ביישוב דולב ובחבל בנימין, ביקור במעיינות הוא חלק מהשגרה - כמו גם ניסיונות של מחבלים לפגוע בהם, אבל אירוע של השלכת מטען הוא חריג למדי: יעל, תושבת היישוב דולב הסמוך למעיין עין בובין, שנקרא היום מעיין דני על שמו של דני גונן ז"ל שנרצח בו בפיגוע טרור, שמעה את הפיצוץ שאירע הבוקר במקום מסלון ביתה - ומספרת על התחושות הקשות בעקבות הפיגוע היום, בו נפצעו קשה 3 בני משפחה. 

"האזור שלנו משופע במעיינות והיציאה אליהם היא חלק בלתי נפרד מחיי התושבים במערב בנימין", סיפרה יעל, ששימשה בעבר דוברת היישוב דולב, "התעוררנו לבוקר קשה וביישוב שמענו את הפיצוץ. התחלנו לקבל הודעות וראינו מהסלון את כוחות הביטחון שמגיעים, אמבולנסים, התחושה קשה". 

"המעיינות הם מרקם החיים שלנו, השלכת מטען זו עליית מדרגה קשה", היא מספרת. "אנחנו ביישוב 17 שנה, עברנו כאן פיגועי ירי, עברנו זריקות של אבנים, חטיפת רכבים של תושבים אבל זריקה של מטען זה משהו שלא פגשנו כבר יותר מ-20 שנה, זו עליית מדרגה שאין לה תקדים". 

מעיין דני (עין בובין) בבנימין (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
מעיין דני (עין בובין) בו אירע הפיגוע | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

לדבריה, "בית הספר שלנו נקרא על שם אישה שנרצחה לאחר שזרקו עליה מטען בדרך ליישוב, מבחינתנו דבר כזה זה מעשה שאי אפשר להעלות על הדעת. כנראה שעבודת הקודש שעושים פה כוחות הביטחון לא מספיקה וצריך פה עבודה הרתעתית". 

בזמן שתושבי דולב חוששים לביטחונם, ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מקבל עדכונים שוטפים על המאמץ המבצעי-מודיעיני ללכידת המחבלים. הוא צפוי לקיים היום התייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון.

"באים לרצוח אותנו במקום כל כך פסטורלי ויפה" 

מיטל, תושבת היישוב שמשמשת כיום כדוברת, תכננה ללכת היום למעיין בו אירע הפיגוע: "הרבה מטיילים בו ובמיוחד בקיץ ובימי שישי מגיעות למעיין הזה משפחות מכל רחבי הארץ. גם אני תכננתי ללכת לשם היום כמדי יום שישי". 

פיגוע מטען חבלה סמוך ליישוב דולב (צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל)
צה"ל הציב מחסומים סמוך לאזור הפיגוע | צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל

"מדובר ברצף של אירועים בשבועות האחרונים ביהודה ושומרון, יש פה רצון לדחוק אותנו מהשטחים והמרחבים של יהודה ושומרון", אמר יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע. 

"הניסיון הזה הוא הדבר שצריך לעצור ולמנוע, אנחנו קוראים לממשלה לתגבר כוחות ביהודה ושומרון ולצאת למאבק נחוש במסיתים. צריך נוכחות צבאית שתעניק ביטחון במרחב הזה". 

"אנחנו נעמיק פה את השורשים שלנו ונמשיך להיות כאן", מדגיש דילמוני, "זה אירוע קשה במקום שאמור להיות פסטורלי, במקום כזה הם באים לפגע בנו ולנסות לרצוח אותנו".