לנוכח המשך התפשטות האומיקרון והעלייה בתחלואה, מנכ"ל חברת פייזר, אלברט בורלא, התראיין אמש (שבת) ל"חדשות סוף השבוע" - והתריע: "הנגיף יהיה איתנו בשנים הבאות". לצד זאת, בורלא אמר כי עובדים על חיסון מפני האומיקרון לפני שייווצר גל חדש, הוא דיבר על הקשר שהוא מקיים עם בנט ועם נתניהו - וגם התייחס ליעילות המנה הרביעית.

"אני לא חולה באומיקרון", אמר מנכ"ל פייזר בתחילת הריאיון, כמה ימים לאחר שקרן פרס בראשית הכריזה עליו כחתן פרס נובל היהודי. "זה מיוחד מאוד. הפרס הוא מבני עמי, מישראל, והוא חשוב לי מאוד", הוא הוסיף.

אני מבינה שאתה הולך לתרום את הפרס. זה מגיע עם צ'ק של מיליון דולר ואני מבינה שאתה מתכוון לתרום את זה לשימור זכר נספי השואה בדגש על קהילת יהדות יוון.

"בדיוק. במיוחד עיר הולדתי סלוניקי. סלוניקי הייתה מרכז יהודי גדול. במשך 500 שנה היא נקראה ירושלים הקטנה או ישראל של הבלקן או האימא של ישראל, הרבה שמות שונים. היא הוכחדה לחלוטין במהלך השואה. (רק) 4% שרדו. ביניהם היו אבי ואמי ועם זה גדלנו. ואני מאוד עצוב בגלל שהמקום שהיה מרכז יהודי כל כך גדול וסבל כל כך במהלך השואה - אין לנו מוזיאון שואה ויש תכניות גדולות למוזיאון גדול והשיגו מימון ממספר מקורות וחסר להם מעט מהסכום ואני מעוניין לתרום וחלק גדול מהסכום (של הפרס) ילך למטרה זו".

"לא נמגר את הנגיף, יש לו נטייה לייצר וריאנטים חדשים ולחמוק מהגנה חיסונית"

האם אומיקרון הוא ההתחלה של הסוף או רק הסוף של ההתחלה?

"אני חושב שאנחנו לא נמגר את הנגיף. הנגיף יהיה איתנו בשנים הבאות. רק נגיף אחד מוגר בתולדות האנושות - אבעבועות שחורות. הדבר השני הוא שלנגיף הזה יש נטייה לייצר וריאנטים חדשים, והוא נוטה גם לחמוק מהגנה חיסונית, ולא משנה אם היא נובעת מחיסון או מהידבקות במחלה. ההגנה אצל מי שכבר נדבק נמשכת פחות זמן - לעומת ההגנה מהחיסון".

"אבל יש בידינו כלים רבי עוצמה, שלפני שנה לא חשבנו שיהיו", הוא הבהיר. "אני מדבר על חיסונים - ועל טיפולים למחלה, ואני לא מדבר רק על התרומה של פייזר, אלא גם על חיסונים ותרופות אחרים, בייחוד תרופות, שיוצאות עכשיו לשוק", הוסיף מנכ"ל ענקית התרופות האמריקנית. "לאור כל זה אני חושב שנצליח לנהל חיי שגרה, ורק אם ניתקל בווריאנט כמו אומיקרון, שהוא, כמו שאומרים, סיפור אחר, אז נתמודד עם אנומליות, שנצליח להשתלט עליהן בתוך כמה חודשים".

חיסון של פייזר נגד קורונה (צילום: רויטרס)
"יש בידינו כלים רבי עוצמה, אני חושב שנצליח לנהל חיי שגרה" | צילום: רויטרס

"נוכל לייצר את החיסון בייצור המוני, רק אומיקרון מצליח לחמוק"

אמרת, לפי המצטטים, שנוכל להתנהל לפי השגרה החדשה כבר באביב.

"אני סבור שיהיו בידינו חיסונים מוצלחים מאוד מפני אומיקרון לפני שייווצר גל חדש, ואנחנו עובדים על חיסון כזה. אני לא יודע אם נצטרך להשתמש בו, אבל אנחנו עובדים על החיסון. נדע אם הוא הפתרון הטוב ביותר רק אחרי שנראה את הנתונים, אבל את הנתונים נראה בחודש מרץ".

עוד אמר בורלא כי "אנחנו יודעים שיהיה ביכולתנו לייצר את החיסון בייצור המוני, אם יהיה צורך, כי אנחנו כבר בונים את התשתית לייצור". על הווריאנטים שעלולים להגיע לאחר האומיקרון, הוא הדגיש כי "אני חושב שיהיו עוד וריאנטים, זה התרחיש הסביר ביותר. לכן, סביר להניח שהווריאנט הבא יהיה תולדה של אומיקרון, לא של דלתא, אבל גם את זה אנחנו לא יודעים".

