מספר חוקרים בעולם החלו להעלות ספיקות בנוגע לדיווח מוקדם יותר השבוע מקפריסין שנמצא וריאנט "דלתקרון" – שילוב של הווריאנט דלתא ואומיקרון. לדברי אחד החוקרים, ייתכן שהממצא החדש נובע עקב טעות של המעבדה הקפריסאית וכי "השמועות על הימצאותו של הדלתקרון הן ככל הנראה מוגזמות".

"רצפי הדלתקרון הקפריסאים שדווחו עליהם מספר כלי תקשורת גדולים נראים די ברור כזיהום", כך כתב בטוויטר תומס פיקוק, עמית מחקר במעבדת ברקלי של אימפריאל קולג' בלונדון, שמתמקדת בחקר נגיף הקורונה". בציוץ אחר הוא הוסיף כי "זה לא ממש קשור ל'איכות המעבדה' או משהו דומה - זה ממש קורה לכל מעבדת רצף מדי פעם".

למרות ששילוב של שני נגיפים הן תופעה ידועה, לפי דיווח של גוף החדשות DW הגרמני, מומחים טוענים כי המוטציות שדומות לאומיקרון שהתגלו בגנום הדלתא נמצאות כולן בחלק אחד של רצף גנטי – קטע שידוע שמושפע מקשיים בהליכי הריצוף שלו.

ג'פרי בארט, חוקר במכון Wellcome Sanger הבריטי, טוען שמחקר שהוא ערך בנושא מביא ככל הנראה למסקנה שה"דלתקרון" לכאורה לא רקומביננטי עם שושלת הדלתא והאומיקרון.

אז אנו יכולים להתעלם מהדיווחים מקפריסין? לא בטוח. טימו וולף, ראש היחידה למחלות פתוגניות בבית החולים האוניברסיטאי בפרנקפורט, אמר ל-DW שכדאי להישאר זהירים לעת עתה. לדבריו, הממצאים מקפריסין צריכים להיבדק ביסודיות "וכדי להיות בטוח נצטרך להמתין מספר שבועות".