האם ישראל ביצעה ניסוי גרעיני לפני 40 שנה? לוויין אמריקני זיהה ממש היום לפני 4 עשורים אות לפיצוץ גרעיני בדרום האוקיינוס האטלנטי. על פי ממצאי תחקיר של המגזין האמריקני "פוריין פוליסי" שפורסמו היום (ראשון), ניתוח של שלל עדויות ומסמכים מסווגים מצביע על מדינה אחת שיכולה הייתה לעשות זאת באותה שנה וזאת ישראל. על פי הדיווח, הנשיא האמריקני קרטר התעלם מהניסוי מפני שהתמודד לכהונה שנייה ולא רצה לפגוע בהסכם השלום בין ישראל למצרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בספטמבר 1979 תיעוד לוויין אמריקני, שהעביר את נתוניו לבסיס צבאי בפלורידה, שני הבזקי אור באזור האוקיינוס האטלנטי. לחיילים שניתחו את התמונות ברור היה שמדובר בפיצוץ גרעיני והנשיא האמריקני ג'ימי קרטר עודכן וכינס התייעצות בבית הלבן יום לאחר מכן.

המגזין "פוריין פוליסי" ניתח בעזרת מדענים ובכירי ממשל לשעבר מסמכים ונתונים שהפכו ללא מסווגים והמסקנה שלהם היא שקרטר, שעמד בפני מערכת בחירות ושאף לא לפגוע בהסכם השלום בין ישראל למצרים שנחתם חודשים ספורים לפני כן, טייח את מה שברור היה לכולם כניסוי גרעיני ישראלי.

"הייתה אינדיקציה לניסוי גרעיני באזור דרום אפריקה" כתב הנשיא קרטר ביומנו. "זאת דרום אפריקה, או ישראל באמצעות שימוש בספינה בים, או כלום". דרום אפריקה ניסתה אז לפתח פצצה גרעינית אך האצבע המאשימה הופנתה כלפי ישראל שהייתה ידועה בקשריה עם משטר האפרטהייד. בפרסומים זרים מאותה תקופה עלה כי לישראל יש נשק גרעיני.

אחרי שלוש ישיבות בלבד פרסם הנשיא קרטר את מסקנותיו: "לפי הערכה שלנו זה לא היה ניסוי גרעיני". במאי 1980 דחו חברי הוועדה שמינה את כל העדויות שהצביעו אחרת וכך טיוח הניסוי.