שגרה של כאוס: מדי ערב, נכנסים עשרות שוטרים ואנשי מג"ב, בשיירה של רכבים ממוגנים, אל תוך סמטאות עיסאוויה שבמזרח ירושלים. הם צועדים ברחובות ומבצעים חיפושים אקראיים בכל הרכבים שנכנסים אל הכפר. בשלב מסוים, אחד התושבים זורק אבן לכיוון השוטרים, שבתגובה, פותחים מיד בפשיטות על הבתים ומבצעים שורה של מעצרים שבדרך כלל מסתיימים בשחרור לאחר כמה שעות. כך נראית שגרת תושבי השכונה בחודשיים האחרונים.

עם תחילת הקיץ, פתחה המשטרה במבצע נרחב בשכונה שמתגוררים בה יותר מ-20 אלף תושבים. במהלכו, התבצעו עד כה מאות מעצרים, שרק בודדים מהם הגיעו בסופו של דבר לכדי העמדה לדין. התושבים מספרים על מציאות קשה מנשוא שכוללת פשיטות יומיומיות על בתיהם ואינספור עימותים עם כוחות הביטחון, שעד מהרה הופכים להתפרעויות אלימות.

פשיטות של משטרה ומג
פשיטות ומעצרים בשכונת עיסאוויה | צילום: החדשות 12 | צילום: none

איש אינו יודע להצביע על הסיבה המדויקת שגרמה לשינוי במדיניות המשטרה, אולם רבים מהתושבים סבורים כי הסיבה לכך נעוצה בחילופי מפקד מחוז ירושלים לפני כמה חודשים. מוחמד אבו חומוס, שנעצר רק בתחילת השבוע בשל נטייתו לתעד את האירועים המתרחשים בשכונה, סיפר לחדשות 12 Online: "כל יום יש משהו יותר קשה ויותר גרוע, אנשים לא שולחים את הילדים שלהם לבתי הספר בגלל שיש סכנה לילדים שלהם. יש בלאגן בחוץ ואנשים לא יודעים מה לעשות. המצב היה קשה אתמול בלילה בכפר, פיצוצים וזיקוקים. יש שביתה של בתי הספר, המצב על הפנים. ועם כל זה - לא יודעים מה הסיבה, לאן רוצים להגיע, עדיין לא יודעים".

את קולות העימותים והכאוס שמשתולל בעיסאוויה בשבועות האחרונים שומעים גם בשכונות הצמודות, בגבעה הצרפתית וגם בהר הצופים שם ממוקמת האוניברסיטה העברית. לאור המצב, כמה מחברי הסגל באוניברסיטה החליטו לעשות מעשה וללכת לסייר בשכונה כדי לשמוע מהתושבים על הקשיים שאיתם הם מתמודדים. כעת, מבקשים חברי הסגל להתערב לטובת השכונה ובמכתב ששלחו לנשיא המדינה ראובן רובי ריבלין הם מבקשים ממנו לפעול לשינוי המצב.

פשיטות של המשטרה ומג
חלו שנופץ במהלך ההתפרעויות האלימות בעיסאוויה | צילום: none, החדשות 12

"האוניברסיטה העברית והאקדמיה לאמנות בצלאל גובלות בשכונת עיסאוויה", מסבירים אנשי הסגל במכתבם לנשיא. "מזה כחודשיים שעיסאוויה, שכונה או כפר בירושלים, העיר שכה יקרה לליבך, נמצאת במצב נורא, נורא הרבה יותר ממצבן הכללי של שכונות פלסטיניות במזרח ירושלים, ואף נורא יותר ממה שזקני עיסאוויה עצמם זוכרים. אנו פונים אליך כדי לבקש שתפעל בסמכותך הציבורית והמוסרית ליצירת מפגש בין הפיקוד הבכיר של משטרת מחוז ירושלים ומנהיגי עיסאוויה, מתוך תקווה שהידברות בדרג כזה ובסיועך תאפשר סיום למבצע ותחזיר את השגרה לעיסאוויה. נראה שרק  שיח בדרגים בכירים עשוי להוביל למציאת פתרונות. אנא, הטל את כובד משקלך".

אחד החתומים על המכתב הוא פרופסור יובל ישראל, מנהל בית ספר מנדל ומרצה באוניברסיטה העברית. "כתושב הגבעה הצרפתית, אני שומע בכל ערב את קולות הירי והזיקוקים ורואה את הבזקי האור", הוא מספר. "אני רואה את החסימות שמוצבות בכניסה לשכונה, תור ארוך של מכוניות במעבר, וכל מיני בדיקות וטסטים שעושים לרכבים. גם הלכנו לשם ושמענו את הסיפורים שלהם, הסיפורים שם מביישים אותי. תפקיד המשטרה הוא להשליט סדר והרושם שאנחנו מקבלים מתושבי עיסאוויה הוא שהשוטרים הם אלה שמפרים את הסדר ועושים בלאגן".

מעצרים בעיסאוויה במזרח ירושלים
רוב המעצרים מסתיימים בשחרור | צילום: החדשות 12

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מבצעת כל העת פעילות אכיפה גלויה וסמויה לאכיפת החוק, למניעת פשיעה והפרות סדר בכל רחבי העיר ירושלים, בשכונות מזרח העיר וגם בעיסאוויה. מטבע הדברים, המשטרה ממקדת פעילות במוקדים השונים בהם ישנם ריבוי עבירות, אירועי פשיעה והפרות סדר המסכנות את שלומם וביטחונם של תושבי האזור והמבקרים בו. רק בלילה האחרון, הושלך מטען צינור בעיסאוויה לעבר שוטרי מג״ב. לפני כחודשיים, הגיח חשוד רעול פנים ובידו כוורת זיקוקים מאחת הסמטאות בסמוך לכוח שהיה במקום, והחל בירי זיקוקים בכינון ישיר לעבר השוטרים, זאת ממרחק של מטרים ספורים ובכך היווה סכנה ממשית ומיידית לחייהם ולכן הוא נוטרל".

עוד נמסר מהמשטרה כי "בזכות פעילות המשטרה באזור, לאורך החודשים האחרונים חלה ירידה חדה בידויי אבנים, בקבוקי התבערה ועבירות נוספות כלפי אזרחים חפים מפשע, משתמשי הדרך וגם כלפי המבנים הפרטים והציבוריים הקיימים בסמיכות לשכונה. לצד פעילות אכיפה, בסמוך לעיסאוויה פועל מרכז שיטור משולב לאזרח שמטרתו להנגיש את שירותי המשטרה ולבצע פעילות מגוונת עם רשויות נוספות למען רווחתם, ביטחונם האישי ואיכות חייהם של התושבים".

"עם זאת, לצערנו, לעיתים קרובות ישנם פורעי חוק המנסים לפגוע תדיר בשוטרים ולהצר את צעדיהם בפעילות למען התושבים הנורמטיביים, בין היתר באמצעות יידוי אבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים לעבר הכוחות. משטרת ישראל תמשיך לפעול להגנה על שלום הציבור ובטחונו, לשמירה על הסדר הציבורי ולאכוף את החוק, בעיסאוויה ובכל מקום אחר", לשון התגובה.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום