פרסום ראשון: במשרד הבריאות דיווחו אמש (ראשון) ש"מקרה של פוליו (שיתוק ילדים) התגלה בילד/ה בן/ת 4 מירושלים שלא חוסן/ה נגד פוליו במסגרת חיסוני השגרה", וסירבו לפרט אפילו את מין הפעוט/ה כדי להימנע מחשיפת זהותו. למרות זאת, יתר פרטי המקרה שהגיעו לידי N12 מפתיעים ומטרידים: מתברר שמדובר בפעוט/ה שלא חוסן נגדו פוליו בגלל התנגדות של הוריו לחיסון, למרות שמדובר בחיסון ותיק ובטוח. הפעוט סובל מחולשה נוירולוגית ועשוי להישאר עם נכות במחצית מגופו.

הפעוט הובא לבדיקה רפואית בעקבות תסמינים של חולשה במחצית גופו השמאלי, וכחלק משגרת הבדיקות במקרים כאלה - עבר גם בדיקה שגילתה שחלה בפוליו. רופאיו מקווים שהחולשה הנוירולוגית תחלוף ולא תגרום לנזק בלתי הפיך, אבל נכון לעכשיו - מצבו של הפעוט עוד יכול להחמיר ולהגיע עד כדי נכות - בדומה לחולים שנדבקו בישראל בתחילת שנות ה-50.

 

ילד מתחסן, אילוסטרציה (צילום: 123RF‏)
במשרד הבריאות מעריכים: המקרה הוא רק קצה הקרחון, אילוסטרציה | צילום: 123RF‏

במשרד הבריאות כבר החלו בביצוע של פעולות דחופות לאיתור מגעים של הפעוט שנדבק, מתוך הבנה שהוא נדבק מאדם אחר. החשש הגדול הוא מהתפרצות של המחלה הקשה בכיסי אוכלוסייה בתוך המגזר החרדי בירושלים שמתנגדים לחיסונים.

על פי נתוני משרד הבריאות, המצב בירושלים מטריד - רק 83% מהפעוטות עד גיל שנה קיבלו את כל 4 המנות של החיסון נגד פוליו. ההסבר לכך הוא כפול: בירושלים כידוע ישנה אוכלוסייה חרדית גדולה מאוד, ומשפחות חרדיות מרובות ילדים לעיתים דוחות את מועד החיסון כדי שלא להגיע עם כל ילד בנפרד פעם אחר פעם למרפאה, אבל בחלק מהמקרים - גם בגלל התנגדות עקרונית לחיסונים.

זאת הפעם הראשונה של הדבקה בפוליו במדינת ישראל מאז שנת 1989, ובמשרד הבריאות מודאגים. הם החלו בפעולות דחופות לאיתור המגעים של הפעוט, ובהן הגברת הניטור של הביוב בעיר הבירה כדי לנסות לאתר הדבקות נוספות, אבל ההערכה היא שהמקרה המדובר הוא רק קצה הקרחון, ושקרוב לוודאי שיש עשרות עד מאות מקרים של הדבקה.

בדרך כלל להדבקה בפוליו אין תסמינים בכלל, או תסמינים של מחלת חום קלה בלבד כגון שיעול, חום, כאב ראש, וכאב גרון. רק באחד מאלף מקרים של המחלה נגרם השיתוק המוכר והמסוכן, אבל כשיש מאות מקרים של הדבקה, כפי שחוששים במשרד הבריאות, אז יש סיכוי שיהיו גם מקרים נוספים של חשש למחלה קשה יותר עם שיתוק - כמו במקרה שהתגלה היום. במשרד הבריאות קוראים לכל מי שלא השלים את חיסוני השגרה בכלל והחיסון לפוליו בפרט לילדיו - להשלים אותם במהירות האפשרית.