מוחמד עליאן, בן הארבע משכונת עיסאוויה שבמזרח ירושלים, הוא הגיבור הפלסטיני של היום הזה, וכנראה שגם לימים הקרובים לכל הפחות. הבוקר כך טוענים הפלסטינים, הוא נאלץ לעשות את דרכו לחקירת משטרה, לאחר שקיבל זימון ממשטרת ירושלים, זאת משום שנתפס זורק אבנים על שוטים בעיסאוויה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון תקשורת פלסטינית, אביו של בן ה-4 רביע אליען סיפר: "הם (השוטרים) אמרו לי תשמור על הבן שלך שלא ישחק בשכונה - בפעם הבא ניקח אותו ממך". האב המשיך וטען, "הוא ילד קטן הוא לא צריך להתעסק עם הצבא. אמרתי להם: 'הוא אפילו לא יודע מה זה צבא!'".

היום כבר ליוו את הילד מצלמות וכתבים, פעילים במזרח ירושלים ותושבי השכונה. הוא גם צויד בשקיות ממתקים, לכאורה בדרכו לחקירה. הרשות הפלסטינית כבר הספיקה לגנות, חברי כנסת כאן בישראל טענו שישראל מפרה זכויות בין לאומיות של ילדים.

בעיצומו של תהליך ההאדרה, הפיצה המשטרה את טופס הזימון עצמו, ממנו עולה שמי שזומן לחקירה הוא האב, ולא הילד עצמו. עובדה שלא שינתה משהו בתוכניות שכבר גדולות יותר מהאב והבן גם יחד.

הזימון לבן ה-4 בעיסאוויה (צילום: דוברות המשטרה)
צילום: דוברות המשטרה

"אני לא צריך את הילד, אני צריך אותך. הילד שלך זה לא הכוונה. לא סביר שילד בן ארבע או חמש, לא משנה בן כמה הוא זורק אבנים" אמר מפקד מרחב שלם, תת ניצב דורון תורג'מן, לאביו של הילד. "אני יכול לומר באופן חד משמעי - פעם אחת שילד בגיל חמש לא נדרש לתחנת משטרה, ופעם שניה - לאב המשפחה יש אחריות על ילד בן חמש שמשליך אבנים, מסכן את עצמו, מסכן את המשתמשים בדרך וגם את כוחות המשטרה".

זאת תהיה טעות לבודד את המקרה הזה בהסתכלות על הנעשה במזרח ירושלים. מזה כחודשיים מנהלת המשטרה בעיסאוויה מבצעי מעצרים ופעילויות בתוך הסמטאות. הפלסטינים והתושבים טוענים לא פעם ובחלק מהמקים זה גם מגובה בתמונות, לאלימות מופרזת ולא מובחנת מצד המשטרה.

לטענת התושבים, שגרת החיים בעיסאוויה הפכה בלתי נסבלת נוכח המבצע המשטרתי המתמשך הזה, ובאווירה הזאת, כל אירוע ספורדי, אמיתי או מסולף, יכול להדליק את חבית הנפץ במזרח ירושלים.