לאחרונה הוגשה תביעה נגד אסותא אשדוד בגין רשלנות רפואית חמורה. על פי התביעה שהוגשה ע"י עו"ד מורן אברהמי יום טוב, בשמו של רונן (שם בדוי), תושב אשדוד בן 58, בדצמבר 2017 הוא אושפז בבית החולים אסותא אשדוד לצורך נטילת ביופסיה, בעקבות תלונות על צרידות שנמשכו חודשים רבים, ולאחר שבמיתרי הקול שלו נמצאה בצקת חשודה.

על פי הנטען, רונן, שעישן סיגריות רבות (חפיסה וחצי ביום) במשך כ-40 שנה, עבר את הניתוח בהרדמה כללית, ובמהלכו הסתפקו הרופאים בסקירת מיתרי הקול. לדברי עו"ד המייצגת, חרף השתייכותו של התובע לאוכלוסיית סיכון, ואף שהתגלתה באחד ממיתרי קולו שריטה חשודה, לא ניטלה בניתוח דגימה לביופסיה. על פי הנטען, מיד לאחר הניתוח, שוחרר רונן מבית החולים עם המלצה ליטול תרופה לטיפול בצרבת, ללא כל המלצה לביצוע מעקב או בדיקות הדמיה, כמתחייב.

לדברי אברהמי יום טוב, רק כשנתיים וחצי לאחר מכן, כאשר הגיע לבדיקה במרפאות אא"ג של בית החולים אסותא אשדוד עם החמרה ממשית בצרידות, הוחלט להפנות אותו לבדיקת CT, ומיד למוחרת, רונן אושפז בבית החולים לצורך ניתוח לנטילת ביופסיה, אז אובחן עם סרטן הגרון.

לנוכח הממצאים, הצוות הרפואי בבית החולים אסותא אשדוד המליץ לתובע לבצע כריתה שלמה של הגרון. אולם, לפי הנטען, הוא פנה לייעוץ נוסף בבית החולים הדסה, שם נאמר לו, כי מדובר בהליך אגרסיבי שכבר לא נהוג לבצע, והמליצו על קרינה בשילוב כימותרפיה.

חוות הדעת שקבעה כי מדובר ברשלנות רפואית קשה

לכתב התביעה צורפה חוות דעת רפואית של מנתח בכיר מומחה באא"ג, שקבע כי הצוות הרפואי של בית החולים אסותא התרשל קשות בטיפול ברונן. לטענתו, בהתחשב בעובדה שהתובע היה בסיכון גבוה ביותר להתפתחות סרטן גרון בעקבות עישון ממושך של סיגריות, על הצוות הרפואי חלה חובה לבצע ביופסיה מכל נגע חשוד.

חולה, גבר חולה, בית חולים (צילום: Gorodenkoff, shutterstock)
גם משך חייו התקצר באופן משמעותי | צילום: Gorodenkoff, shutterstock

לדברי המומחה, במהלך הניתוח, נראה בבירור נגע דמוי שריטה על מיתר הקול הימני. נגע כזה, לדבריו, מחייב נטילת ביופסיה, בדיקת הדמיה של מיתרי הקול ומעקב צמוד אחר מצב הגרון, אולם כל אלה לא בוצעו. עוד קבע המומחה, כי העובדה שהתובע לא היה בביקורת במשך שנתיים וחצי, ובמהלך תקופה זו הגידול התפתח משלב טרום סרטני לשלב 4, מדגימה את מידת רשלנותו של הצוות הרפואי.

כמו כן, הוא מציין כי ההשהיה באבחנת הגידול גרמה לפגיעה משמעותית בתוחלת חייו של התובע - בעוד שבשנת 2017 הייתה צפויה ירידה של 10% בתוחלת חייו, בשנת 2020 דובר כבר על ירידה של 55% סיכוי לתוחלת חיים המתאימה לגילו. בסיום חוות דעתו, העריך המומחה את שיעור נכותו של התובע ב-40%.לטענת עו"ד אברהמי יום טוב, מאז אבחנת מחלתו של התובע ועד היום, הוא לא שב לעבודתו. לדבריה, הוא סובל מקשיים תפקודיים ומחרדות לגבי מצבו הרפואי, מרבה להסתגר בביתו, סובל מעייפות ומתשישות קיצוניות, ובשל הצרידות הקשה - גם ממעט לדבר.

בתביעה מתבקש בית המשפט לחייב את בית החולים אסותא באשדוד, לפצות את רונן בגין נזקי גוף עקב רשלנות רפואית, בסכום המקסימלי שבסמכותו (עד 2.5 מיליון שקלים). התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בראשון לציון. טרם הוגש כתב הגנה.

תגובת אסותא אשדוד: "מדובר בתביעה מתנהלת ואנו נגיב לה בבית המשפט כמקובל"

עו''ד מורן יום טוב אברהמי (צילום: גיל טרנוס)
עו"ד מורן אברהמי יום טוב | צילום: גיל טרנוס