מצה"ל נמסר כי במהלך הלילה (בין רביעי לחמישי) עצרו לוחמיו בשילוב עם כוחות ביטחון נוספים 13 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור באזור יהודה ושומרון. על פי דיווחים פלסטיניים בין החשודים שנעצרו נמצא אחד מחברי חוליית הטרור שביצעה את הפיגוע במעיין דני סמוך ליישוב דולב לפני כחודש וחצי, ובו נרצחה רנה שנרב ז"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כל החשודים שנעצרו הועברו לחקירה. בנוסף, במהלך סריקות של לוחמי צה״ל למציאת אמצעי לחימה בלתי חוקיים בעיר שכם, תפסו הלוחמים נשק שהועבר לידי כוחות הביטחון. עם יציאת הכוחות מהעיר התפתחו במקום הפרות סדר אלימות.

סאמר ערביד, חשוד ברצח רינה שנרב
סאמר ערביד, ראש החוליה שנעצר

בשבוע שעבר נעצרו שלושה פעילי החזית העממית, החשודים כחברים בחוליית המחבלים שרצחה את שנרב ז"ל, ובהם ראש החוליה סאמר ערביד שפונה לאחר פעולות חקירה במצב קשה לבית החולים. בעקבות זאת פנה משרד הבריאות הפלסטיני למועצה הבינלאומית של ארגון הצלב האדום, במטרה שיפעיל לחץ על ישראל בפרשת נסיבות פציעתו של ערביד. בפניה דרשה הרשות לאפשר לצוות פלסטיני רפואי לבקר את החשוד המבוקש.

שני החברים הנוספים בחולייה שנעצרו בשבוע שעבר הם קאסם שבלי, בן 25 מהכפר כובר, ו-יזן מג'מאס, תושב רמאללה בן 25. שבלי היה עצור בעבר על מעורבות בטרור ומהחקירה עולה כי הוא ייצר את החנ"ם (חומר נפץ מרסק) שממנו הורכב המטען, סייע בהרכבת המטען והיה שותף להפעלתו בזמן הפיגוע.

במכתב שנשלח למשרדי הצלב האדום ברמאללה נכתב כי ערביד נעצר ב-25 בספטמבר, בעת ששב לביתו עם אשתו ומשפחתו. במשרד הבריאות הפלסטיני טענו כי ערביד "עונה בחריפות" במהלך החקירה והמעצר, וכתוצאה מכך נגרם לו דימום פנימי ושברים בצלעות, חבלות בכל חלקי גופו וכשל בתפקוד הכלייה.

פעילות צה
כוח צה"ל בעת מעצר חברי החוליה בשבוע שעבר | צילום: דובר צה"ל

משרד המשפטים פתח בבדיקה

ביום ראשון הודיעה היחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים כי החלה בבדיקה לגבי האירוע. במסגרת הבדיקה נאספים בשלב זה חומרים רלוונטיים. לפי מקור המעורה בפרטים, ערביד נעצר לאחר שהתקבל מידע שיש ברשותו מטען חבלה נוסף. לדברי המקור, שב"כ קיבל אישור מגורם משפטי לחקור אותו באמצעים חריגים, ולאחר החקירה הוא פונה לבית החולים כשהוא מורדם ומונשם במצב אנוש.

בשב"כ מסרו כי: "הנחקר דיווח כי אינו חש בטוב. בהתאם לנהלים הוא הועבר לבדיקות וטיפול רפואי בבית חולים". עוד הודיעו בשב"כ כי המחבלים, תושבי גזרת רמאללה ובנימין, הם פעילי ארגון החזית העממית שתכננו וביצעו את הפיגוע. שלושת המחבלים גם חשודים בביצוע פיגועים נוספים בגזרה. לפי הודעת השב"כ, השלושה "תכננו לבצע פיגועים נוספים, בכלל זה פיגועי ירי ופיגוע חטיפה".

במהלך חקירת העצורים הוסגר מטען נוסף שהיה ברשות התשתית ופוצץ בשטח על ידי כוחות הביטחון. בשב"כ הדגישו כי חקירת התשתית נמשכת ובמג"ב ציינו: "מאז התרחש הפיגוע הקשה פעלו כוחות הימ"מ בהכוונת שירות הביטחון הכללי במספר רב של פעילויות בהן הצליחו לאתר ולעצור את שלושת המפגעים".