ההטעייה הישראלית נחשפת: לאחר שיגור טילי הנ"ט אתמול (ראשון) לעבר מוצב צה"לי וכלי רכב צבאיים, חיזבאללה הודיע שפגע בהצלחה במטרות והשמיד אותן. כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי חיילים פצועים פונו באופן מוסק לבית החולים רמב"ם, בחיזבאללה חגגו את ההצלחה המבצעית מבחינתם, אך למעשה מדובר בהטעייה צבאית מתוכננת היטב.

בצה"ל בחרו להשתמש בפצועים מדומים כדי לתת לחיזבאללה תחושה של גביית מחיר כדי שארגון הטרור יוכל לסיים את האירוע. ואכן, בלבנון דיווחו על "פגיעה מוצלחת" ועל פינוי של חיילי צה"ל לבתי החולים עם מסוק. לאחר כשעתיים מאז התקיפה, הודיע דובר צה"ל שאין נפגעים בתקרית, אך בלבנון המשיכו להתעקש שיש בצד הישראלי נפגעים.

ההטעיה של צה
צילום: שי וקנין
ההטעיה של צה
צילום: שי וקנין

מסוק של צה"ל שפינה חיילים מזירת האירוע אכן נחת ברמב"ם, ותמונות וסרטונים מגבול הצפון ומחיפה הציגו מסוק שנוחת בבית החולים - אך ברמב"ם הודיעו לאחר מכן בהודעה רשמית: "החיילים שהגיעו במסוק נבדקו במיון רמב"ם ושוחררו ללא טיפול רפואי".

הראשון להכחיש את הדיווח בלבנון על הפצועים הישראלים היה השר יואב גלנט בריאיון לגלי צה"ל. זמן קצר אחר כך נאסר על חברי קבינט להתראיין. סמוך לשעה 18:30 הבהיר דובר צה"ל באופן רשמי: אין נפגעים לכוחותינו. דקות ספורות לאחר מכן היה זה כבר ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו שאמר: "ברגע זה אני יכול להודיע ידיעה חשובה: אין לנו אף נפגע, לא פצוע ואפילו לא שרוט".

ירי נ
פגיעת נ"ט בצד הישראלי | צילום: בטש חירום
ירי נ
מיגונית שנפתחה בצפון בעקבות ההסלמה | צילום: דוד כהן, פלאש 90
ירי נ
כוחות הביטחון באזור התקרית | צילום: דוד כהן, פלאש 90

סמוך לשעה 16:15 שיגר ארגון חיזבאללה 3-4 טילי נ"ט משטח לבנון לעבר בסיס צה"ל ורכב צבאי באזור היישוב אביבים שסמוך לגדר המערכת. מספר פגיעות זוהו ונזק נגרם לרכוש בלבד. צה"ל השיב באש ארטילרית לעבר מקורות הירי וכלי טיס של חיל האוויר תקף את חוליית ירי הנ"ט.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, עדכן כי התגובה הישראלית בוצעה על פי היערכות מוקדמות והכנות לשורה של תרחישים, העיקרי שבהם ירי נ"ט - כפי שאכן בוצע. הוא תיאר כי הצבא נערך לתרחיש זה במשך שבוע, והתגאה בכך שלמרות שצה"ל תקף באמצעות 100 פגזים - לא היו אזרחים שנפגעו בצד הלבנוני.