המבצע החשאי בחאן יונס: כשנה עברה מהערב בו נחשף כוח צה"ל מסוערב בלב שכונת מגורים בחאן יונס והבוקר (ראשון) העניק הרמטכ"ל אביב כוכבי צל"ש לסגן אלוף מ', מפקד הכוח שנהרג מאש חבריו לאחר שנחשפו. צל"שים יוענקו גם לכוח יחידות 669, לטייס ולמכונאי המוטס שהשתתפו בחילוץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בטקס נחשפו גם עדויות של גורמים בכירים שהיו מעורבים בתקרית החמורה שבסופה הכוח הצליח להימלט משטח הרצועה.

אל"מ ג' סיפר: "הכל התחיל לרוץ כמו סרט פעולה מהיר. הכנסנו מסוק ללב שטח האויב ומכאן זה היה מרוץ נגד השעון. בסך הכל היינו 3 דקות על הקרקע. התחושה בסוף המבצע הייתה מעורבת. מצד אחד איבדנו לוחם, מצד שני מנענו אסון בלתי נתפס למדינה". 

רסן ע', טייס אפאצ'י, העיד: "יצרנו טבעת אש מסביב לכוח כדי לאפשר להנחית את היסעור". רס"ל ע', מכונאי מוטס המשיך: "הלוחמים נכנסו כדבוקה אחת ולא הצלחנו לספור אותם, הכוח ניהל חילופי אש תוך כדי. מפקד הכוח אמר לי כולם פה, תמריא, ואני מבלי לספור אמרתי לטייס אין ספירה תמריא. הטייס לא היה מוכן כי חשש לשכוח מישהו למטה ורצה לוודא שכולם עלו. בסוף לקחו 48 שניות עד שכולם היו למעלה והמראנו". 

הוועדה האחראית על חלוקת צל"שים בצה"ל הציגה בתחילת החודש לרמטכ"ל אביב כוכבי את המלצותיה לאחר שבחנה את ממצאי התחקירים ועדויות המפקדים והלוחמים מהמבצע המיוחד בחאן יונס ב-11 בנובמבר 2018. 

 

״זהו מקרה יוצא דופן של גבורה בולטת. אני מכיר את מ׳ עוד מהימים שהוא היה קצין צעיר בחטיבת הצנחנים", אמר הרמטכ"ל אביב כוכבי. "לצד הכישורים הרבים שלו הוא היה איש צנוע, איש שתוכו כברו, איש של אמת, איש שידעת שמה שאתה רואה זה מה שיש".

"הפעילות בה נהרג היא חלק מאירוע שיכול היה להסתיים באופן הרבה יותר חמור", המשיך הרמטכ"ל.  "הוא קיבל החלטה שבעזרתה הצליח ליצור את התנאים כדי שלא נתדרדר למשבר בעל השלכות אסטרטגיות".

רב אלוף כוכבי הדגיש כי מי שלא היה באירועים מסוג זה לא יבינו את משמעות האירוע: "אני מצדיע למ׳ על האופן בו פעל. רק מי שהיה בכאלה מצבים יודע אילו עוצמות, לחצים וכובד של שיקולים מונח על הכתפיים ומתרוצץ בראש בשברירי השניה הזו".

זירת ההיתקלות עם חמאס בחאן יונס (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

"אני מלא הערכה למ׳. בשם צה״ל כולו אני אומר תודה על האופן שבו פעל ברגעים הללו. מ׳ היה קצין מיוחד וייזכר כדמות מופת. אשריו של מ׳ שזכה גם לאישה מיוחדת כזו, ואני אומר לילדים - אשריכם שיש לכם אימא כזו ומשפחה כזו", הוסיף רב אלוף כוכבי. "מ׳ גדל במקום שהצמיח את כל זה, ואי אפשר להחמיץ את העוצמה שיש במשפחה הזו. אני מודה לכם בשם צה״ל, זהו יום לא קל והדבר המרכזי שצריך להישאר ממנו הוא גאווה. אני מעריך מאוד את פועלו של מ׳, ומצדיע לו גם בהיעדרו".

במקביל לסא"ל מ' ולכוח הלוחמים, גם כוח החילוץ מחיל האוויר קיבל אותות הוקרה וצל"שים. מפקד חיל-האוויר אלוף עמיקם נורקין הציג בתחילת החודש את ממצאי ועדת הצל"שים שהתקיימה בחיל האוויר, שתחקרה ובחנה את פועלם של אנשי צוות האוויר בעת חילוץ לוחמי מערך המבצעים המיוחדים. הרמטכ"ל קיבל את ההמלצות להענקת ציונים לשבח מטעם מפקד חיל-האוויר ומפקד בסיס תל נוף, תת-אלוף פלג ניאגו, ללוחמי צוות האוויר, ללוחמי 669 ובהם גם צוותי הרפואה שלקחו חלק בחילוץ הכוח לשטח הארץ.

תעודת הערכה לסא"ל מ'  (צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל)
תעודת הערכה לסא"ל מ' | צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל

צל"שים הוענקו ללוחמים שלקחו חלק במבצע ובחילוץ:

  • צל"ש הרמטכ"ל יוענק לסגן-אלוף מ', ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, על פעילותו במבצע בו פעל עם צוותו, בשטח אויב, בנחישות, קור רוח ואומץ, להגנה על חבריו. בהמשך פעל מתוך יוזמה וחתירה למגע, נטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות. סא"ל מ' ז"ל, נהרג במהלך המבצע.

