הרמטכ"ל אביב כוכבי סייר היום (ראשון) באוגדת עזה ופגש את המפקדים והתצפיתניות שלקחו חלק בסיכול ניסיון החדירה בבוקר יום שבת. "התפקיד שלכם הוא להגן על גבולות המדינה להגן על גבול מדינת ישראל", אמר לחיילים. "וזה מה שעשיתם פה במהלך האירוע האחרון בהצלחה רבה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הוא קרה בזכות הערכת מצב מהירה ורלוונטית לסיטואציה", הוסיף הרמטכ"ל. "בזכות הפעלת נשק מדויקת, פתרון שהיה מותאם לסיטואציה, בזכות רוח לחימה, נחישות וחתירה למגע".

כלי הנשק שנתפסו על המחבלים שניסו לחדור לישראל מעזה (צילום: דובר צה"ל , באדיבות גרעיני החיילים)
צילום: דובר צה"ל , באדיבות גרעיני החיילים

בסיור השתתפו גם מפקד פיקוד דרום, אלוף הרצי הלוי ומפקד אוגדת עזה תת-אלוף אליעזר טולדנו. כוכבי הגיע גם לנקודה שבה התרחש ניסיון הפיגוע וקיבל סקירה על אופן היערכות הכוחות.

אתמול לוחמי צה"ל סיכלו פיגוע גדול בגבול הרצועה כאשר סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר תצפיתניות של צה"ל זיהו 4 חמושים שנעו לעבר גדר המערכת בדרום הרצועה. החמושים זוהו על ידי התצפיתניות כקבוצה שמתקרבת לגדר לשם ביצוע פיגוע גדול.

הנשק של המחבלים שחדרו מעזה לישראל (צילום: דובר צה"ל , באדיבות גרעיני החיילים)
צילום: דובר צה"ל , באדיבות גרעיני החיילים

צה"ל מגדוד 12 של גולני וגדוד השריון 82 הוקפצו לגזרה, אחד מחברי החולייה הצליח לחצות את הגדר - אז פתחו הכוחות באש לעברו ולעבר חבריו, כתוצאה מהירי כל חברי החולייה נהרגו.

על גופם של חברי החולייה נמצאו כלי נשק רבים, ובהם מטול מסוג RPG ורובי קלצ'ניקוב. כמו כן, הם היו מצויידים במזון ובחטיפי אנרגיה, שהצביעו על כוונת שהייה ממשוכת בשטח - ככל הנראה בתוך שטח ישראל. כמו כן, ברשות חברי החולייה נמצא תיק עם ציוד רפואי שעשוי היה לשמש לטיפול עצמי או כסיוע באירוע של חטיפה.

על פי ההערכות, חברי החולייה התכוונו לבצע פיגוע גדול השונה במרכיביו מפיגועי גדר קודמים. עדיין לא ברור האם הפיגוע יועד כנגד כוחות צה"ל או נגד יישובים אזרחיים, וכן לא ברור בדיוק באיזה מתווה היה אמור להתבצע.

"נערים המתנגדים לכיבוש"

בחמאס אמנם מיהרו להבהיר אתמול כבר בשעות הבוקר שלא מדובר באנשים השייכים לארגון - אך במקביל גינו את "המצור על עזה" שמוביל לטענתם צעירים לבצע מעשים נואשים של התנגדות עצמאית. גם בג'יהאד האסלאמי פרסמו הודעה שבה שיבחו בפה מלא את ארבעת המחבלים.

באותה הודעה נכתב כי "הכיבוש הישראלי הפושע" נושא באחריות המלאה למעשי ההתנגדות: "אנשינו לא יושפלו ולא יירדו על ברכיהם". בחמאס כאמור מיהרו להכריז שלא מדובר באנשיהם, אך דובר ארגון הטרור פאוזי ברהום מסר כי "המצור המתמשך והפושע" הוא זה שמביא להסלמה הביטחונית האחרונה.