הלילה נפל דבר בשמי סוריה. עד כה המאבק הישראלי בהתבססות האירנית התנהל בחסות "מדיניות ההכחשה". כלומר, גם אם תוקפים לא נוטלים אחריות ולא מודיעים על התקיפה. כך, "בהיעדר כתובת", ההבנה היא שהסורים והאירנים יכולים "לבלוע" את התקיפה ולא להגיב עליה. אולם, לא כך פעלה ישראל אמש, ונראה ששינוי המדיניות צריך להציב סימן שאלה גדול. אפשר כמובן לחשוב על הצורך להתפאר ולצבור נקודות בציבור הישראלי ערב הבחירות, אבל ייתכן שקיים כאן שיקול נוסף.

המציאות בסוריה מורכבת מאוד. הרוסים, שהגדירו מרחק של עשרות קילומטרים מגבול ישראל שבו הם ערבים ליצירת שטח נקי מאירנים, לא ממש עומדים בכך. לכן, הפעולה מליל אמש שולחת מסר גם לרוסיה, האומר: ראו את ההתבססות האירנית והמליציות קרוב לגבול, אתם בעצמכם קבעתם שהתמקמות זו אסורה. האם פוטין יגיב ויזום מהלך מול האירנים עקב כך? קשה להעריך שכן, אבל טוב לאותת לרוסים ולדרוש: קיימו את ההתחייבות שלכם.

פוטין (צילום: GettyImages-WPA Pool)
ישראל שולחת מסר לפוטין? | צילום: GettyImages-WPA Pool

אך לפני ימים אחדים דיווחו אמצעי תקשורת בעולם על תקיפה ישראלית על אדמת עירק נגד מחסני תחמושת אירניים. לפי המדיניות האירנית של משמרות המהפכה, ברור שהמחסנים האלה בעירק הם רק תחנת ביניים ושהרקטות והטילים אמורים להגיע ללבנון או לסוריה. עובדה זו מצדיקה מבחינתה של ישראל את הפגיעה בהם, אולם ישראל לא הודתה שהיא העומדת מאחורי התקיפה.

כך או כך נראה שהכוונה שסוכלה אמש לתקוף את ישראל באה כתגובה לתקיפת המחסנים בעירק. האירנים התכוונו לשגר כמה רחפנים לשטח ישראל, כשלכל רחפן ניתן לקבוע מטרה מסוימת ולשלוח אותו לבצעה. הדרך לסכל פיגוע מתוכנן מסוג זה, היא לפגוע בכלים כשהם עדיין על הקרקע. במערכת הביטחון מכירים את האפשרות שהאירנים יגיבו שוב - ויתכננו פעולה משמעותית נוספת.

משמרות המהפכה (צילום: רויטרס, חדשות)
משמרות המהפכה, אירן | צילום: רויטרס, חדשות

השאלות הגדולות שניצבות כעת בפני מעצבי המדיניות בישראל הן: האם מכאן ואילך ישראל תאותת שהיא תוקפת ותצהיר על כך בגלוי? האם תנסה לגייס תמיכה בינלאומית, בעיקר אמריקנית, במטרה להפעיל לחץ על אירן? האם מכאן ואילך האירנים יהפכו את אדמת סוריה לבסיס שממנו יצאו מתקפות על ישראל? השאלות הללו ירחפו בימים הקרובים מעל האזור כולו. יש כאן כמובן פוטנציאל להתחממות של ממש, אבל במקביל קיים פוטנציאל גם למהלך של הרתעה מול אירן ושלוחותיה בסוריה.

רוני דניאל (צילום: חדשות 2)
רוני דניאל | צילום: חדשות 2

דובר צה"ל הודיע אתמול שכוחות חיל האוויר סיכלו פיגוע של כוח קודס האירני ומיליציות שיעיות נגד מטרות ישראליות. כוחות הביטחון תקפו באמצעות מטוסי קרב מספר יעדי טרור בכפר עקרבה, שנמצא דרום מזרחית לבירה דמשק. בעקבות האירוע, צה"ל פרס סוללות של כיפת ברזל באזור הצפון.

התקיפה בוצעה נגד המיליציות השיעיות וכוח קודס האירני שעסקו בימים האחרונים בתכנון פיגוע. מתווה הפיגוע כלל שיגור של מספר רחפנים חמושים נגד מטרות ישראליות. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לאירוע: "במאמץ מבצעי גדול, סיכלנו תקיפה נגד ישראל. לאירן אין חסינות בשום מקום. כוחותינו פועלים בכל גזרה נגד התוקפנות האירנית. הקם להורגך השכם להורגו".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום