רשתות השיווק עושות הכול כדי להתחרות על ליבו ועל כיסו של הצרכן. הרשתות משקיעות היטב בכל סניף וסניף, ומקפידות שחווית הקניה תהיה הטובה ביותר. עם מחלקות מוארות ומצוחצחות ומדפים נקיים עם מוצרים טריים.

אלא שבשבועות האחרונים הצטרפנו לצוות מיוחד של משרד הבריאות שערך ביקורות ברשתות השיווק הגדולות בישראל. הגענו לשופרסל, לרמי לוי, ליוחננוף, לוויקטורי וגם ליינות ביתן – קרפור. ושם, ברגע שהמפקחות נכנסו למחסנים האחוריים הן גילו שהניקיון והטריות התחלפו בלכלוך ובזוהמה אחת גדולה.

יינות ביתן - קרפור

את יום הביקורות אנחנו מתחילים ברשת יינות ביתן, או בשמה החדש, יינות ביתן – קרפור, הרשת שהגיעה אלינו היישר מצרפת והבטיחה לעשות מהפכה. גם מוצרים איכותיים וטריים וגם מחירים נמוכים. המפקחות של משרד הבריאות הגיעו לסניף בעיר רמלה שכבר החל לשווק את המוצרים של המותג החדש.

אלא שכבר בכניסה למחסנים הניחוח הצרפתי נעלם ומוחלף בריח אחר. "יש פה ריח של שתן וגופה", אמרה אחת המפקחות. המפקחות עוברות לאטליז ושם מתגלים מוצרים בטמפרטורה גבוהה שחלקם ללא סימון, מה שמעלה סימני שאלה לגבי התוקף שלהם.

המחלקה הבאה: מחלקת הגבינות, שמלאה בפסולת ובחלודה. בסיום הביקורת המפקחות מגיעות למחלקת המשלוחים שפועלת בניגוד להנחיות משרד הבריאות. "בבדיקה שלנו בתוך תיקי השילוח נמצאו מוצרים בתהליך הפשרה מתקדם, ופרק הזמן מסיום ליקוט המשלוח עד לאספקה ללקוח היה ארוך מהנדרש", הסבירה איילת רדזינר, מפקחת מחוזית במשרד הבריאות.

בבדיקה נמצא כי ביינות ביתן-קרפור לא קיימת הקפדה על ניקיון,יש אי הקפדה על טמפרטורה, אי-הקפדה על סימון מוצרים ושיחות להזמנת משלוחים בניגוד להנחיות.

רשת יוחננוף

המשכנו את הבדיקה לרשת יוחננוף, המפעילה 41 סניפים ברחבי הארץ. המפקחות של משרד הבריאות הגיעו לסניף שמשרת עשרות אלפי לקוחות בעיר רמלה. כבר בכניסה למחסן האחורי שבו מאחסנים את המוצרים המפקחות נתקלות במקררים מלוכלכים ומלאים עובש. "לא אמור להיות ככה מלוכלך. המדפים עם שאריות של עובש", אמרו המפקחות. מיד לאחר מכן, התגלה תיקן מת ליד אריזות המזון.

גם במחלקת החמוצים לא כל כך מקפידים על ההנחיות.  המפקחות מגלות שהעובדים מעשנים ליד מוצרי המזון; באיטליז מתגלים בשרים שלא ידוע בוודאות מה התוקף שלהם. והתחנה האחרונה: מחלקת האוכל המוכן. מבחוץ המחלקה נראית נקייה ומתוחזקת, אבל במטבח מאחור הכל שונה.

"במהלך הבקרה היה מאוד בולט העומס של הכלים המלוכלכים שגם שימשו לבישול וגם חזרו מאזור ההגשה, מה שהקשה מאוד את ההפרדה בין כלים נקיים לכלים מלוכלכים ובין מזון גולמי למזון מוכן לאכילה", אמרה איילת רדזינר.

לאחר מכן, בוצעה בדיקת טמפרטורה - שהגיעה ל-40 מעלות. זו טמפרטורה אידיאלית להתפתחות חיידקים. אחזקה של מזון בטווח טמפרטורה בין ארבע ל-65 מעלות הוא טווח טמפרטורה מסוכן שמעודד התפתחות של חיידקים במוצרים. 

לילה בורוכוב, מפקחת נפתית במשרד הבריאות, אמרה: "משרד הבריאות מצפה מבעלי עסקים לקחת ברצינות את כל הליקויים שהוזכרו ובכך לשמור על בריאות הציבור. גם ביוחננוף התגלו שלל ממצאים שעלולים לסכן את בריאות הציבור".

ברשת יוחננוף עלה כי אין הקפדה על ניקיון, טמפרטורה ואין סימון מוצרים.


תגובת יינות ביתן קרפור: "בקרת איכות היא ערך עליון עבורנו, ואנו פועלים ללא לאות בעניין. אנו לומדים את הליקויים שנמצאו, נפיק לאלתר את הלקחים הנדרשים ולא נתפשר על האיכות שלנו". 

תגובת יוחננוף: "רשת יוחננוף מקפידה בסניפיה על כל הוראות משרד הבריאות. מיד תוקנו הליקויים וחודדו הנהלים. אנו מודים לצוותי משרד הבריאות וחדשות 12 על הבדיקה בשטח ועל אכיפת הנהלים".

הערב ב"תוכנית חיסכון" - ממצאי הבדיקות בשופרסל ורמי לוי.