סמל ראשון יהונתן יצחק סמו, לוחם בגדוד 202 של הצנחנים, נפל בקרב במרכז רצועת עזה ב-8 בנובמבר, ומת מפצעיו יומיים לאחר מכן. משפחתו החליטה לתרום את איבריו ובכך הצילה את חייהם של שישה בני אדם, כולל תינוקת בת שמונה חודשים, וילד בן עשר.

יהונתן ז"ל חתם מיוזמתו של על כרטיס אדי, ומשפחתו החליטה להמשיך את צוואתו. היום (שני) אמו איילת נפגשה בבית החולים בילינסון עם החולה שליבו של בנה הושתל אצלו - יעקב מלכה, אב ל-4 תושב קריית גת. במהלך המפגש היא האזינה לליבו הפועם של בנה, וסיפרה לחדשות 12: "יש המון נחמה ושמחה לראות את החיים אחרי המוות שלו. לשמוע את הלב הפועם ולראות שהאנשים האלה מקבלים חיים ויכולים להמשיך".

יעקב מלכה ואיילת סמו, אימו של יהונתן סמו ז"ל
אמו של יהונתן ז"ל מאזינה ללב הפועם של בנה
סמ"ר יהונתן יצחק סמו ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר יהונתן יצחק סמו ז"ל, שנפל בקרב ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

מלכה סובל כבר שנים מאי-ספיקת לב ואף עבר השתלה של לב מלאכותי. בשנים האחרונות מצבו התדרדר: "הייתי בסכנת חיים עד שהגיעו המלאכים והצילו אותי". על תחושותיו סיפר בבית החולים כי "אלה רגשות מעורבים לקבל לב מחייל שנפל. אף אחד לא ייחל לכך".

"קודם לא יכולתי ללכת 50 מטרים מבלי להתעייף ועכשיו יש לי לב של אדם צעיר בן 21", המשיך מלכה. "הוא נתן לי את הזכות לרדוף אחרי הילד בן השנה וחצי שלי. אני מייחל לעלות לקברו ולומר לו תודה בשמי ובשם כל המשפחה שלי".

יעקב מלכה ואיילת סמו, אימו של יהונתן סמו ז"ל (צילום: חדשות 12)
יעקב מלכה ואיילת סמו, אימו של יהונתן סמו ז"ל | צילום: חדשות 12

פרופ' דן ערבות, מנהל המערך לניתוחי לב וחזה בבילינסון שביצע את השתלת הלב: "הלב הזה, שפעם בגופו של יהונתן ז"ל והיום פועם בגופו של יעקב, הוא הלב של מדינת ישראל. מדינה שבה באירועים הקשים ביותר רואים את האחר. השתלת לב, היא למעשה להעניק חיים מתוך השכול והכאב. מעשה אצילי מאין כמותו. אני משתתף בצערה של המשפחה על האובדן של היקר להם מכל, ובעיקר, מצדיע להם וליהונתן. יהי זכרו ברוך".