מתקפת הרחפנים ברובע הדאחייה בדרום ביירות, שיוחסה לישראל, פגעה בבסיס לאחסון טילים - כך פורסם היום (שלישי) ב"טיימס" הבריטי. לפי הדיווח, בין האמצעים שהותקפו היו מכשירים המשפרים את יכולת דיוקם של טילים ואת ביצועי המנוע שלהם.

אמש פרסם ארגון חיזבאללה הודעה שבה נכתב כי לפי בדיקות שהם ערכו, מטרת שני הרחפנים שפעלו בדרום ביירות לפני יומיים הייתה הפצצה של יעדים ומטרות בעיר. על פי ההודעה, חבלנים של הארגון חקרו את הרחפן שלא פגע במטרתו, וגילו כי נשא עליו חומר נפץ שלא התפוצץ.

"אחרי שמומחים מיוחדים פירקו את הרחפן הראשון שנפל בפרברי ביירות, נראה שהוא הכיל פצצה שנעטפה ובודדה במקצועיות רבה", נכתב בהודעת חיזבאללה. "חומר הנפץ שנמצא הוא מסוג C4, ומשקלו כ-5.5 ק"ג".

אזור התרסקות המל"ט הישראלי בביירות (צילום: Sakchai Lalit | AP)
זירת נפילת הרחפן בביירות | צילום: Sakchai Lalit | AP

על פי הארגון, המסקנה מהניתוח שערכו היא שמטרת הרחפן לא הייתה מעקב או איסוף מודיעין, אלא הפצצה של יעדים, כפי שעשה הרחפן השני שאכן התפוצץ. "אנו מאשרים שפאתי ביירות היו נתונים למתקפה על ידי שני רחפנים 'מתאבדים' במהלך ליל שבת - הראשון יורט, בעוד שהשני התפוצץ", מסרו.

ביום ראשון התייחס מזכ"ל חיזבאלה חסן נסראללה לתקרית האווירית מעל שמי ביירות. "מטוסים ישראלים ללא טייס מעל שמי ביירות זו התפתחות מאוד מאוד מסוכנת", אמר. "אם נשתוק על ההפרה הזו זה ייצור מצב מסוכן בלבנון".

"המדינה הלבנונית עושה את מה שבאחריותה - מדברת, מגנה, מגישה תלונה - כל זה טוב", טען נסראללה ושלח איום מפורש לעבר ישראל. "אך זה לא מספיק. אנחנו בחיזבאללה לא נאפשר שתרחיש כמו בעיראק יתפתח אצלנו - לא משנה מה יהיה המחיר. נגמר הזמן בו ישראל תוקפת בלבנון ובישראל נשמר השקט".

נסראללה סיים את דבריו באיום נוסף כלפי ישראל וטען כי תושבי הצפון לא יוכלו עוד לישון בשקט במידה והמצב יימשך, ופנה גם לחיילי צה"ל: "חכו לנו מהלילה באזור הגבול". נסראללה הוסיף: "הקונפליקט עם ישראל עבר כעת למצב חדש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר לאיומיו של נסראללה: ״שמעתי את הדברים של נסראללה, אני מציע לו להירגע. הוא יודע יפה מאוד שמדינת ישראל יודעת להגן על עצמה היטב, ולהשיב לאויביה כגמולם. אני רוצה להגיד לו, למדינת לבנון ולקאסם סולימאני: היזהרו בדבריכם, ועוד יותר היזהרו במעשיכם״.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום