האיומים החריפים - וההיערכות הגבוהה בצה"ל: על רקע האיומים החריפים ששיגר מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה באשר לתגובה של הארגון על התקיפה בלבנון ובסוריה, בצבא הגבירו בימים האחרונים את הכוננות בכמה מעגלים ומרחבים על מנת למנוע אבדות בנפש. בשל האיום עלו ההערכות כי ייתכן שישוגר טיל נ"ט לעבר סיור ובו חיילים או לעבר מוצב שקרוב לגבול. במקביל, ישנו לחץ דיפלומטי על נסראללה מצד האמריקנים והצרפתים שמנסים להוריד את גובה הלהבות.

המעגל הראשון בו הצבא מתמקד הינו מעגל ההגנה, שמשמעותו חיזוק של כל קו הגבול. ישנם מקומות שבהם  הוציא הצבא חיילים ממוצבים על הגדר והסיג כוחות אחורה כדי שלא יהוו מטרות קלות לחיזבאללה. עם זאת, הניטור של כל קו הגדר נמשך כל העת על ידי מצלמות, מכ"מים וחיישנים.

המעגל האווירי: במסגרת היערכות הצבא במעגל זה, חיל האוויר מתכונן לאפשרות של מתקפות על ידי כטב"מים מתאבדים. הכוננות האווירית עלתה וכלי טיס של חיל האוויר מסיירים באוויר לאורך הגבול: מל"טים מבצעים ניטור מודיעיני, וכן מסוקי ומטוסי קרב נערכים לתגובה מיידית לכל זיהוי של כלי עוין. בזירה הימית ישנו עיבוי של פעילות חיל הים כדי למנוע ניסיונות חדירה לשטח ישראל דרך הים.

המעגל ההתקפי: מטוסי קרב ערוכים להגיב לכל אירוע, ובמקביל כוח תותחנים מתגבר את הכוחות בשטח בסיוע כוחות תגובה מהירה נוספים שנמצאים במרחב הצפון. בנוסף, המישור המודיעיני משחק כלי חשוב מאוד במעגל זה ואגף המודיעין פועל באזור רמת הגולן ולבנון כדי לספק לצבא התרעה מוקדמת בעת הצורך.

גבולות ישראל
הגבול בראש הנקרה (ארכיון) | צילום: אופק רון-כרמל, במחנה

הציר המדיני: האמריקנים והצרפתים מפעילים לחץ דיפלומטי בניסיון להוריד את גובה הלהבות ולהרגיע את מזכ"ל ארגון הטרור. גורם בטחוני הסביר כי "צריך לעבור את השבוע הקרוב שנחשב לשבוע הרגיש ביותר ואז נראה לאן הולכים".

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, התייחס אמש בנאום חריג ולא מתוכנן למתיחות בין ישראל ולבנון על רקע התקריות בשבוע שעבר. "התגובה שלנו לא תגיע מכיוון חוות שבעא אלא מתוך שטח לבנון", אמר. "התגובה שלנו צריכה להיות בצורה של הפלת כטב"מ ישראלי".

תרגיל חיל הים
היערכות למנוע חדירות מהים | צילום: דו"צ

נסראללה המשיך וטען שראש הממשלה נתניהו פועל באגרסיביות בכל הגזרות - סוריה, לבנון, עזה ועירק - וטען: "המדינה שמייצרת טילים גרעינים ונשק כימי לא יכולה לבוא אלינו בטענות בנוגע לנשק מדויק. נתניהו רוצה ליצור משוואה חדשה של פתיחה באש". מנהיג ארגון הטרור טען גם שלחיזבאללה אין צורך במפעלים לדיוק טילים. "יש לנו כבר מספיק טילים מדויקים", אמר. "ישראל תשלם על הפעולות האגרסיביות שלה באיזור".

בתוך כך, בשל המתיחות בצפון, בצה"ל החליטו אתמול לדחות תרגיל הצה"לי שהיה אמור להתקיים בשבוע שעבר. במקביל הודיע הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, כי החלפת דובר צה"ל תדחה גם היא. עם זאת, שנת הלימודים בצפון תיפתח כרגיל.

הרמטכ
הרמטכ"ל כוכבי עם מפקד פיקוד צפון ברעם | צילום: דובר צה"ל

במסגרת הערכת מצב הוחלט על דחיית תרגיל אימונים גדול, שתוכנן מראש והיה אמור להתקיים במהלך החצי השני של השבוע. התרגיל הוזז ממועדו ואוחד עם התרגיל המטכ״לי, "אבן הראשה", שיתרחש במהלך ספטמבר. אנשי המילואים שהוזמנו לתרגיל קיבלו הודעה על מועדי התייצבות מעודכנים.

במקביל הודיעו בצה"ל כי הרמטכ"ל כוכבי, החליט שדובר צה״ל, תת אלוף רונן מנליס, שהיה אמור להתחלף ביום שלישי הקרוב, ישאר בתפקידו בינתיים. מועד החלפתו עם תת אלוף הדי זילברמן יקבע בהמשך.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום