הסתובב בחדרה - וחיפש חייל שיוכל לרצוח: מחמד מצלח, תושב טול כרם ואזרח ירדן בן 21, ניסה לבצע פיגוע דקירה בישראל ונעצר על ידי המשטרה - כך הותר היום (שני) לפרסום. הנאשם פרץ את הגבול במטרה לדקור למוות חייל בחדרה, אך לא איתר קורבן. כעבור שעות, עורר הנאשם את חשדם של שוטרים, ניסה לדקור אותם, פתח במנוסה - ונורה. היום הוגש נגדו כתב אישום בגין הכנה למעשה טרור שהוא רצח בנסיבות מחמירות.

על פי פרטי כתב האישום, הנאשם החליט לבצע פיגוע בשטח ישראל ממניע לאומני, בין היתר על רקע תפיסתו לגבי מדיניות ישראל ביחס לפלסטינים. הנאשם תכנן לאתר חייל יהודי כשהוא לבדו ולגרום למותו בדקירת סכין.

חשוד באזיקים (צילום: 123rf)
נתפס ונוטרל בתום מרדף. אילוסטרציה | צילום: 123rf

הנאשם נטל ממחסן הסמוך לביתו סכין בעלת להב באורך של כ-17 ס"מ והניחה במגירה במטבח הבית. ב-22 ביולי, בשעות הבוקר המוקדמות, הוא עזב את הבית שהוא מצויד בסכין ונכנס לישראל באזור קיבוץ מגל דרך פרצה בגדר הגבול כשאין בידיו אשרת כניסה לישראל.

לצורך קידום תכנית הפיגוע, הגיע הנאשם באוטובוס למרכז העיר חדרה כשהוא מצויד בסכין בניסיון לאתר חייל שיוכל לדקור. בשעות הערב, ולאחר שלא איתר קורבן, התיישב הנאשם בתחנת אוטובוס בסמוך לרחוב הנשיא בחדרה, כאשר הסכין מוסתרת בחלק האחורי של מכנסיו.

"נאבק בשוטרים והניף לעברם את הסכין"

מכתב האישום עולה כי בסמוך לשעה 23:00 עברה בקרבת תחנת האוטובוס ניידת משטרה ובתוכה שני שוטרים. הנאשם עורר את חשדו של אחד השוטרים שיצא מהניידת, פנה לנאשם וביקש ממנו מסמכים מזהים. הנאשם מסר לשוטר את תעודת הזהות הפלסטינית שהייתה עמו וזה הבחין כי לנאשם אין אישור שהייה בישראל.

אילוסטרציה משטרה (צילום: חטיבת דוברות המשטרה, חדשות)
עורר את חשדם של השוטרים. אילוסטרציה | צילום: חטיבת דוברות המשטרה, חדשות

השוטר אמר לנאשם כי הוא עצור בעודו אוחז בזרועו והחל לבצע חיפוש בכיסי מכנסיו. הוא התנגד לחיפוש וניסה להשתחרר מאחיזתו של השוטר, תוך שהוא מושך אותו לכיוון החלק הפנימי של תחנת האוטובוס, בעוד השוטר נאבק בו ומנסה לאזוק אותו.

בשלב זה, כאשר השוטרים עומדים בסמוך אליו, שלף הנאשם את הסכין, אחז בה כשידו מונפת לכיוון השוטרים וניסה לפגוע בהם. בתגובה, ועל מנת להימנע מפגיעת הסכין, היכה השוטר את הנאשם באמצעות אגרופיו, בראשו והרחיקו מהשוטרים.

בהמשך, עמד הנאשם מול השוטרים כשידו האוחזת בסכין מונפת לעברם. בתגובה, השוטר שלף את אקדחו, והנאשם הסתובב והחל לרוץ מהמקום כשהוא אוחז בסכין. במקביל לכך, השוטר והשוטרת רדפו אחר הנאשם. במהלך המרדף, עקב חששו של השוטר כי בכוונת הנאשם לפגוע בעוברי אורח, הוא ירה כדור אחד מאקדחו לעבר הנאשם מבלי שפגע בו, ומיד לאחר מכן עלתה השוטרת עם הניידת על המדרכה בסמוך לנאשם.

אילוסטרציה (צילום: החדשות)
הואשם בגין הכנה למעשה טרור. אילוסטרציה | צילום: החדשות

בשלב מסוים נעצר הנאשם במקום כשבידו האחת הסכין ובידו השנייה אבן גדולה. השוטרים התקרבו לעברו, עמדו מולו באקדחים שלופים - והורו לו להשליך את האבן והסכין. הנאשם התקדם לעבר השוטר כשידיו מורמות והוא צועק "אללה הוא אכבר", זאת כשהוא מנסה לפגוע בשוטר. בתגובה, ירה השוטר לעבר פלג גופו התחתון כדור אחד שפגע ברגלו השמאלית. הנאשם נשכב על הארץ ופונה באמבולנס למרכז הרפואי הלל יפה.

התקרית התרחשה ב-22 ביולי ומעצרו של החשוד הוארך מעת לעת. הבוקר הוגש כתב אישום נגדו בבית המשפט המחוזי בחיפה בגין הכנה למעשה טרור שהוא רצח בנסיבות מחמירות, כניסה לישראל ושהייה בה בניגוד לחוק, החזקת סכין, חבלה בכוונה מחמירה והפרעה לשוטר. יחד עם כתב האישום הגישה הפרקליטות גם בקשה למעצר עד תום ההליכים נגד הנאשם.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום