המבצע שהסתבך בחאן יונס: הוועדה האחראית על חלוקת צל"שים בצה"ל הציגה השבוע לרמטכ"ל אביב כוכבי את המלצותיה לאחר שבחנה את ממצאי התחקירים ועדויות המפקדים והלוחמים מהמבצע המיוחד בחאן יונס ב- 11 בנובמבר 2018. משפחתו של סגן-אלוף מ' ז"ל שנהרג בחילופי האש ויקבל את צל"ש הרטמכ"ל התבשרה על כך אמש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הרמטכ"ל קיבל השבוע את המלצות הוועדה, שבראשה עמד נשיא בית הדין לערעורים, אלוף דורון פיילס, ובה היו חברים ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף איציק תורג'מן ומפקד אגף התקשוב, אלוף ליאור כרמלי, להעניק ציונים לשבח למספר גורמים שהיו מעורבים במבצע.

במקביל, מפקד חיל-האוויר אלוף עמיקם נורקין הציג את ממצאי ועדת הצל"שים שהתקיימה בחיל האוויר, שתחקרה ובחנה את פועלם של אנשי צוות האוויר בעת חילוץ לוחמי מערך המבצעים המיוחדים. הרמטכ"ל קיבל את ההמלצות להענקת ציונים לשבח מטעם מפקד חיל-האוויר ומפקד בסיס תל נוף, תת-אלוף פלג ניאגו, ללוחמי צוות האוויר, ללוחמי 669 ובהם גם צוותי הרפואה שלקחו חלק בחילוץ הכוח לשטח הארץ.

צל"שים יוענקו ללוחמים שלקחו חלק במבצע ובחילוץ:

  • צל"ש הרמטכ"ל יוענק לסגן-אלוף מ', ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, על פעילותו במבצע בו פעל עם צוותו, בשטח אויב, בנחישות, קור רוח ואומץ, להגנה על חבריו. בהמשך פעל מתוך יוזמה וחתירה למגע, נטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות. סא"ל מ' ז"ל, נהרג במהלך המבצע.

  • צל"ש הרמטכ"ל יוענק למפקד כוח הלוחמים ולוחם בצוות, ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, על פעילותם במבצע תחת תנאים קשים, בנחישות ובתושייה, בקור רוח ואומץ לב, במהלך ההשתלטות על האויב, לחילוץ הכוח ולהשבתו לשטח ישראל.

  • צל"ש ראש אגף המודיעין יוענק למספר לוחמים בצוות מערך המבצעים המיוחדים על תפקודם יוצא הדופן, תוך הפגנת קור רוח ואומץ לב להגנה על חבריהם ולחילוץ הצוות לשטח הארץ.

  • צל"ש מפקד חיל-האוויר יוענק לקברניט מסוק החילוץ, רב-סרן ע', לטייס המשנה, סגן-אלוף (מילואים) נ', ולמכונאי המוטס האחורי, רב-סמל מתקדם ק', על תפקודם במהלך חילוץ כוח הלוחמים תחת אש משטח אויב. בפועלם גילו דבקות במשימה, קור רוח ואומץ לב בתנאי קרב ובחוסר וודאות.

  • צל"ש מפקד בסיס תל נוף יוענק למכונאי המוטס הקדמי, רב-סמל נ', ולצוות לוחמי יחידת החילוץ 669 - מפקד הכוח סגן א', רופא הכוח, רב-סרן (מילואים) א', הפרמדיק, רב-סמל ג', והחובש, רב-סמל א', על חלקם בחילוץ הכוח ובפעולות הרפואיות שביצעו, על פעולה מדויקת ומקצועית תוך הפעלת קור רוח ושיקול דעת שתרמה באופן ישיר להצלת חיים באירוע.
פרטי הכוח שפורסמו ע
התמונות שחמאס פירסם של משתתפי המבצע בעזה | צילום: חדשות

לאחר שקיבל את המלצות הוועדות התייחס הרמטכ"ל כוכבי לפעולותיהם וגבורתם של לוחמי צה"ל שהשתתפו במבצע ובחילוץ. "מצטיירת תמונה ברורה של חבורת לוחמים אמיצים ונחושים, חדורי משימה ותעוזה שיצאו למבצע חשוב לביטחון ישראל, שבאחת השתנה לכדי אירוע מורכב ומאתגר".

"מקצועיות הלוחמים, נחישותם וקור רוחם, הובילו לקבלת החלטות מושכלת ותפקוד ראוי לציון בתנאים קשים ביותר", המשיך כוכבי. "אלו חברו לנחישות המחלצים, אנשי צוות האוויר והרפואה, שפעלו בשטח אויב ללא מורא על מנת להביא לשטח ישראל את לוחמינו".

הלווית סא
צילום: דובר צה"ל, חדשות

אמש הגיעו מפקדים ממערך המבצעים המיוחדים לביתו של סא"ל מ' זכרו לברכה, ובישרו לאלמנתו על החלטת ראש המטה הכללי להעניק לבעלה את צל"ש הרמטכ"ל על פועלו במבצע.