הדרך לאקזיט, הגביע הקדוש בעולמות הסטארטאפים, מורכבת משלבים ברורים – טרום גיוס ראשוני, או שלב הרעיון (pre seed), גיוס ראשוני (Seed), סבבי גיוס מתקדמים ולבסוף מכירה או הנפקה. רובן המוחלט של חברות הסטארט אפ לא יחזיקו מעמד כבר בשלבים הראשונים של הדרך, אבל אלו שיעשו זאת אולי יצליחו להגשים את החזון שנמצא בנפשו ובנפשה של כל יזם ויזמת – לשנות את העולם. החזון הזה בולט במיוחד בקרב אלו שפועלים לקדום טכנולוגיות רפואה מותאמת אישית, שכן במקרה זה האחריות למימוש רפואה מותאמת אישית נמצא על כתפיהם.

במהלך השנה האחרונה זכו כמה וכמה חברות להגיע להישגים משמעותיים בדרך לאותו גביע קדוש, גיוסי הון גדולים, קבלת אישור מה-FDA ואף מכירה, הנה כמה מההישגים הראויים לציון שהתרחשו השנה באקוסיסטם היזמי של רפואה מותאמת אישית בישראל:

פברואר |  ההישג של שומרת הלילה – איתמר מדיקל

נקודת ציון: נרכשה על ידי חברת ZOLL Medical  בסכום של 538 מיליון דולרים.

חברת איתמר מדיקל מפתחת מכשיר ה-WatchPAT, המאושר על ידי ה-FDA לבדיקה ביתית של דום נשימה בשינה. המערכת מתחברת לאצבע, לחזה ולפרק כף היד ומתעדת מדדים שיכולים לחזות אירועים של דום נשימה בשינה, כמו קצב לב, הערכת תפקוד האנדותל, דופק וריווי חמצן בדם וכיוצא בזה. המוצר, שמאז שהוצג לשוק מקבל הכרה כשיטה בטוחה ויעילה לבדיקות ביתיות לדום נשימות בשינה, עבר לאחרונה שדרוגים נוספים, כמו היכולת לתעד נתונים מהבדיקה באפליקציה, ושילוב המדדים המתקבלים מהמערכת עם תיעוד עצמי של המטופל המסתכמים לדוח אחד שיכול לסייע לרופא בתהליך קבלת ההחלטות.

איתמר מדיקל היא הוותיקה ביותר מבין החברות שנמנו כאן, הוקמה כבר ב-1997 ובפברואר השנה השלימה נמכרה לפי שווי של יותר מחצי מיליארד דולרים, על זה נאמר – הסבלנות משתלמת.

מאי | אמור לי מי הם חיידקך ואומר לך מה לאכול – DayTwo

נקודת ציון: גיוס 37 מיליון דולר

עיני רבים נשואות בשנים האחרונות לחקר המקרוביום, אוכלוסיית החיידקים שבגופנו. והנה חברת DayTwo מעידה כי כבר יש לה את הכלי שמראה כיצד ההבדלים במקרוביום בין אדם לאדם משפיעים על איך שהגוף שלנו מגיב למזונות שונים. החברה פיתחה מערכת מבוססת בינה מלאכותית ולמידת מכונה, שמנתחת את חיידקי המעי של המטופל, ועל פי התוצאות מציעה המלצות תזונה מותאמות אישית. המערכת מיועדת בעיקר לאנשים המתמודדים עם סוכרת סוג 2, כדי לסייע להם להביא לאיזון רמות הסוכר בדם דרך תזונה נכונה.

חברת DayTwo הוקמה בשנת 2015 וגייסה עד כה סכום של 90 מיליון דולרים. הסכום שגויס בחודש מאי האחרון נועד לאפשר להם להמשיך בפיתוח הטכנולוגיה.

