שלושה ימים לפני שישראל הולכת לקלפי, הנשיא טראמפ הודיע אתמול (שבת) כי שוחח במהלך השבת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על האפשרות שיקדם ברית הגנה משותפת בין ארה"ב וישראל - אלא שמערכת הביטחון הישראלית לדורותיה מתנגדת נחרצות למהלך מחשש שברית הגנה תכבול את ידיה של ישראל ותפגע בחופש הפעולה שלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בכירים במערכת הביטחון חוששים שברית ההגנה תחייב את ישראל לדווח לאמריקנים על כל צעד ולחכות לאישור. כמו כן, המתנגדים למהלך סבורים שהיו מספיק פעולות של ישראל בעבר שהאמריקנים העדיפו לא לדעת עליהן מבעוד מועד, כדוגמת תקיפת הכור הגרעיני בסוריה ב-2007.

החשש המרכזי הוא שישראל לא תוכל לפעול בגמישות ובחשאיות, ותצטרך לשלם מחיר של פגיעה בחופש הפעולה שלה. כך למשל, יוכלו האמריקנים לדרוש להעביר לידיהם את הפיקוח על האתר בדימונה או להתנות כל פעילות נגד טרור בשטחי יהודה ושומרון באישור ארה"ב.

הכור בדימונה (צילום: gettyimages)
ארה"ב תדרוש פיקוח? הכור בדימונה | צילום: gettyimages

למרות הודעת הנשיא טראמפ והצהרת נתניהו שמדובר במהלך היסטורי, ההערכה היא שהסנאט לעולם לא יאשר ברית הגנה עם מדינה שאין לה גבולות מוכרים. זאת בנוסף להתנגדות מערכת הביטחון הישראלית שרואה בברית ההגנה מהלך מסוכן ובהתנגדות גורמים אמריקנים שאינם מעוניינים במחויבות שכזאת.

בריאיון לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות", דחה נתניהו את הטענות באשר להשלכות ברית ההגנה. "טראמפ התקשר אליי ביוזמתו, הייתה לנו שיחה חמה ולבבית, ודיברנו על האפשרות לכונן ברית הגנה - דבר אדיר והיסטורי לביטחוננו. שמעתי את גנץ אומר ש'זה ישלול מאתנו את חופש הפעולה' - איזו בורות. ברית ההגנה שיש לארה"ב עם מדינות נאט"ו מונעת מאנגליה לתקוף בפוקלנד? ברית ההגנה שיש לצרפת עם נאט"ו מנעה ממנה לתקוף באפריקה? בורות מוחלטת. אני אביא ברית הגנה שתיתן לנו ביטחון לדורות".

מוקדם יותר אתמול הודיע הנשיא טראמפ ששוחח עם ראש הממשלה נתניהו על האפשרות של קידום ברית הגנה משותפת בין שתי המדינות. "שוחחתי היום עם נתניהו על האפשרות לקדם ברית הגנה משותפת בין ארצות הברית לישראל שתעודד את הברית האדירה בין שתי המדינות שלנו", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "אני מצפה להמשך את הדיונים לאחר הבחירות בישראל, כשניפגש באו"ם בהמשך החודש".

ראש הממשלה נתניהו בירך על הודעת טראמפ ומסר: "תודה ידידי היקר הנשיא טראמפ. למדינת היהודים מעולם לא היה חבר טוב יותר בבית הלבן. אני מצפה לקידום ברית הגנה היסטורית בין ארה"ב לישראל בפגישתנו באו"ם. נמשיך יחד במלוא העוצמה את המאבק המשותף שלנו בטרור. מזל טוב על ההצלחה האחרונה שלך נגד בנו של בן לאדן".