סרטן הערמונית (Prostate cancer) הוא המחלה הממאירה השכיחה ביותר בגברים (מעל גיל 50), ומוגדרת כגורם השני בשכיחותו לתמותה מסרטן בקרב גברים, בעולם המערבי.

הטיפול במחלה כיום נעשה בעיקר באמצעות טיפול הורמונלי המדכא את הפרשת הורמון המין הזכרי, הטסטוסטרון, (סירוס כימי). אמנם מרבית הלוקים במחלה מגיבים לטיפול זה, אולם על פי הספרות הרפואית, כ-30% מהמטופלים עלולים לפתח עמידות לטיפול ההורמונלי, ונמצאים בסיכון להתחדשות ולהתקדמות המחלה. כלומר, להתפשטות הסרטן וגרורותיו לאיברים אחרים בגוף, כגון בלוטות הלימפה, הריאות והכבד.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

בשלב זה, המחלה מוגדרת כסרטן גרורתי עמיד לסירוס (mCRPC - metastatic castration-resistant prostate cancer) ונחשבת כמחלה מפושטת ומתקדמת, אגרסיבית במיוחד, המגיבה פחות לטיפולים אונקולוגיים שונים.

במחקר  (VISION), שלב III שהוצג בכנס ASCO נמצא, כי טיפול בחומר רדיואקטיבי חדש Lutetium - labeled PSMA-617 (177Lu PSMA-617) עשוי לסייע לחולים עם סרטן ערמונית עמיד ומתקדם לאחר כימותרפיה וטיפול ממוקד. 

הצלחת הטיפול מדגישה את חשיבות מציאת חלופות טיפוליות לסרטן הערמונית בעתיד. מבצעי המחקר צפויים להגיש את תוצאותיו למנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לצורך אישור התכשיר להתוויה זו.

במסגרת המחקר נמצא כי תוספת של 177Lu-PSMA-617 לטיפול המקובל שיפרה משמעותית את זמן התקדמות המחלה (PFS - Progression Free Survival) .

המחקר כלל 831 חולים שאובחנו עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס, בבדיקת PET/CT עם חומר רדיואקטיבי (PSMA). כל משתתפי המחקר עברו לפחות שני משטרי טיפול כימותרפי וטיפול אחד לפחות בתרופות הורמונליות.

המשתתפים חולקו לשתי קבוצות אקראיות: בקבוצה אחת (שכללה 551 חולים) ניתן טיפול סטנדרטי בתוספת 177Lu PSMA-617, ואילו בקבוצה השנייה (280 חולים) ניתן טיפול סטנדרטי בלבד.

תוצאות המחקר הדגימו באמצעות הדמיה רדיוגרפית כי התוספת של 177Lu-PSMA-617 לסטנדרט טיפול שיפרה משמעותית את ההישרדות מן המחלה ללא התקדמות (PFS), בהשוואה לסטנדרט הטיפול בלבד - חציון rPFS 8.7 חודשים לעומת 3.4 חודשים, בהתאמה.

ההישרדות הכללית השתפרה משמעותית אף היא בקרב קבוצת המחקר שקיבלה את הטיפול המשולב - חציון 15.3 חודשים, לעומת 11.3 חודשים בקבוצת המחקר שקיבלה את הטיפול הסטנדרטי בלבד.

נוכח תוצאות המחקר, החוקרים מאמינים ומקווים כי תוספת של התרופה הרדיואקטיבית  (77 Lu-PSMA-617) יכול להוות חלופה טיפולית משמעותית עבור חולים הסובלים ממחלה מתקדמת (mCRPC), למרות טיפול בכימותרפיה ובתרופות הורמונליות, כמובן בכפוף לקבלת האישורים הרגולטוריים, כמקובל.