לעוד כתבות בנושא, לחצו כאן:

יוני | הטכנולוגיה לשילוב תרופתי בטוח – MDI Health

נקודת ציון: גיוס 6 מיליון דולרים

הקדמה הרפואית הביאה לכך שמחלות שבעבר היו קטלניות הופכות למחלות כרוניות, אך התוצאה היא גם עלייה במספר התרופות שאדם נוטל בו זמנית, וכך לעלייה בסיכון לתגובות בין־תרופתיות. במילים פשוטות, בנטילה של כמה תרופות בו זמנית, קיים הסיכוי שאינטראקציה בין התרופות השונות תגרום לשינוי בהשפעה של אחת מהתרופות או יותר. זה יכול לגרום לירידה ביעילות, לתופעות לוואי לא רצויות ולא אחת זה גם נגמר במוות. חברת MDI Health מפתחת טכנולוגיה שנועדה להבטיח טיפול תרופתי מאוזן ובטוח. הכלי החדשני מודד את הסיכונים מול היתרונות של הטיפול. המערכת מבוססת בינה מלאכותית, מתעדת ומנהלת מידע חיוני על תרופות מתוך מאגרי מידע נרחבים של בתי מרקחת, קופות חולים וכיוצא באלה תוך שילוב של מידע אישי של המטופל, כדי לזהות בעיות פוטנציאליות ולהבטיח את יעילות הטיפול.

חברת MDI Health הצעירה הוקמה ב-2019 וחודש יוני השנה עשתה את נקודת ציון המשמעותית הראשון שלה בגיוס של שישה מיליון דולרים. 

סטרטאפ (צילום: shutterstock by garagestock)
במהלך השנה האחרונה זכו כמה וכמה חברות להגיע להישגים משמעותיים | צילום: shutterstock by garagestock

ספטמבר | חיידק או וירוס? MeMed Diagnostics

נקודת ציון: אישור FDA

הנה חברה שפיתחה מוצר שעונה על שאלת השאלות באבחון הרפואי - מי אחראי על הסימפטומים, חיידק או וירוס? הערך המשמעותי של הבדיקה החדשה נעוץ בעובדה שהיא מספקת תשובה תוך שעתיים בלבד במקום כמה ימים, וזאת כיוון שהיא בוחנת את תגובת המערכת החיסונית ולא מנסה לאתר את הגורם למחלה.

למעשה המכשיר שפיתחה מסייע להתמודדות עם אחד מהאתגרים הגדולים של הרפואה היום - שימוש יתר באנטיביוטיקה שגורם להתפתחות חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה.

היא הוקמה בשנת 2009, גייסה במהלך השנים יותר מ-130 מיליון דולרים ב-11 סיבובי גיוס ובספטמבר השנה קיבלה את אישור ה-FDA.

אוקטובר | תרופה מותאמת אישית – ImmunAI

נקודת ציון: גיוס 215 מיליון דולר

חברת ImmunAI החליטה לקדם את מיפוי הגנום האנושי לשלב הבא. החברה הקימה מערך נתונים עצום הכולל מידע גנטי ונתונים בתחום חקר החלבונית, ובאמצעות טכנולוגיה של למידת מכונה פיתחה פלטפורמה לניתוח המערכת החיסונית של מטופל, בדגש על מחלת הסרטן. התוצאות המתקבלות הן למעשה פרופיל חיסוני שעל פיו אפשר להחליט איזה טיפול, או גישה טיפולית, יכולים להביא ליעילות הגבוהה ביותר. הכלי המתוחכם של ImmunAI משמש כבר היום חברות פארמה שונות כדי לבחון האם טיפול צפוי להביא לתופעות לוואי או רעילות, ובסופו של דבר לחזות כיצד יגיב מטופל לטיפול.

החברה הוקמה לפני שנתיים בלבד, במהלכם גייסה בסך הכול 295 מיליון דולר, כשנתח ההשקעה הגדול ביותר התרחש בסבב הגיוס האחרון באוקטובר השנה. זה מה שנקרא 'הצלחה מסחררת'.

 

ללא מעורבות חברת רוש בתכנים