משרד המשפטים בוחן את נסיבות פציעת המחבל: היחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים החלה בבדיקה לגבי האירוע שבמהלכו החשוד במעורבות בפיגוע בעין דני, שבו נרצחה רנה שנרב ז"ל, אושפז בעת שהיה עצור ותחת חקירה של השב"כ. במסגרת הבדיקה נאספים בשלב זה חומרים רלוונטיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בוועד הציבורי נגד עינויים בישראל גינו את השימוש באלימות מופרזת בחקירתו של סאמר ערביד, ראש החוליה שביצעה את הפיגוע בו נרצחה רנה שנרב ז"ל. 

"כבר עשרים שנה שהשימוש בעינויים בחקירות שב"כ מסתתר מאחורי מכבסת המילים של 'אמצעים מיוחדים' ו'חקירת צורך'", נמסר מהוועד. 

"אשפוזו של נחקר שב"כ במוצאי שבת האחרון במצב אנוש מראה קבל עם ועדה את מה שהוועד נגד עינויים טוען כבר עשרים שנה: השימוש הקבוע באלימות פיזית קשה בכדי להוציא מנחקרים הודאה הינו עינויים לכל דבר, ולכן אסור לפי המשפט הישראלי, החוק הבינלאומי, והמוסר הטבעי". 

פעילות צה"ל לאיתור המחבלים מהפיגוע ליד דולב (צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל)
פעילות צה"ל לאיתור המחבלים מהפיגוע ליד דולב | צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל

"הגיע הזמן לשינוי מהותי ועמוק במערכת הביטחון", קראה מנכ"לית הוועד, ד"ר רחל סטרומזה, "אנחנו לא רוצים לחיות בחברה שבה אנשים מגיעים לטיפול נמרץ בעקבות חקירה - על אחת כמה וכמה מאחר שהוכח במחקרים רבים שעינויים אינם שיטה אפקטיבית להבטחת בטחון או לקבלת מידע אמין". 

עוד הוסיפה מנכ"לית הוועד: "כנראה שגם אם חקירות שב"כ בעינויים ייפסקו מחר זה כבר היה מאוחר מדי עבור הנחקר המאושפז. לא יתכן שחקירות שב"כ עדיין אינן מתועדות, ושטרם נפתחה חקירה פלילית אחת למרות למעלה מ-1,200 תלונות על עינויים בחקירות שב"כ שהוגשו". 

 

רינה שנרב ז"ל שנרצחה בפיגוע בדולב (צילום: באדיבות המשפחה)
רינה שנרב ז"ל שנרצחה בפיגוע בדולב | צילום: באדיבות המשפחה

"יחד עם שאר המדינה, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל מייחל להבאת רוצחיה של רנה שנרב ז"ל לדין צדק, ומצפה מכוחות הבטחון שיעשו כן במסגרת החוק, ללא שימוש באמצעים לא חוקיים ולא מוסריים".

ראש החוליה פונה לבית החולים במצב אנוש 

אמש (שבת) פורסם כי סאמר ערביד, ראש החוליה שביצעה את הפיגוע בו נרצחה רינה שנרב לפני כחודש, אושפז במצב אנוש לאחר חקירת שב"כ, אליה נלקח כשהיה במצב בריאותי תקין. לפי מקור המעורה בפרטים, ערביד נעצר לאחר שהתקבל מידע שיש ברשותו מטען חבלה נוסף.

לדברי המקור, שב"כ קיבל אישור מגורם משפטי לחקור אותו באמצעים חריגים, ולאחר החקירה הוא פונה לבית החולים כשהוא מורדם ומונשם במצב אנוש, כך דווח ב"הארץ". משב"כ נמסר בתגובה: "הנחקר דיווח כי אינו חש בטוב. בהתאם לנהלים הוא הועבר לבדיקות וטיפול רפואי בבית חולים".

מוקדם יותר אתמול, הותר לפרסום כי אותרו ונעצרו המחבלים שביצעו את הפיגוע במעיין עין בובין ליד דולב שבבנימין. שב"כ, צה"ל וכוח ימ"מ עצרו את שלושת מבצעי הפיגוע, שבו הופעל מטען מרחוק וכתוצאה מכך נרצחה רינה שנרב ז"ל ונפצעו אביה ואחיה.

פיגוע מטען חבלה סמוך ליישוב דולב (צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל)
זירת הפיגוע סמוך לדולב | צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל

אמש הודיעו בשב"כ כי המחבלים, תושבי גזרת רמאללה ובנימין, הם פעילי ארגון החזית העממית שתכננו וביצעו את הפיגוע.שלושת המחבלים גם חשודים בביצוע פיגועים נוספים בגזרה. לפי הודעת השב"כ, השלושה "תכננו לבצע פיגועים נוספים, בכלל זה פיגועי ירי ופיגוע חטיפה".

במהלך החקירה הוסגר מטען נוסף שהיה ברשות התשתית ופוצץ בשטח על ידי כוחות הביטחון. בשב"כ הדגישו כי חקירת התשתית נמשכת ובמג"ב ציינו: "מאז התרחש הפיגוע הקשה פעלו כוחות הימ"מ בהכוונת שירות הביטחון הכללי במספר רב של פעילויות בהן הצליחו לאתר ולעצור את 3 המפגעים".

 הלווית רינה שנרב שנרצחה בפיגוע בדולב (צילום: החדשות , אלדד עובדיה)
הלווייתה של רינה שנרב ז"ל | צילום: החדשות , אלדד עובדיה

 

שני החברים הנוספים בחולייה שנעצרו הם קאסם שבלי, בן 25 מהפכר כובר, ו-יזן מג'מאס, תושב רמאללה בן 25. שבלי היה עצור בעבר על מעורבות בטרור ומהחקירה עולה כי הוא ייצר את החנ"ם (חומר נפץ מרסק) שממנו הורכב המטען, סייע בהרכבת המטען והיה שותף להפעלתו בזמן הפיגוע.

מג'מאס, גם הוא פעיל החזית העממית, שהיה עצור בעבר על מעורבות בטרור: "הוא היה שותף מלא לתכנון הפיגוע וביצוע הפיגוע בפועל". לפי הודעת השב"כ היה חבר נוסף בחוליה - נזאם נחמד, תושב ביר זית בת 21, פעיל ארגון הסטודנטים של החזית העממית באוניברסיה המקומית.