האם בקרוב ניתן יהיה לחסן תינוקות בני חצי שנה נגד קורונה? פאנל המומחים העצמאי שמייעץ למנהל המזון והתרופות האמריקני הצביע אמש (רביעי) והכריע בסוגיה פה אחד – בעד. ברוב של 21 תומכים וללא מתנגדים, היועצים המליצו על חיסון לתינוקות בגילים חצי שנה ועד 5 שנים, בחיסון של מודרנה. בהמשך הערב צוות המומחים החיצוני אישר גם את החיסון של פייזר לאותה קבוצת גיל.

על פי הממצאים שהובאו בפני חברי הוועדה המייעצת, החיסונים של פייזר הציגו תוצאות טובות יותר של יעילות, ובכל אופן, החיסונים של שתי החברות עתידים להגן על קבוצת גיל שכוללת כ-17 מיליון ילדים בארה"ב שעד כה לא היה עבורם חיסון. עוד לפני ההודעה הרשמית של קבוצת המייעצים, הבית הלבן מסר שבתוך ימים ספורים מרגע אישור ה-FDA וה-CDC יופצו החיסונים ברחבי ארה"ב.

חיסונים נגד קורונה של פייזר (צילום: רויטרס)
חיסונים נגד קורונה של פייזר | צילום: רויטרס

היתרונות גוברים על הסיכונים

חברי הוועדה נשאלו: "בהתבסס על מכלול הראיות המדעיות הזמינות, האם היתרונות של החיסון של פייזר שניתן בסדרה של 3 מנות (3 מיקרוגרם בכל מנה) גוברים על הסיכונים בחיסון תינוקות וילדים מגיל 6 חודשים ועד 4 שנים?" ובתגובה השיבו כולם שכן, היתרונות גוברים על הסיכונים.

החיסון של מודרנה שניתן לבני חצי שנה עד 5 שנים בשתי מנות במינון של 25 מיקרוגרם (רבע מהמנה למבוגרים), "נסבל היטב", צוטטו חברי הוועדה. כאב היה תופעת הלוואי הנפוצה ביותר בקרב המתחסנים, והיו שסבלו מחום, מכאבי שרירים ומישנוניות, בעיקר אחרי החיסון השני. עם זאת, על פי רוב, תופעות הלוואי עברו בתוך יומיים עד שלושה. בנוסף, לא דווח על פעוטות שמתו בעקבות החיסון, על מקרים של דלקת בשריר הלב או דלקת בקרום הלב בקרב מקבלי החיסון.