"זה לא אנחנו, אלה טרוריסטים שלא קשורים לדת": ג'מאל וראקי הוא מתנדב זק"א, אזרח ישראלי מוסלמי. בשבעה באוקטובר, בשיא מתקפת הפתע של חמאס, הוא ירד לעוטף לטפל בפצועים. בימים שלאחר מכן הוא חזר לדרום, פינה את גופות הישראלים וניקה את זירות הטבח. במונולוג קשה ל"חדשות סוף השבוע" הוא שיחזר את המראות שלא עוזבים, והבהיר: "אנחנו עם אחד". 

הנסיעה לדרום בשבת השחורה

"בדרך עוד לא נפל לי האסימון, עוד לא הבנתי מה קורה שם", סיפר וראקי, "התחלנו להיכנס לתוך השטח, ואני מתחיל לראות את הזוועות - אנשים זרוקים בצידי הכביש, רכבים עם גופות, רכבים שרופים - סימני ירי בכל מקום".

"אתה רואה ניידת משטרה עם שתי גופות בפנים, מיניבוס עם זקנים ירויים", המשיך המתנדב. "הם לא פעלו מתוך איזושהי אמונה", אמר וראקי על המחבלים, "זה היה מונע מאיזושהי שנאה, אכזריות, קניבליות. בקוראן כתוב שאסור לרצוח ילדים, נשים או קשישים. אלה טרוריסטים שלא קשורים לדת".

ג'מאל וראקי, מתנדב זק"א (צילום: חדשות 12)
וראקי: "אנשים היו זרוקים בצידי הכביש, הם לא פעלו מאיזו אמונה" | צילום: חדשות 12

הימים שאחרי הטבח 

וראקי היה אחראי על פינוי הגופות באזור בארי ובכפר עזה. "אתה נכנס לבתים, מסתכל על המקרר ורואה תמונה של חמש נפשות, משפחה - אבא, אמא וילדים. ואז אתה מסתכל ואתה רואה חמש גופות על הרצפה. מחקו את כל המשפחה. הם פשוט הרגו אותם ושמו אותם אחד על השני שם. אתה שואל את עצמך מי נרצח ראשון? ומה עם המשפחה, איך היא הגיבה?"

הוא תיאר: "ביום-יום אנחנו נתקלים בגופה ולוקח לנו יום, יומיים או שלושה להחלים מהמראות שראינו. פתאום ראינו חמש גופות בבית אחד. אתה יוצא, אתה נכנס לבית הבא ונתקל בעוד גופות. אתה נכנס לבית אחר ואתה רואה סבתא ונכדה שנורו למוות בתוך המקלט ואז אתה יוצא ומגלה עוד זוועה".

כפר עזה (צילום: AP)
" פתאום ראינו חמש גופות בבית אחד, מחקו את המשפחה". ההרס בכפר עזה | צילום: AP

וראקי שיתף כי המחבלים מילכדו את גופות הישראלים: "התקרבנו לגופה של אזרח, ניסינו להפוך אותו על הגב כדי שנוכל לאסוף אותו, וראינו בליטה מתחת לחולצה. אני מסתכל וזה רימון יד שפשוט הוציאו את הנצרה והניחו אותו על המנוף כדי שכשנהפוך את הבן-אדם - לא נהיה פה".

במקביל לפינוי הגופות וניקוי הבתים, הירי מעזה נמשך. "תוך כדי העבודה אתה מקבל מטח של נ"טים וטילים ויריות ואתה צריך לשכב, לפעמים ליד הגופה שאתה מטפל בה", סיפר. "באיזשהו שלב אתה מתחיל לאבד את האנושיות כדי להמשיך לעבוד. אתה קורס, אתה בוכה. אבל אתה אומר 'או-קיי אני חייב לקום ולהמשיך הלאה. אני לא יכול להרשות לעצמי לקרוס'".

המסר לישראלים

"נתתי את חלקי למדינה הזו ואני יודע מה זה להיות ישראלי", שיתף. "אין הצדקה למה שהיה בשום פנים ואופן. אנחנו ננצח. אנחנו נישאר יחד, נמשיך להיות יחד, עם ישראל חזק. מוסלמים, דרוזים, יהודים, נוצרים, אנחנו עם אחד, אנחנו לא נתפצל לעולם. בעזרת השם אנחנו נראה ימים יותר טובים מאלה".