לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית הוציאה היום (ראשון) מכתב הבהרה בנושא הטיפול הרפואי במחבלי חמאס: "טיפול בכל אדם ובכלל זה מחבלי חמאס הינו מתבקש ואף מחובתנו כרופאים. כללי האתיקה, אמנות והצהרות בין-לאומיות, ואף החוק במדינת ישראל מחייבים כי רופא יטפל בכל אדם באשר הוא".

המכתב נשלח למנהלים בעקבות הפגנות ומחאות שהתקיימו מול בתי חולים שונים, במחאה על שטיפלו במחבלים: "כללי האתיקה של הר"י (ההסתדרות הרפואית בישראל) קוראים להמשך שירותי רפואה בעת סכסוך מזוין, ללא קשר לזהות המטופל. השיקול היחיד העומד בפני הרופא הינו מצבו הרפואי של החולה".

"לכן, למרות מעשי הזוועה של מחבלי חמאס, אנו כרופאים נעניק את הטיפול הראוי וניתן למערכת המשפט להביא אותם לדין", הדגישו במכתב שנחתם בידי יו"ר לשכת האתיקה של ההסתדרות, ד"ר יוסי ולפיש. "הר"י והלשכה לאתיקה מעניקים גיבוי מלא לפעילותכם בימים קשים אלה ומקווים לימים רגועים יותר".

צוטטו הצהרות בין-לאומיות שונות: "למשל בהצהרת ג'נבה של ה-WMA  כפי שתורגמה ואושרה בידי הלשכה לאתיקה של הר"י, אנו מצהירים כי 'לא אתן לשיקולים של גיל, מחלה או מוגבלות, אמונה, מוצא אתני, מין, לאום, השתייכות פוליטית, גזע, נטייה מינית, מעמד חברתי או כל גורם אחר - להשפיע על מחויבותי למטופל'".

המהומה בהדסה, והתנגדות משרד הבריאות

אחד המקרים אירע לפני כשבוע וחצי בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים בעקבות אשפוזו של עציר ביטחוני. הרצל חג'אג', אב שכול שביקר במקום, התעמת עם אנשי צוות, מאבטחים ונוכחים נוספים ודרש: "תוציאו את המחבל מפה". בעקבות המהומה הודיע משרד הבריאות כי "העציר הביטחוני הועבר למתקן רפואי בשדה תימן".

בעימות שתועד בבית החולים, קרא חג'אג': "פה מאושפז המחבל בן כלב? תוציאו את המחבל מפה, לא אותנו. במשרד הבריאות הדגישו את התנגדותם לאשפוז מחבלים, שלא באופן נקודתי: "המדיניות שלנו ברורה - לא לאפשר הכנסת מחבלים לבתי חולים בישראל. לכן הוקם מתקן צבאי ייעודי בשדה תימן שטיפל ומטפל בהם עד כה".