  • צל"ש הרמטכ"ל יוענק למפקד כוח הלוחמים ולוחם בצוות, ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, על פעילותם במבצע תחת תנאים קשים, בנחישות ובתושייה, בקור רוח ואומץ לב, במהלך ההשתלטות על האויב, לחילוץ הכוח ולהשבתו לשטח ישראל.

  • צל"ש ראש אגף המודיעין יוענק למספר לוחמים בצוות מערך המבצעים המיוחדים על תפקודם יוצא הדופן, תוך הפגנת קור רוח ואומץ לב להגנה על חבריהם ולחילוץ הצוות לשטח הארץ.

  • צל"ש מפקד חיל-האוויר יוענק לקברניט מסוק החילוץ, רב-סרן ע', לטייס המשנה, סגן-אלוף (מילואים) נ', ולמכונאי המוטס האחורי, רב-סמל מתקדם ק', על תפקודם במהלך חילוץ כוח הלוחמים תחת אש משטח אויב. בפועלם גילו דבקות במשימה, קור רוח ואומץ לב בתנאי קרב ובחוסר וודאות.

  • צל"ש מפקד בסיס תל נוף יוענק למכונאי המוטס הקדמי, רב-סמל נ', ולצוות לוחמי יחידת החילוץ 669 - מפקד הכוח סגן א', רופא הכוח, רב-סרן (מילואים) א', הפרמדיק, רב-סמל ג', והחובש, רב-סמל א', על חלקם בחילוץ הכוח ובפעולות הרפואיות שביצעו, על פעולה מדויקת ומקצועית תוך הפעלת קור רוח ושיקול דעת שתרמה באופן ישיר להצלת חיים באירוע.
פרטי הכוח שפורסמו ע"י חמאס (צילום: חדשות)
התמונות שחמאס פירסם של משתתפי המבצע בעזה | צילום: חדשות

הרמטכ"ל כוכבי התייחס לפעולותיהם וגבורתם של לוחמי צה"ל שהשתתפו במבצע ובחילוץ. "מצטיירת תמונה ברורה של חבורת לוחמים אמיצים ונחושים, חדורי משימה ותעוזה שיצאו למבצע חשוב לביטחון ישראל, שבאחת השתנה לכדי אירוע מורכב ומאתגר".

"מקצועיות הלוחמים, נחישותם וקור רוחם, הובילו לקבלת החלטות מושכלת ותפקוד ראוי לציון בתנאים קשים ביותר", המשיך כוכבי. "אלו חברו לנחישות המחלצים, אנשי צוות האוויר והרפואה, שפעלו בשטח אויב ללא מורא על מנת להביא לשטח ישראל את לוחמינו".

הלווית סא"ל מ' (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

ממצאי התחקיר: הבינו שנחשפו, שלפו אקדחים וסא"ל מ' נהרג מאש חבריו 

מממצאי התחקיר שנעשה בעקבות המבצע עלה בין היתר שסא"ל מ' נורה על ידי לוחמי הכוח המיוחד וכי לוחמים פעלו באומץ לב ובמיומנות גבוהה. בצה"ל הדגישו כי "הטמעת הלקחים מתבצעת כבר בימים אלה".המשימה של הכוח המיוחד הוכנה במשך חודשים בטרם יצאה לפועל והייתה בעלת חשיבות מבצעית ומודיעינית גבוהה.

מיד לאחריה, החלו בצה"ל בהליך תחקור שכלל תחקיר פנימי בתוך מערך המ"מ (המבצעים המיוחדים) וכן תחקירים שנעשו על ידי שני צוותי תחקור חיצוניים - שבראש אחד מהם עמד האלוף במילואים ניצן אלון. עיקר התחקיר עסק בשאלה מה גרם לחמושים של חמאס לחשוד בכוח - הפרטים הללו, נותרו חסויים.

מהתחקירים עולה שרכב הטרנזיט ובו הכוח המיוחד נעצר על ידי חמושים של החמאס באקראיות בלב העיר חאן יונס שבדרום הרצועה. החמושים החלו לתחקר את יושבי המכונית, כשבשלב מסוים היה ברור למפקדי הכוח הצה"לי שהם נחשפו. בשלב מסוים, לאחר שחמאס דרדר את המצב, שלפו הלוחמים את האקדחים והחלו לירות בחמושים של החמאס שנמצאו בצידי הרכב.

רגעי הדרמה בחאן יונס, אילוסטרציה (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

מהתחקיר עולה שסא"ל מ' ז"ל, עמד בעת תחילת הירי מחוץ למכונית הטרנזיט, דיבר עם החמושים וניסה להרגיע את החשד שהתעורר. עוד עולה מהתחקיר שסא"ל מ' נורה על ידי לוחמי צה"ל שיצאו מהרכב תוך כדי ירי.

בשלב הזה, כך מפרט התחקיר, היה לוחם נוסף ששהה מחוץ לרכב. מפקד הכוח שחשש מניסיון לחטוף את הלוחם שנפצע, יצא מהרכב, הרג שני חמושים של החמאס והצליח לחלץ את הלוחם.

לאחר ההיתקלות הבינו לוחמי הכוח המיוחד שהמשימה כשלה והחלו להעמיס את הנפגעים לטרנזיט ויצאו מהמקום בנסיעה מהירה. הכוח פתח בנסיעה לנקודת החילוץ המוסכמת, שם המתין מסוק היסעור שהוזנק ונחת בשטח על מנת לחלץ את הלוחמים.

על פי התחקיר, השלב מתחילת ההיתקלות והיציאה של הכוח מהרצועה ארך כ-20 דקות בלבד. עוד עלה כי בשטח לא נשאר ציוד מתוחכם ורגיש ואפילו המכוניות ששימשו את הכוח הופצצו מהאוויר ונהרסו כליל.