בשבוע שעבר (חמישי), פרסם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות כי במסגרת תוכנית הניטור השגרתית של המשרד להגנת הסביבה אותרו בשבועות האחרונים יתושות נגועות בנגיף קדחת מערב הנילוס במועצה האזורית דרום השרון.

הבוקר (ראשון) הגיע לידי mako מידע אודות תושב תל אביב, כבן 77 שככל הנראה נעקץ בידי יתושה נגועה בנגיף, ומאושפז באיכילוב במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם כשבוע. בשיחה עם המדור, מספר דורון (שם בדוי) קרוב משפחתו: "לפני כשבוע חמי חש ברע וסבל מחום גבוה. הגענו לבי"ח. בהתחלה חשבו שמדובר בשפעת ושלחו אותנו הביתה. אבל התחושה הגופנית הלכה והחמירה, ובשלב מסוים הוא לא יכול היה לעמוד על הרגליים. מצבו הידרדר תוך שעות והוא לא הצליח לנשום. הוא אושפז באיכילוב וכבר שבוע הוא סובל מדלקת קרום המוח נגיפית, מורדם ומונשם". בדיקה סרולוגית שביצע בבית החולים הבהירה כי הוא נדבק ע"י יתוש הנגוע בנגיף קדחת הנילוס.

דורון מציין שבעת האשפוז, הרופא המטפל אמר לו שלא מדובר במקרה היחיד. "הוא אמר שהיו עוד כ-7-6 מקרים כאלה לאחרונה, זה בהחלט מטריד". עוד הוא מוסר כי קרוב משפחתו ככל הנראה נעקץ בסביבת ביתו. "הוא כמעט לא יוצא מהבית, ולכן רוב הסיכויים שהוא נעקץ בסביבת מגוריו. מדובר באדם חזק ובריא, לוחם שייטת בדימוס".

יתוש על יד (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
יתושים נגועים בנגיף אותרו לאחרונה בשרון | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

״המשרד להגנת הסביבה עדכן את המועצה האזורית על הימצאותם של יתושים נגועים בשטחה, והורה על הגברת הניטורים באזורים הנגועים, ובמידת הצורך על ביצוע פעולות מניעה והדברה באופן מיידי״, נכתב בהודעה שפרסם המשרד בשבוע שעבר. "המשרד קורא לכלל הרשויות המקומיות לבצע פעולות לניטור זחלי יתושים, ובמידת הצורך להדבירם בטרם מתפתח מפגע".