גורמי המקצוע במשרד הבריאות צפויים לערוך דיון על הווריאנט החדש שהתגלה בצרפת, כך נודע היום (רביעי) ל-N12. הדיון בווריאנט, שנקרא בשפה המקצועית B.1.640.2, נועד כדי לעקוב אחר מידת ההשפעה שלו. הווריאנט מעורר דאגה מכיוון שיש לו 46 מוטציות, יותר מוטציות מהאומיקרון, ואחת מהן זוהתה ככזאת שעלולה לגרום לירידה ביעילות החיסון.

לפי דיווחים בתקשורת הצרפתית, הוא זוהה לאחר שאזרח צרפתי חזר מקמרון לדרום המדינה. לאחר חזרתו, המטייל הדביק עוד 12 אנשים נוספים. הווריאנט מכיל את המוטציה E484K - שעלולה לגרום לירידה ביעילות החיסון. בישראל צפויים לעקוב אחר הווריאנט החדש במסגרת המעקב שמנהלים סביב הווריאנטים השונים שמתגלים בעולם.

אתמול דווח על גילוי הווריאנט ברשתות התקשורת בצרפת. על פי הדיווחים, 46 המוטציות שיש לווריאנט עשויות להעיד כי מדובר בכזה שעשוי "להיות עמיד יותר לחיסון ומידבק יותר מהנגיף המקורי" - בדומה לאומיקרון. עם זאת, המידע על הווריאנט עדיין ראשוני ועדיין לא הוכח שהוא עמיד לחיסונים הקיימים.

עם זאת, חשוב לציין שהווריאנט התגלה בסוף נובמבר בסמוך לגילוי אומיקרון ומאז רוצפו ממנו 20 מקרים, בהשוואה ל-120 אלף ריצופי אומיקרון בתקופה המקבילה במאגרים. כך שייתכן שלאומיקרון יש יתרון עליו בהדבקה והסיכוי שיתרחב לא גבוה. ככל הנראה הוא החל לעורר דאגה כעת בשל המוטציות החדשות שלו שהתגלו.

כינוי זמני ולא רשמי לווריאנט - IHU - על שם המכון הצרפתי במרסיי שמצא אותו. החולה הראשון והמחוסן מקמרון סבל ממחלה קלה בלבד, ולא ברור מה לגבי האחרים שהדביק.