עימותים בין המשטרה למתפללים מוסלמים בהר הבית: כוחות משטרה פרצו הבוקר (ראשון) למתחם המסגדים לאחר שמאות מתפללים מוסלמים החלו להתגודד באזור שער המוגרבים ולהפר את הסדר במקום. הכוחות התעמתו עם המתפרעים ובמהלך המהומה נפצעו קל-בינוני ארבעה שוטרים. העימותים אירעו על רקע החלטת המשטרה הבוקר שלא לאפשר כניסת יהודים להר בשל המתיחות בעקבות ציון חג הקורבן של המוסלמים במקביל לצום תשעה באב. כעבור כמה שעות הוחלט לפתוח את ההר מחדש לביקורי יהודים ותיירים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

החל משעות הבוקר המוקדמות ולרגל חג הקורבן, פקדו עשרות אלפי מתפללים את הר הבית. כוחות משטר בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, נערכו בעוטף העיר העתיקה ואפשרו למתפללים המוסלמים להגיע לשטח הר הבית ולחגוג את חגם.

בשלב מסויים החלו להתגודד אלפי מתפללים שהיו בשטח הר הבית באזור שער המוגרבים, ולהפר את הסדר במקום, תוך שקוראים קריאות לאומניות ומיידים אבנים, כסאות וחפצים לעבר השוטרים. מפקד המחוז הורה לפזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ובמקום פרצו עימותים קשים.

ארבעה שוטרים נפצע קל-בינוני וגם מספר מתפללים שפונו על ידי הסהר האדום לקבלת טיפול. בהמשך היום, יקיים מפקד מחוז ירושלים, הערכות מצב נוספות.

במקביל להתפרעויות על ההר, דווח על תקרית ברחוב הגיא שבעיר העתיקה, בה נפצעו באורח קל נער בן 16 ושוטר כתוצאה מהשלכת בקבוק זכוכית לעברם. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו להם טיפול רפואי בזירה.

בלשכת נתניהו מכחישים: לא קיבל את ההחלטה לאסור על יהודים לעלות להר 

בלשכת ראש הממשלה מכחישים שנתניהו הוא זה שקיבל החלטה על סגירת הר הבית למתפללים יהודים. גורמים מדיניים הבהירו הבוקר כי הכניסה להר הבית נקבעת על פי הערכות מצב של המשטרה וכי בשום שלב לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה לסגור את הכניסה להר הבית

עימותים בהר הבית (צילום: ap)
עימותים בין שוטרים למתפללים בהר הבית | צילום: ap
במשטרה אמרו הבוקר כי רק מוסלמים יתפללו בהר הבית בשל פוטנציאל החיכוך. "החל משעות הבוקר המוקדמות עשרות אלפי מתפללים פוקדים את הר הבית", נמסר מהמשטרה, "לאחר הערכת מצב מיוחדת בראשות מפקד מחוז ירושלים ובסיומה הוחלט כי לאור כמות המתפללים ופוטנציאל החיכוך הגבוה לא יתאפשרו בשלב זה ביקורים בהר הבית". 

עימותים בהר הבית (צילום: ap)
שוטרים ומתפללים נפצעו במהומות על ההר | צילום: ap

יותר מ-80 אלף מתפללים מוסלמים עיכבו, ככל הנראה במכוון, את סיום תפילת הבוקר שלהם - בניסיון למנוע עליית יהודים להר - זאת בזמן שצמרת משטרת ירושלים עוד דנה בשאלה האם לאפשר עליית יהודים להר. לבסוף, כאמור, הוחלט שלא לאפשר את עלייתם להר

במקביל, המשטרה פועלת בכוחות מתוגברים במזרח העיר ובעיקר באזור הר הביתהשוטרים לא מאפשרים מעבר של יהודים ברחוב הגיא - הרחוב הראשי בעיר העתיקה שמוביל לכותל, על מנת למנוע חיכוכים עם תושבים מקומיים

ביקורת חריפה בימין: "כניעה לטרור וחרפה לאומית

כרזה של חמאס שנתלתה ברחבת הר הבית (צילום: התקשורת הפלסטינית)
כרזת חמאס על הר הבית | צילום: התקשורת הפלסטינית
מיד לאחר קבלת ההחלטה על סגירת ההר ליהודים, תקף השר וחבר הקבינט בצלאל סמוטריץ': "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה, מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום. ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאבדן ההרתעה גם ביתר הגזרות. כך גם סגירת מערת המכפלה היום בשל יום אידם. "על הר ציון ששמם שועלים הילכו בו".

סמוטריץ' אף קרא לראש הממשלה לכנס בדחיפות את הקבינט ולקבל החלטה על פתיחת הר הבית ליהודים בשעות הקרובות: "אדוני ראש הממשלה, אם אין לך אומץ לקבל את ההחלטה הזו לבד כנס אותנו וניקח אנחנו את האחריות. כבוד לאומי ועמידה נחושה מול הטרור הם האלף בית של תפיסת הביטחון שלנו". 

״החלטת נתניהו לסגור את הר הבית היא חרפה לאומית", נמסר בהודעה מטעם מפלגתו של סמוטריץ', הימין המאוחד. "ההר הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי. אנו קוראים לראש הממשלה: תשנה את החלטתך. תפתח את הר הבית ליהודים"? 

יצביעו נגד ההסכם עם חמאס , בנט ושקד (צילום: החדשות)
"חרפה וכניעה לטרור". שקד ובנט | צילום: החדשות

עו"ד איתמר בן גביר מעוצמה יהודית לא חסך אף הוא ביקורת חריפה על ההחלטה שמונעת מיהודים עלייה להר הבית ביום הקדוש: "הכניעה וההתקפלות בהר הבית רק נותנת רוח גבית לטרור. משטרה שמאפשרת תליית שלטי הסתה, נכנעת לאיומים ומנהיגה מדיניות אפרטהייד ואוסרת על יהודים לעלות להר ולהתפלל רק בגלל שהם יהודים צריכה לעבור שינוי מהותי". 

"זה מה שקורה כשהשרים שלנו הופכים להיות צייצני טוויטר במקום להשפיע לשנות", הוסיף בן גביר, "תפקידו של השר לביטחון פנים לתת הוראות למשטרה ולא להפךדווקא ביום שבו עם ישראל מציין חורבן הממשלה נכנעת בהר הבית. מי ששולט בהר הבית ישלוט בארץ ישראל כולה".