הימים הראשונים של מגפת הקורונה בישראל. ימים של חוסר ודאות, בהלה אמיתית לעיתים. ימים שמרגיש כאילו התרחשו לפני אלפי שנים, אך מאז ועד היום חלפו בדיוק שנתיים. "אף אחד לא רצה לצלם את הסרט הזה. לא מצאנו צלם, לא מצאנו סאונדמן, אני הבמאי היחיד שהסכים פחות או יותר, כי זה היה מפחיד. הבנתי שפנו לאיזה 6 במאים וכולם פחדו".

הבמאי יאיר אגמון תיעד מקרוב את המחלקות של בית החולים איכילוב בימי הגל הראשון. מאוד מקרוב. הוא תיעד את החולים, את הרופאים וגם את המנהלים. תיעד בימים שאפילו על בני משפחות החולים נאסר להתקרב לשם. הם נכנסו ללב המחלקות, וזכו להצצה רחבה ומעמיקה יותר מצוותי החדשות שבאו והלכו כל הזמן. כבר היום, התיעוד שלו מעורר לא מעט מחשבות.

יאיר אגמון, במאי הסרט "מעשה בשתי מגפות" (צילום: חדשות 12)
יאיר אגמון, במאי הסרט "מעשה בשתי מגפות" | צילום: חדשות 12

"מעשה בשתי מגפות", הוא סרט תיעודי שליווה את ה"איכילובים": רופאה, אחות, דובר ומנהל – חווים לנגד עיניהם את הגל הראשון המתהווה. רחוק מהעיניים של קברניטי המשרד, קרוב לעיניים האדומות של קרובי המשפחה האבלים.

"אני שם את הרמקול ליד האוזן שלו, אבל הוא לא יכול לתקשר בשלב זה", אומר יאיר בטלפון לבתו של מאושפז בבית החולים. "אבא, אנחנו מתפללים עלייך, מקווה שאתה סולח לנו שאנחנו לא יכולים ללוות אותך בשעות האלה", היא משיבה מהצד השני. "בתחילה האירוע לא היו ביקורי משפחות, ואני כן נכנסתי. התמגנתי ונכנסתי עם פלאפון – והייתי עושה שיחות וידאו למשפחות", מספר אגמון.

בי"ח איכילוב (צילום: חדשות 12)
בי"ח איכילוב | צילום: חדשות 12

הסרט מלווה את מנהל בית החולים, פרופ' רוני גמזו, רגע לפני שיזכה להתמנות לתפקיד פרויקטור הקורונה הראשון במדינת ישראל. הסרט מציג כיצד פרופ' גמזו, כבר מהרגע הראשון, לא הסכים עם קביעותיהם של מתווי המדיניות במשרד הבריאות. "אתם חוזים לא נכון, זה לא עובד ככה", ביקר את המודלים המאיימים שהוצגו לציבור. לנגד עינינו נפרסים אחורי הקלעים של קבלת ההחלטות בשטח.

הסרט מציג היפוך ברור: תמונה קלינית לרופאים, ותמונה פוליטית נפרדת עם חיים משל עצמה. אינסוף נאומים, רבים מהם מגוחכים. "אני לא מצלם עכשיו באיכילוב, אבל אני בטוח שגם הממשלה הנוכחית הייתה נראית רע מאוד", מספר אגמון. "זה לא סרט שמבקר את הממשלה הקודמת. מגפה עולמית זה אירוע שמשפיל ממשלות".

פרופ' רוני גמזו, מנהל ביה"ח איכילוב (צילום: חדשות 12)
פרופ' רוני גמזו, מנהל ביה"ח איכילוב | צילום: חדשות 12

"מה למדת על הפוליטיקה הישראלית?" נשאל פרופ' גמזו בתום כהונתו כפרויקטור. "שהיא לא מחוברת לעם. היא הרבה ברמת האינטרסים והחישובים הפוליטיים והאלקטורליים. חישובים של מי יאהב אותי וכמה אני אשיג באמירה הבאה – ובדרך הזאת הם מאבדים את הציבור", הוא השיב. בעיצומו של גל חמישי, וביום השנה השני להופעת הנגיף על מסכינו, "מעשה בשתי מגפות" הוא רק סיכום ביניים במסע ארוך, שסופו אולי קרוב ואולי לא, ובכל מקרה לא לגמרי בשליטתנו.

הסרט ישודר בשבוע הבא ב-HOT8