בחודשים האחרונים בתי החולים הממשלתיים מתריעים שוב ושוב על גרעונות כספיים ומצוקה תקציבית שרק הולכת וגדלה – והגיעה לממדים החמורים ביותר שידעה עד כה. הערב (רביעי) חשפנו לראשונה ב"תוכנית חיסכון" כי 11 בתי חולים צפויים להודיע למשרד הבריאות, למשרד האוצר ולראש הממשלה שעליהם לנקוט צעדים חריפים במיוחד, כדי לצמצם את היקף המשבר.

11 בתי החולים הכלל-ממשלתיים מצויים במשבר תקציבי עמוק, שמצריך חשיבה ודיון דחוף, כדי למנוע את קריסתם ולמנוע פגיעה ממשית בפעילותם הדחופה והשוטפת. ביממה הקרובה הם צפויים לשלוח מכתב למשרדי הממשלה שצוינו, שבו הם מודיעים על שורת מהלכים חריפים שצפויים להינקט. הם מסבירים כי בשל המצב ומתוך אחריות למתן שירותי רפואה איכותיים וטובים לאזרחי המדינה – במקביל לשמירת רמת הבטיחות הנדרשת במהלך טיפולים ואשפוזים – הם יאלצו לנקוט בצעדים.

משבר במערכת הבריאות
משבר במערכת הבריאות
משבר במערכת הבריאות
משבר במערכת הבריאות

המהלכים המתוכננים בבתי החולים הם – צמצום משמעותי של הפעילות הקלינית של בתי החולים, עד כדי ביטול תורים לטיפולים לא דחופים. בנוסף, תיעצר קליטת עובדים בכל הסקטורים, תופסק הכשרת סטודנטים לרפואה ולסיעוד, תיעצר קליטת מתמחים, יופסקו התמחויות חדשות, ייעצרו תשלומים לספקים וכן יפוטרו עובדים בכל הסקטורים.

בתי החולים שנכנסו לגרעונות כוללים את איכילוב, שיבא-תל השומר, אסף הרופא, רמב"ם, המרכז הרפואי זיו, וולפסון, המרכז הרפואי לגליל, פוריה, הלל יפה, בני ציון וברזילי.

הסיבות לגרעונות הן רבות. בין השאר, חתימת הסכמי שכר עם עובדי המדינה - מה שהביא לעליית השכר של העובדים בבתי החולים, מבלי לספק מקורות מימון לבתי החולים. גורמים נוספים הם גם הוצאות הרשלנות הרפואית והתייקרות המט"ח. במקביל לעליית ההוצאות החודשיות, הממשלה לא העלתה את התקציבים של בתי החולים.

כללית, מכבי, לאומית, מאוחדת (צילום: אייל מרגולין, 123rf)
המשבר לא פוסח גם על קופות החולים | צילום: אייל מרגולין, 123rf

המשבר לא פוסח גם על קופות החולים, שסובלות לא רק מגרעונות אלא גם ממחסור ברופאים. משיחות שאנחנו מקיימים עם בכירים בקופות, עולה שכדי להתמודד עם המחסור יותר ויותר רופאים מצמצמים את הזמן שהם מקדישים למטופלים – עד כדי 5 דקות בלבד למטופל. מבדיקה שערכנו, בחלק מהקופות גילינו שיש רופאי עור, אף אוזן וגרון ואורתופדיה שמקבלים מטופלים ל-5 דקות בלבד, וכן רופאי נשים שמקבלים מטופלות ל-10 דקות.  

תגובת משרד הבריאות: חטיבת בתי החולים הממשלתיים במשרד הבריאות נמצאת בקשר ישיר ושוטף עם מנהלי בתי החולים ופועלת בנושא, לצד הציפייה כי בתי החולים יעמדו במסגרת התקציב שאושרה להם.  המשרד פועל להבטחת מקורותיהם ולוודאות התקציבית של כלל בתי החולים, לרבות בתי החולים הממשלתיים, בשל הסכמי השכר שנחתמו לאחרונה על ידי משרד האוצר ללא שיפוי תקציבי הולם למערכת האשפוז. לצד זאת לא יתקבלו כל צעדים חד צדדיים שיפגעו במטופלים.

תגובת המשרד בנושא הרפואה היועצת: משרד הבריאות מודע למחסור בשירותי הרפואה היועצת ועל כן, פועל לפתרונות הן לטווח הארוך והן לטווח הקצר. בין היתר יתווספו תקציבים למימון תקני התמחות, וכן נעשית עבודת מטה שתאפשר כי זמן ממושך יותר מההתמחות ברפואה תוכל להיעשות בקהילה, כך שיורחב המענה בתחומי הרפואה היועצת.