החשד למחדל נוסף באסותא רמת החייל: א', האב שגילה שבנו לא תואם לו גנטית, התראיין אמש (רביעי) לראשונה ב"המהדורה המרכזית", וסיפר כי בקרב בני הזוג עולה החשש שהילד השני שנולד גם הוא מאותה הפריה גם הוא לא תואם להם גנטית. "אנחנו מרוסקים, אין לנו לילות", סיפר בכאב.

עוד סיפר א' כי הוא ואשתו לא סיפרו לאיש שבנם הפעוט לא תואם גנטית לאביו: "איך אני יכול לספר להורים שלי שאלו לא הנכדים הביולוגיים שלהם? איך? זה יגמור אותם".

א' ואשתו הגיעו למחלקת ההפריות החוץ-גופיות באסותא רמת החייל בדצמבר 2018, אחרי שלא הצליחו להביא ילד לעולם באופן טבעי. אשתו עברה שאיבת ביציות, והוא עבר ניתוח על מנת לאתר זרע. "אחרי הניתוח, המנתח התקשר לאשתי ואמר לה שהוא לא מצא זרע", שחזר א', "אבל אחרי כמה שעות הוא התקשר שוב ואמר שקרה נס, ושהם מצאו זרע".

ההחלטה לשלוח לבדיקה גנטית: בעקבות בעיה רפואית שהתגלתה אצל הילד 

לאחר השאיבות המוצלחות, באסותא הפרו את הביציות עם הזרע ויצרו עוברים, שאחד מהם הוחזר לרחם וא' ואשתו הביאו לעולם ילד ראשון. זמן קצר לאחר מכן, אשתו של א' נכנסה להיריון שני מאותו סבב, ונולד להם ילד שני, שהתגלתה אצלו בעיה רפואית.

אסותא רמת החייל (צילום: משה מילנר, לע"מ)
בית החולים אסותא רמת החייל | צילום: משה מילנר, לע"מ

כדי לברר אם מקור הבעיה של בנם השני הוא גנטי, הגיעו הוריו לרופאה מומחית לגנטיקה באחד מבתי החולים הגדולים בארץ. הרופאה המליצה להם לעבור בדיקות גנטיות שזמינות רק בחו"ל, כדי לברר אם יש להם תסמונת או מחלה שעוברת בתורשה. 

הבשורה הקשה - וההתפרקות: "לא יכול להיות, זו טעות"

"אחרי מספר שבועות, הגנטיקאית התקשרה לאשתי ואני רואה אותה מתפרקת", נזכר א' בעצב. "ואז היא בישרה לי ש... אני לא האבא הביולוגי. אני אומר 'לא יכול להיות, יש זרעים, איך יכול להיות שאני לא האבא? לא יכול להיות, לא יכול להיות, זו טעות!'".

א' ואשתו פנו מיד לאסותא, ובתוך כמה שעות הם כבר היו איתם בפגישה שבה דרשו מבית החולים לברר איך מחדל כזה התרחש. הם העלו בפניהם חשש נוסף - שגם הילד השני, שטרם נבדק, אינו בנו הביולוגי של האב, שהרי שני ילדיהם נוצרו מאותו סבב הפריה.

"אמרו לי שאני לא האבא הביולוגי של שני הילדים שלי"

"הסתכלתי עליו בעיניים וביקשתי ממנו להגיד לי את האמת: 'יש לי עוד ילד, הוא שלי?'", סיפר א'. "הוא השפיל מבט ואמר לי שלא, שאני לא האבא הביולוגי של שני הילדים שלי. לא היה לי מה להגיד, ופה כבר אשתי התפרקה לרסיסים".

מבית החולים אסותא רמת החייל נמסר: "מדובר בחלקי שיחות, אשר אינן משקפות בצורה מלאה את העבודה המקצועית והאנושית של מנהלי אסותא אשר התייחסו לפניות הזוג כפי שמצופה. איננו מבינים מדוע במשך כל השבוע בוחרים ההורים ועורכת דינם להתנהל מדי יום בתקשורת, במקום לגשת לבדיקות הנדרשות בישראל במטרה להגיע לחקר האמת, כאשר עד כה אין אינדיקציה לתקלה באסותא. אסותא תפעל בכל דרך לגילוי האמת".