האזעקות העירו את סרן ידידיה, מפקד פלוגה בצנחנים, בבוקר השבת השחורה. מהר מאוד הגיעה גם שיחת הטלפון מהמג"ד והוא לא חשב פעמיים והתייצב בדרום - משאיר מאחור את אשתו בחודש תשיעי להריון. "לא נפרדתי מענהאל כשיצאתי מהבית וידעתי שיש לזה מחיר", סיפר סרן ידידיה היום (רביעי) בראיון ל-N12. "בהתחלה לא הבנתי את גודל האירוע, אך הבנו שיש בגזרה כוח במצוקה. בדרך זיהיתי חיילים פצועים, וקפצתי מהרכב כדי לנסות להבין מהם תמונת מצב של מה שקורה בשטח".

סיפורי מלחמה - סיקור N12

המ"פ בצנחנים נפצע קשה במלחמה ובזמן שנותח אשתו ילדה
סרן ידידיה ואשתו ענהאל עם בנם שנולד

סרן ידידיה נלחם יחד עם קצינים מהחטיבה בעיר שדרות עד שהוקפצו לסייע לתושבי קיבוץ נחל עוז, שהמחבלים כבר חדרו לתוכו. בשדות הקיבוץ נפצע קשה מירי. האלוף במילואים נועם תיבון, שקפץ עצמאית לשטח כדי להציל את משפחתו, חילץ אותו לבית החולים. "אני זוכר את הרגע שחטפתי את הכדור, ותוך כדי מכת אש חילצו אותי לאחור", שחזר ידידיה. "טיפלו בי בשטח ומשם העלו אותי לרכב אזרחי. איבדתי את ההכרה והתעוררתי בבית החולים".

סרן ידידיה ובתו הבכורה הדסה
סרן ידידיה ובתו הבכורה הדסה

"ברגע שראיתי שהלב שלו פועם - ירדה לי אבן מהלב"

במשך שעות, ענהאל אשתו של ידידיה, עדיין לא ידעה דבר על מה שקרה. היא, עם בטן של חודש תשיעי, והבת הדסה בת השנתיים - חיכו לו בבית. ענהאל סיפרה על הרגע שבו התבשרה שידידיה פצוע: "באותו רגע פשוט לקחתי בקבוק מים וניסיתי להירגע. כשהגענו אחר כך לבית החולים ברזילי - היה כאוס מטורף. נכנסנו לראות אותו והוא היה מורדם ומונשם". לאחר ניתוח מציל חיים, סרן ידידיה חזר להכרה: "ברגע שראיתי שהלב שלו פועם - ירדה לי אבן מהלב", הוסיפה ענהאל. "כשהבנו מה היה ומה קרה שם, נשאר לנו רק להגיד תודה על החיים שניתנו לנו במתנה עוד פעם".

פרופ׳ אלון פיקרסקי, מנהל האגף הכירורגי בהדסה, עדכן את בני הזוג בשיפור הדרמטי במצבו: "ידידיה הגיע אלינו מבית החולים ברזילי לאחר שעבר מספר ניתוחים. התלבטנו רבות, אך לבסוף החלטנו לנתח את הרגל שסבלה ממפרצת שנוצרה בקרבת העורק בעקבות רסיסים רבים. אני חושב שידידיה יהיה בריא לחלוטין, ללא שום נכות והוא יהיה אבא גאה וגיבור בישראל".

המ"פ בצנחנים נפצע קשה במלחמה ובזמן שנותח אשתו ילדה
סרן ידידיה ואשתו ענהאל בבית החולים

"זה הנשק שחמאס לא תכנן לפגוש"

חודש בדיוק לאחר שנפגע מירי המחבלים - סרן ידידיה התחיל להתאושש. ברגע שיצא מחדר הניתוח בהדסה עין כרם, הגיע הטלפון עם הבשורה: לענהאל ירדו המים והיא נמצאת עכשיו בחדר הלידה - כשרק חמש קומות מפרידות ביניהם. "אנחנו מרגישים זכות עצומה להביא חיים לעולם ולהביא אור גם בימים שכאלה", שיתף ידידיה. "אני חושב שהמחבלים הארורים תכננו והשקיעו רבות בהתקפה שלהם. הם גם הצליחו להפתיע אותנו אבל הם לא לקחו בחשבון שיש דברים שהם לא יכולים לנצח. עם ישראל חזק יותר מזה".

סרן ידידיה שזכה לחבוק את בנו אחרי הפציעה הקשה סיפר על התחושות: "אנחנו עצובים על הנרצחים שלנו, על החיילים שמסכנים את חייהם ועל החטופים שמוחזקים ברצועת עזה. אבל את הרוח שנושבת פה ואת העוצמות שהעם מגלה בימים האחרונים אי אפשר לקחת. זה הנשק שחמאס לא תכנן לפגוש. לקחו לי את האפשרות לשים וסט ונשק - לא לקחו לי את האפשרות להביא חיים לעולם. אנחנו מנצחים".