ארגון הבריאות העולמי הכריז היום (שבת) על אבעבועות הקוף כמצב חירום בריאותי עולמי. ראש הארגון מסר כי הסיכון למחלה מתון ברוב אזורי העולם, למעט באירופה שבה הסיכון גבוה. על פי העדכון האחרון של משרד הבריאות, שפורסם ביום שני, בישראל אובחנו 101 גברים כחולים. מנהל ארגון הבריאות העולמי: "עם הכלים שיש ברשותנו, אפשר להשתלט על ההתפרצות הזו ולעצור את ההדבקות".

הסיווג הוא ההתראה הגבוהה ביותר שארגון הבריאות העולמי יכול להעניק. ההחלטה בנושא התקבלה בסוף הישיבה השנייה של ועדת החירום של הארגון, שעסקה בנגיף. עד עתה, יותר מ-16,000 מקרים דווחו ב-75 מדינות, אמר מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר טדרוס אדהנום גברייסוס.

ד"ר גברייסוס אמר כי היה עליו לפעול כשובר שוויון כדי לפתור את המחלוקת בשאלה האם להכריז על ההתפרצות כמצב חירום בריאותי עולמי, כאשר 9 חברים בוועדת המומחים התנגדו ו-6 תמכו בהחלטה. עם זאת, הוא מסר שההתפרצות התפשטה ברחבי העולם במהירות ולכן הוא החליט שהנושא אכן מעורר דאגה בין-לאומית. "כרגע זו התפרצות הממוקדת בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים, במיוחד אלה עם מספר פרטנרים מיניים", הדגיש ד"ר גברייסוס.

חיסון נגד אבעבועות הקוף בניו יורק (צילום: רויטרס)
חיסון נגד אבעבועות הקוף בניו יורק | צילום: רויטרס

כל מה שצריך לדעת על אבעבועות הקוף | שאלות תשובות

לקחת ברצינות את התפרצות מחלת אבעבועות הקוף | טור דעה מיוחד של ד"ר רועי צוקר, מומחה ברפואת להט"ב

מייק ריאן, מנהל מצבי החירום בארגון, מסר כי החיסון למחלה אינו מעניק הגנה מיידית נגדה. אבעבועות הקוף היא מחלה ויראלית שמתבטאת לרוב בחום, פריחה שלפוחיתית והגדלה של בלוטות לימפה. ממשרד הבריאות נמסר כי הוא עוקב אחר המידע בעולם ונמצא בקשר עם רשויות הבריאות במדינות השונות.

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי בשבוע שעבר נחתם הסכם עם החברה המייצרת את החיסונים למחלה על אודות רכש של 2,000 חיסונים שיגיעו באופן מיידי, כאשר לאחר מכן הורחב ההסכם לסך 10,000 חיסונים שיגיעו במהלך השבועות הקרובים. משרד הבריאות קבע את התוויות החיסונים לאוכלוסיה בסיכון עבור השלב הראשון של החיסונים.