כשברקע הדיווחים כי ישראל היא זו שעמדה מאחורי מתקפת הרחפנים בדרום ביירות – הצמרת המדינית של לבנון סוערת ומתקשה להסביר מה עמד מאחורי התקיפה. בזמן שאנשיו של ראש הממשלה סעד אל-חרירי טוענים כי לא מדובר בהתקפה ישראלית – אלא פעולה מודיעינית, בחיזבאללה בטוחים: "הרחפנים צוידו בקילוגרמים של חומרי נפץ".

מקורה של המחלוקת היא במתקפת הרחפנים ברובע הדאחייה בדרום ביירות, שיוחסה לישראל, ופגעה בבסיס לאחסון טילים. על פי הדיווחים, בין האמצעים שהותקפו היו מכשירים המשפרים את יכולת דיוקם של טילים ואת ביצועי המנוע שלהם.

מרכז התקשורת של חיזבאללה שהותקף בביירות‎ (צילום: AP)
מרכז התקשורת של חיזבאללה שהותקף בביירות‎ | צילום: AP

לאחר המתקפה פונה מפקד יוניפי"ל לראש הממשלה הלבנוני אל-חרירי – כשבאמתחתו הבהרות ואזהרות מישראל. אל-חרירי לא מתעכב וממהר לפנות לנסראללה: "פעל בריסון ובתבונה". כמה שעות מאוחר יותר בחיזבאללה הוציאו הודעה כי הם מתכננים "מתקפה מחושבת" נגד ישראל באופן שלא יצית מלחמה.

בליבו של הוויכוח ניצבים אנשיו של חרירי מול חיזבאללה. קרוביו של ראש הממשלה טוענים כי שני הרחפנים הישראלים לטענתם, נשלחו למשימה מודיעינית – ולא התקפית. לאחר שאחד מהרחפנים נפל או הופל, הגיע הרחפן השני לאחר 22 דקות והוא היה חמוש - במטרה להפציץ את קודמו. על פי אנשיו הקרובים של חרירי הוא התרסק כי לא מצא קודמו שנשלח.

הגרסה של חיזבאללה: "רחפני תקיפה שנשאו חומרי נפץ"

בחיזבאללה לא קיבלו את ההסבר הזה וטענו בתוקף: "לא רק השני היה מצויד בחומרי נפץ - אלא גם הראשון שבו הוחבאו 5.5 ק"ג של חומרי נפץ".

לפתע נשמע אופטימי. אל-חרירי (צילום: רויטרס)
אל-חרירי לחיזבאללה: "רסנו תגובתכם" | צילום: רויטרס

אמש פרסם ארגון חיזבאללה הודעה שבה נכתב כי לפי בדיקות שהם ערכו, מטרת שני הרחפנים שפעלו בדרום ביירות לפני יומיים הייתה הפצצה של יעדים ומטרות בעיר. על פי ההודעה, חבלנים של הארגון חקרו את הרחפן שלא פגע במטרתו, וגילו כי נשא עליו חומר נפץ שלא התפוצץ.

"אחרי שמומחים מיוחדים פירקו את הרחפן הראשון שנפל בפרברי ביירות, נראה שהוא הכיל פצצה שנעטפה ובודדה במקצועיות רבה", נכתב בהודעת חיזבאללה. "חומר הנפץ שנמצא הוא מסוג C4, ומשקלו כ-5.5 ק"ג".
 

בתוך כך מצרים שולחת מסר לחמאס: "אל תגררו אחרי יוזמות הסלמה אירניות". המצרים דורשים מחמאס לשמור על שקט ולהפסיק לגמרי את ירי הרקטות. הם אף הפצירו בהם כי אם זה לא יקרה - הם ימשכו את ידם מהחסות.

חמאס מתחזק (צילום: טוויטר)
מצרים לחמאס: "אל תגררו אחרי אירן" | צילום: טוויטר

בשעות האחרונות נועדו ראשי המודיעין המצרי עם משלחת חמאס בקהיר, מספר שעות לאחר שהוזעקו בשל המתיחות הביטחונית בצפון הארץ - מקורות מצריים אמרו כי חמאס ניסה לתרץ את שיגורי הרקטות בתקופה האחרונה בכך שהג'יהאד האסלאמי פועל על מנת לסכל את השקט. ראשי המודיעין המצרי הזהירו את הארגון שלא לשגר רקטות נוספות בעת הזו, שכן כל פעולה שלהם תצטייר באופן בו הם פועלים בשליחות איראן.