ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע לזירת הפיגוע, בו נפל רב״ט דביר (יהודה) שורק ז״ל, בן ה-19. "ארץ ישראל ניקנית בייסורים, איבדנו כאן את הבן של משפחת שורק וליבנו איתם, אנחנו מחבקים אותם בשעתם הקשה", מסר נתניהו לכלי התקשורת והוסיף: "נבוא עם המחבלים בחשבון". במהלך הסיור נמסרו לראש הממשלה פרטים חדשים על האופן בו בוצע הפיגוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו הוסיף כי הוא הגיע עכשיו מהקריה: "קיבלתי שם עדכונים שוטפים מראש השב"כ. הם באים להרוס ואנחנו בונים. החקירה מתקדמת והיא בעיצומה. בשנים האחרונות כוחות הביטחון ואנשי השב"כ מצאו את כל המרצחים, ואין לי ספק שנאתר גם את מי שביצע את הרצח הזה ונבוא איתם בחשבון".

אביב כוכבי המטכל בזירת הפיגוע של יהודה שורק בגוש ע
אביב כוכבי הרמטכל בזירת הפיגוע של יהודה שורק בגוש עציון

הרמטכ״ל, אביב כוכבי, הגיע גם הוא לסיור בזירת הפיגוע שם הציגו לו מפקד פיקוד מרכז, האלוף נדב פדן, והמח״ט דוד שפירא, כיצד הם מובילים את הכוחות במרדף אחר המחבל, יחד עם נציגי השב״כ והמשטרה. הרמטכ"ל גם התעדכן בפרטי האירוע כולו.

המחבלים תקפו - דביר התנגד

בסיור של רה"מ נחשפו פרטים חדשים על הפיגוע הלילה, שהתרחש בין היישובים מגדל עוז לאפרת. דביר שורק ז"ל הגיע לכביש ועלה לצידו ברגל. בנקודה מסוימת הפתיע אותו רכב, בו ישבו המחבלים. לא ברור עדיין האם הם ניסו לחטוף אותו או לפגוע בו, אך הוא התנגד.

המחבלים זיהו ככל הנראה שהם במרחק של 100 מטרים בלבד מהש"ג של היישוב מגדל עוז, ולכן הם החליטו להשלים את המשימה במקום. לאחר מכן השליכו המחבלים את גופתו של דביר ז"ל בצד הדרך, וטביעת גופו עדיין ניתנת לזיהוי בשטח. המחבלים נכנסו חזרה לרכב, ביצעו פניית פרסה מהירה ונמלטו לכיוון העיירה בית פאג'ר.

המקום בו נמצאה גופתו של דביר שורק ז"ל בגוש עציון (צילום: החדשות )
פיסת הקרקע עליה הוטלה גופתו של דביר שורק ז"ל | צילום: החדשות

כעת מרבית הפעילות של הכוחות מתמקדת במרחב של העיירה: גם הפעילות המודיעינית של השב"כ וגם הפעילות של הכוחות בשטח, לרבות היחידות המיוחדות. השב"כ כנראה יודע כבר כמה מחבלים השתתפו בביצוע הרצח, משום שהם אספו את כל סרטי המצלמות באזור, אך המידע הזה לא פורסם.

הפיגוע כולו התבצע ככל הנראה בהשראה, או אפילו בהכוונה ישירה, של החמאס, ששולח ברכות על הרצח מרצועת עזה. המחבל, או קבוצת המחבלים, נעה על הציר במהלך הלילה וחיפשה מטרה. כשראו את דביר שורק, שהסתובב לבדו בשעה מאוחרת, החליטו כי הוא יהיה קורבנם.

דביר שורק, בן 19 מעפרה, הנרצח בפיגוע בגוש עציון  (צילום: באדיבות המשפחה)
דביר שורק ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

גם בשעה זו נמשכים המאמצים הן בשטח והן במישור המודיעיני במטרה להגיע למחבל או למחבלים שביצעו את הפיגוע בגוש עציון. על מרבית פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום, אך מניתוח מצלמות הדרך במקום, כוחות הביטחון הצליחו להפיק מידע שעשוי להוביל אותם לחשודים הפוטנציאליים וכן למיקום הגיאוגרפי המדויק שבו יש למקד את המשך החיפושים.

במקביל, חוקרים של השב"כ והמעבדה לזיהוי פלילי הצליחו לאתר בזירת הרצח ממצאים וסימנים מוכמנים שעשויים לרמוז גם הם על זהותם של מבצעי הרצח ולסייע לכוחות הביטחון לשים את ידם עליהם.

מתחקיר ראשוני של נסיבות האירוע, עולה כי אתמול בסביבות השעה 20:00 בערב דביר ירד מהאוטובוס שיצא מירושלים והתחיל ללכת ברגל דרך הכביש לכיוון היישוב מגדל עוז, שם על פי ההערכות הוא נראה לאחרונה בעודו בחיים ושם גם נרצח. בסמוך לשעה זו, הקשר בין דביר לבין בני משפחתו וחבריו נותק ורק כעבור כ-3 שעות, לאחר שהמידע על דבר היעדרו הגיע למשטרה ולכוחות הביטחון, הם התחילו לפעול ולנסות לאתרו.