איריס מלכה, תושבת אשדוד בת 53, הובהלה לבית החולים הציבורי אסותא אשדוד לפני כשנתיים בעקבות התקף לב שחוותה. עם סיום הטיפול ובירור המקרה, נמצא כי היא סובלת מתסמונת נדירה של היפרדות השכבות של העורקים בלב. לפני מספר ימים הגיעה מלכה אל מיון בית החולים בעקבות תלונות על כאבים בחזה ובנוסף נמצא שהיא גם סובלת מלחץ דם נמוך. מהר מאוד מצבה הדרדר עד כדי צורך בהחייאה שכללה בין היתר עיסויים, הנשמה ומתן של כ-5 שוקים חשמליים.

לאחר 20 דקות של טיפול, הועברה מלכה להמשך החייאה באמצעות מכשיר "לוקאס" - מכשיר מכני חשמלי המוצמד לבית החזה, המהווה תחליף לביצוע עיסוי לב ידני. במקביל לניסיונות החייאה הרבים היא הועברה לחדר הניתוח לשם ביצוע צנתור דחוף.

במהלך הצנתור נמצא שמלכה סובלת מקרישי דם גדולים ומסכני חיים בעורקי הלב ולכן נדרש היה לפתוח לה את כל העורקים - דבר שהפך את הצנתור למורכב ומסוכן אף יותר. הצנתור הסתיים לאחר כ-40 דקות שבסופם הועברה מלכה להמשך טיפול והשגחה במחלקת טיפול נמרץ של בית החולים.

כעבור מספר ימים וכנגד כל הסיכויים, חל שיפור ניכר במצבה. היא חזרה להכרה מלאה ולאחר סדרה של בדיקות מקיפות הופתעו הרופאים לטובה כאשר גילו שתפקוד הלב תקין לחלוטין ואין לה אף פגיעה קוגניטיבית.

מלכה יחד עם ד"ר יוני קוגן
איריס מלכה יחד עם ד"ר יוני קוגן שטיפל בה

בשיחה עם N12 סיפרה איריס מלכה: "הגעתי למיון בעקבות לחץ בחזה ומהר מאוד הגוף קרס וכל המערכות הפסיקו לתפקד. לשמחתי, לאורך כל הדרך הצוותים לא וויתרו עלי. אני זוכרת את רגעי ההתעלפות ולאחר שהתעוררתי נאמר לי שאני סוג של נס".

"סיפרו לי על ההחייאה הממושכת והצנתור הלא פשוט שעברתי תוך כדי ועד כמה המקרה קיצוני. זה נס פורים הפרטי שלי. אני מבקשת להודות מקרב לב למחלקת לב בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד על הטיפול המקצועי והמהיר ומעל הכול - האנושי", הוסיפה מלכה.

פרופסור אלי לב, בית החולים הציבורי אסותא אשדוד
פרופסור אלי לב, בית החולים הציבורי אסותא אשדוד

פרופסור אלי לב, מנהל המערך הקרדיולוגי בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, סיפר ל-N12 כי זהו אחד המקרים יוצאי הדופן והמרגשים שזכורים לו. "איריס הגיעה במצב של שוק והדרדרה במהירות. היה צריך לבצע החייאה מלאה וממושכת וצנתור מורכב שבמהלכו פתחנו בהדרגה את שלושת עורקי הלב וחידשנו את זרימת הדם לשריר הלב. בהמשך איריס חזרה לעצמה לחלוטין - הן מבחינה קוגניטיבית והן מבחינת תפקוד הלב".