינה, נבלם וסוכל. לוחמי החטיבה פעלו באומץ ובמקצועיות", אמר כוכבי.

הרמטכ"ל אמר כי חתירה למגע הינה ערך עליון עבור לוחמי צה״ל: "בכל אירוע מבצעי, בכל מפגש עם האויב, הדרישה המרכזית מכל חייל היא לחתור למגע ולדבוק במשימה. עבור חייל קרבי זהו מצב יסוד - להעמיד את עצמך מתוך הזדהות במבחן העליון של סיכון חייך".

צה"ל פועל למגן יישובים נוספים בעוטף מפני ירי נ"ט

רמז לבאות ניתן למצוא במהלכים האחרונים של צה"ל, שסיים בימים האחרונים הקמה של סוללת עפר נוספת נגד ירי טילי נ"ט וירי מקלעים מעזה ביישוב צמוד גדר בעוטף עזה – יישוב שכבר ספג בעבר פגיעות. מדובר בסוללה בגובה של 4-5 מטרים שמשתרעת לאורך של כמה מאות מטרים.

סוללת עפר בגבול רצועת עזה
סוללות עפר שהוצבו סמוך לגבול עם עזה
בנוסף, לפחות 4 יישובים נוספים מופו ונמצאו חשופים לירי נ"ט בכינון ישיר. במערכת הביטחון מגבשים גם עבורם פתרונות בימים אלה. ראשי רשויות בעוטף עזה מביעים ביקורת על מדיניות הממשלה ודורשים שינוי של המצב הנוכחי.