אש בגבול הצפון, אין נפגעים ישראלים: דובר צה"ל הודיע היום (ראשון) כי זמן קצר לאחר השעה 16:00 בוצע ירי של מספר טילי נ"ט לעבר מוצב של צה"ל וכמה כלי רכב של צה"ל משטח לבנון סמוך למושב אביבים, הסמוך לגדר המערכת. לאחר השעה 18:00 אושר כי אין נפגעים ישראלים באירוע - לא חיילים ולא אזרחים. "ירינו 100 פגזים ותקפנו באמצעות מסוק קרב את החוליה שביצעה את ירי הנ״ט לעבר מוצב אביבים", נמסר מדובר צה"ל. "החוליה ירתה לעבר אמבולנס צבאי. הרמטכ״ל הנחה להגביר מוכנות בצפון". 

מפה גבול הצפון אביבים
האזור שאליו בוצע ירי הטילים מלבנון | עיבוד: googleנזק נגרם כתוצאה מהירי, צה"ל ירה ירי טנקים וירי ארטילרי בתגובה. מקורות לבנוניים טוענים כי הטיל שנורה היה טיל מסוג "קורנט", ולפי דיווחים מלבנון בוצע ירי של צה"ל למרגלות מארון א-ראס. 

ירי נ


שריד של רקטה ליד יראון
שריד רקטה שנורתה מלבנון סמוך לקיבוץ יראון

לתושבים במרחק 0-4 קילומטרים מהגבול ניתנה הוראה לפתוח מקלטים. ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו מקבל עדכונים שוטפים על הנעשה באזור. 

מדובר צה"ל נמסר כי מספר טילי נ"ט נורו מלבנון לעבר בסיס צה"ל ורכבים צבאיים במרחב וכי ישנן מספר פגיעות. "צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי ולעבר מטרות בדרום לבנון", נמסר בנוסף.

ירי נ
עשן מיתמר בגזרה לאחר היריבצה"ל לקחו בחשבון תרחיש לפיו ארגון חיזבאללה יבחר לפעול נגד כוח צבאי בגזרת הגבול - בין היתר תרחיש של ירי טיל נ"ט לעבר כוח סיור של צה"ל. זמן קצר לאחר הירי, נטל ארגון חיזבאללה אחריות. 

נתניהו קיים התייעצות ביטחונית; ריבלין: "נגן על אזרחי ישראל בכל מקום" 

בעקבות ההסלמה בגבול הצפון, קיים ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו התייעצות ביטחונית טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון. האזור המרוחק עד שני קילומטרים מגדר המערכת נסגר לתנועת אזרחים. 

בנימין נתניהו בהתייעצות ביטחונית טלפונית
רה"מ נתניהו קיים התייעצות ביטחונית"ידעו כל מבקשי נפשנו שאנחנו מוכנים ונכונים להגן על אזרחי ישראל בכל מקום בו יהיו ללא כחל וסרק", הודיע נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. "אנחנו מוכנים, ולא רוצים להראות לכם עד כמה. השקט ישרור רק במידה ויתקיים בשני צדי הגבול".

ירי נ
כוחות צה"ל בגזרת הגבול | צילום: דוד כהן, פלאש 90בצדו השני של הגבול, ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, פנה לצרפת, לארה"ב ולאו"ם על מנת שיתערבו במשבר וימנעו הסלמה. יוניפ"יל דורש מהצדדים להימנע מהידרדרות המצב בגבול. 

ירי נ
האזור הסמוך לגדר המערכת נחסם לתנועת אזרחים | צילום: דוד כהן, פלאש 90


ראש הממשלה הלבנוני חרירי שוחח עם נשיא לבנון, מישל עאון, ועדכן אותו במצב ובמהלכים הדיפלומטים שהוא מנסה להניע על מנת לרסן את ישראל. עוד הוא שוחח עם מפקד הצבא הלבנוני, הגנרל ג'וזף עאון, ועדכן אותו בפעולותיו. 

ירי נ
מסוק של צה"ל חג מעל לגזרה | צילום: דוד כהן, פלאש 90


בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, גיא ורון, ניר דבורי, אהוד יערי, עמית ולדמן ושושי חתוקה