הציל חיים – גם לאחר מותו: רב טוראי עמיחי רובין ז״ל, בן 23 מעכו, היה במוצב סמוך לעזה כשהחלה המתקפה. הוא הסתער, נלחם, הרג מחבלים, נפצע – והמשיך להילחם עד שנפל בקרב. משפחתו החליטה לתרום את אבריו, ובכך הצילה חיים של 5 אנשים. ריאותיו הושתלו בגופו של אדם בן 70, הכבד של עמיחי בבן 23 ובן 8, ושתי הכליות שלו הצילו בת 29 וילדה בת 7.

דורית, אמו של רפאל בן ה-8 שקיבל תרומת כבד מעמיחי וכעת נמצא בבית החולים שניידר, התראיינה לחדשות 12 וסיפרה על הוקרת התודה כלפי עמיחי ז״ל, אותו מעולם לא הכירה. ״אנחנו ברגשות מעורבים״, היא אומרת. ״מצד אחד עצוב מאוד וכואב על הפצועים, השבויים וההרוגים. מצד שני שמחים מאוד. זה אור גדול: לא ראינו את רפאל ככה כבר כמה חודשים טובים, פתאום לא כואב לו. אולי זה קשור לעמיחי, כי קראנו בכתבות שהוא היה בחור שמח. אולי זה מה שמשפיע על רפאל״.

דורית סיפרה כי ביום שלישי לאחר פרוץ המלחמה התקשר אליה הרופא וסיפר שיש תרומה. ״אמרו שיעדכנו אותנו סופית ושנתחיל לארוז״, היא משחזרת. ״בין אזעקה לאזעקה נסענו לשניידר, ועד שהוא נכנס לניתוח לא האמנו שזה יקרה. כבר קראו לנו בעבר וזה היה לא. בנוסף חששנו כיוון שלא ידענו ממי התרומה, אבל אחרי שהבנו דרך התקשורת שמדובר בעמיחי, היינו מאושרים״.

רפאל בן ה-8 שקיבל תרומת אונת כבד מעמיחי רובין ז"ל  (צילום: חדשות 12)
רפאל בן ה-8, שקיבל תרומת אונת כבד מעמיחי רובין ז"ל, ואימו דורית | צילום: חדשות 12

״אומרים שהכבד זה המחסן של הרגשות, ולא רצינו שזה יהיה אדם אכזרי או בעל כעסים״, אומרת אמו של רפאל. ״כשקראנו על עמיחי כמה הוא היה אמיץ והגן על החברים שלו, ושהיה בחור שמח, אנחנו שמחנו מאוד. אנחנו כל כך מחכים להכיר את המשפחה שלו. רוצים למסור להם שהם עשו מעשה אדיר״.

דורית פנתה דרך המצלמה למשפחתו של עמיחי ז״ל אותם עוד תפגוש בבוא העת, ואמרה בהתרגשות: ״יש לכם עוד פיסה קטנה מעמיחי לבוא ולחבק, ולרפאל יש עכשיו עוד סבתא וסבא. עוד כשרפאל היה בחדר הניתוח שאלנו מתי אפשר לומר תודה למשפחה שעשתה חסד כזה גדול, גם אם הניתוח לא הצליח. עכשיו סבל של כל כך הרבה זמן ושנים הגיע לסיומו״.

ד״ר מיכאל גורביץ׳, מנהל היחידה להשתלות כבד במרכז שניידר לרפואת ילדים: ״אין לנו מילים לתאר את הרגש שעובר בראש של כל הצוות. במקרה הספציפי הזה של חייל שנלחם על חיים של אנשים אחרים עוד כשהיה בחיים, והציל גם חיים של ילד אחרי מותו. ילד בן 8 קיבל חיים במתנה מחדש בזכותו״.