כך תוכרע המערכה הבאה בחזית הדרום? בניסיון לקבל תובנות יצרתיות לשאלה הזו הרמטכ"ל כוכבי פנה באופן לא שגרתי לכל משרתי ומשרתות בצבא הקבע - ושאל את כולם את השאלה הזאת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפנייה של רב אלוף כוכבי נעשתה בעיקר כדי שההתלבטות לא תישאר רק בידי צמרת המטה הכללי, אלא גם לאנשים מן השורה: במקרה הזה גם לקצינים וקצינות גם בדרגי ביניים, שנתבקשו להשיב מה צריך לשנות בתרבות הארגונית של צה"ל כדי שיהיה ואפשר להכריע את המערכה הבאה בעזה במהירות וביעילות.

משרתי הקבע  יכנסו לאתר ההתייעצות שמפעיל עבור הצבא הסטארט אפ הישראלי "תובנות"  ושם ישיבו לשאלה "מה לשנות כדי לנצח במערכה הבאה?". בצה"ל מעריכים שהמהלך יניב בערך 5-7 תובנות משמעותיות.

הפנייה של כוכבי נעשתה ברקע ההכנות המוגברות של צה"ל בגזרת הדרום. רק היום הודיע דובר צה"ל על התרגיל הרחב ביותר באוגדת עזה מאז מבצע צוק איתן ב-2014.

בתרגיל הענק השתתפו 8 מפקדות חטיבתיות, אנשי מילואים, כוחות אוויר וים. הוא דימה מגוון רחב של תרחישים, ובין היתר הלוחמים של החטיבה החומה תרגלו במסגרתו גם תרחיש של פשיטה על אשקלון. כוחות נוספים בתרגיל נתקלו בשורה של תרחישים מרכזיים אחרים - מפשיטה מאזור החוף, דרך פינוי פצועים מוסק, פשיטה על ישוב, פינוי תושבים ועד תרגול פשיטה על שכונה בצפון הרצועה. 

תרגיל באוגדת עזה (צילום: דובר צה''ל, באדיבות גרעיני החיילים)
תרגיל באוגדת עזה | צילום: דובר צה''ל, באדיבות גרעיני החיילים
תרגיל באוגדת עזה (צילום: דובר צה''ל, באדיבות גרעיני החיילים)
תרגיל באוגדת עזה | צילום: דובר צה''ל, באדיבות גרעיני החיילים

הרמטכ"ל אביב כוכבי שהגיע לביקור בתרגיל אמר: "אני מתרשם לא רק מהביקור אלא לאורך הרבה מאוד דיונים וחיתוכי מצב ותרגילים שעשינו בחודשים האחרונים, אני מתרשם שחלה פה עליית מדרגה משמעותית ביותר. אני חושב שגם הפיקוד וגם האוגדה, ושוב - עם עזרה של כל המטה הכללי - עשו פה תהליך הכנות מקיף ורציני מאוד, ואני מתרשם שרמת המוכנות מאוד מאוד מאוד גבוהה למערכה אפשרית ברצועת עזה".

רב אלוף כוכבי הדגיש את הדריכות במערכת הביטחון ואת הכוננות הגדולה בצבא למרות השקט היחסי שנרשם בגזרה הדרומית בתקופה האחרונה: "אנחנו לא נותנים לרגיעה הזאת לבלבל אותנו, אנחנו לא נותנים לרגיעה הזאת להטעות אותנו ואנחנו נמשיך בתהליך ההתכוננות, מתוך הנחה שברצועת עזה יכול לפרוץ עימות כל יום".