4 לוחמים שלא פעלו כמצופה יודחו: בצה"ל השלימו היום (שני) את התחקיר המבצעי של התקרית בה פעיל חמאס חדר מדרום הרצועה, פתח באש על חיילים והשליך רימונים לעבר כוח גולני בתחילת החודש - תקרית בה נפצעו 3 חיילי צה"ל: קצין באורח בינוני ושני לוחמים באורח קל. 

התחקיר העלה פעולות מבצעיות ראויות לצד פערים בהתנהלות אחד הכוחות. מהתחקיר עולה שמפקד המחלקה ולוחמי הסיור שהיו עימו וכן סגן מפקד הפלוגה שהגיע לאירוע, חתרו למגע. עוד עלה בתחקיר כי כוח נוסף בפיקוד סמל שהגיע לאירוע, נמנע מלהכנס למרחב הלחימה.

לאחר התחקיר החליט מפקד חטיבת גולני, אל"מ שי קלפר, על הדחתם מלחימה ומפיקוד של סמל ושני לוחמים מהכוח הנוסף, אשר לא פעלו כמצופה באירוע מבצעי. בנוסף, מפקד החטיבה הדרומית, אל"מ לירון בטיטו, החליט להדיח את נהג הסיור מתפקידו.

מדובר צה"ל נמסר כי כל אירוע מבצעי בצה״ל מתוחקר לעומק על מנת לייצר למידה והפקת לקחים, וכך בוצע גם באירוע זה. 

מחבל חמוש זרק רימון לעבר הכוח, שהגיב באש 

התקרית התרחשה ב-1 באוגוסט, בלילה שבין רביעי לחמישי, לאחר שתצפית של צה"ל זיהתה דמות חשודה מתקרבת אל גדר הגבול בעזה. כוח של חטיבת גולני שהיה בסמוך נשלח למקום, פרק מהרכב, ולהפתעתו נתקל במחבל חמוש שזרק לעברו רימון ופתח באש. הלוחמים הגיבו באש - ובחילופי היריות נפצעו מפקד המחלקה ושני לוחמים נוספים. 

פעיל חמאס שחדר לישראל ופצע לוחמים
פעיל החמאס שחדר לישראל ופצע את הלוחמים


בזמן ההיתקלות, שנמשכה מתחילתה ועד סופה כשעתיים שלמות, הוקפץ כוח נוסף של גולני למקום - וזה הסתער לבסוף על המחבל והרג אותו. במקביל, כוחות נוספים נשלחו לאבטח את היישובים באזור והוצבו בהם עד שנשללה האפשרות שמחבלים נוספים מסתובבים בשטח.

התצפית זיהתה את המחבל כ-250 מטר מהגדר, והאירוע הוכרז כפח"ע (פעילות חבלנית עוינת) מתחילתו למרות שלא זוהה הנשק שנשא עליו המחבל עד שחצה את הגדר. בזמן האירוע, טנק של צה"ל ירה פגז לעבר עמדת חמאס. האירוע כולו נשאר סמוך לגדר ולא זלג פנימה לכיוון שטח ישראל.