"אני חושב שאומיקרון היא האות ה-12 באלפבית היווני, נכון? קדמו לו, אפוא, 11 וריאנטים אחרים. את כולם כיסה החיסון", ציין בורלא. "רק אומיקרון מצליח לחמוק ממנו, לא מבחינת מקרי האשפוז, שבמניעתם החיסון עדיין יעיל מאוד, אלא מבחינת ההידבקות - שם הוא אינו מעניק כיסוי מוצלח".

הווריאנט הדרום אפריקאי, אומיקרון (עיבוד: N12)
"האומיקרון לא מעניק כיסוי מוצלח עם החיסון" | עיבוד: N12

"לא זקוקים בהכרח למנה הרביעית"

בצל הנתונים הראשוניים שחשפה פרופ' גילי רגב-יוחאי מהמחקר שהיא עורכת בבית החולים שיבא תל השומר, שלפיו המנה הרביעית יעילה בפני וריאנט האלפא והדלתא, אך לא בפני האומיקרון - אמר בורלא כי "יש סיבות טובות מאוד לצורך במנה הרביעית. עם זאת, אני לא אומר שאנחנו זקוקים לה בהכרח. אנחנו יודעים שהמנה הרביעית מעלה את רמת הנוגדנים, וכשאת מעלה את רמת הנוגדנים - את מעלה את רמת ההגנה שלך".

היית מאוכזב מתפקודו של החיסון בחודשים האחרונים? כשקיבלנו את הזריקה השלישית חשבו שהיא תגן עלינו חצי שנה או יותר.

"אני תמיד מתאכזב כשמשהו אינו עומד בציפיות שלנו, אבל היות שאנחנו יודעים שהמאבק בנגיף הזה מאתגר, אנחנו נוקטים אמצעים רבים. עכשיו, לדוגמה, אנחנו בוחנים את המנה הרביעית, אנחנו בודקים מנות גדולות יותר, מספר גדול יותר של מנות. אנחנו מבצעים מחקרים על האומיקרון באופן ספציפי, אנחנו מבצעים מחקרים על נגיפים היברידיים - אומיקרון ודלתא. אנחנו רוצים לכסות, אפוא, את כל התרחישים האפשריים, כדי לייצר הגנה. אבל, כמובן, הזמן הוא גורם מכריע".

"מקווה שנצליח לפתח חיסון שנוכל לקבל פעם בשנה"

זה אומר שהשגרה הנורמלית החדשה תכלול מנת חיסון כל 4-5 חודשים?

"אני חושב שזה לא יהיה תרחיש טוב. אני מקווה שנצליח לפתח חיסון שנוכל לקבל פעם בשנה, כמו שאנחנו עושים במקרים אחרים. קל יותר לשכנע אנשים להתחסן פעם בשנה. קל יותר לאנשים לזכור. מבחינה של בריאות הציבור זה מצב אידאלי. אנחנו מנסים לראות אם נצליח לפתח חיסון שיהיה יעיל נגד אומיקרון - ולא יאבד מהיעילות שלו נגד וריאנטים קודמים. וזה עשוי להיות פתרון אלא אם יתפרץ משהו שונה לגמרי".

לדברי מנכ"ל פייזר, כיום עורכים בחברה מחקרים גם על טיפול לשם מניעה. "פירוש הדבר הוא שאם מישהו נדבק, לא רק הוא יקבל טיפול, יקבלו אותו גם האנשים שגרים איתו, כדי שלא כל בני הבית יידבקו. לדוגמה, בבית אבות, אם מישהו מהצוות או אחד הדיירים יידבק, ניתן את הטיפול לשאר העובדים והשוהים בו".

 

אלברט בורלא
בורלא: עובדים על טיפול לשם מניעה

מתי נוכל לצפות לחיסונים לילדים?

"זה כבר סיפור אחר. לגבי גילים נמוכים מחמש שנים אנחנו עוד בוחנים. יש לנו אלפי נבדקים, אפשר לומר, או לכל הפחות מאות, שמעורבים בזה כרגע ואנחנו ממתינים לתוצאות".

"אתרים תוקפים אותי - כתבו שאשתי מתה מהחיסון ושנעצרתי בידי ה-FBI"

בורלא התייחס למתנגדי החיסונים, שפוגעים בו ובמשפחתו. "יש אתרי אינטרנט שתוקפים אותי. הם כתבו, למשל, שנעצרתי בידי ה-FBI באשמת הונאה. כמובן, זה לא נכון, וזה אפילו מצחיק אותי. בפעם השנייה הם כתבו שאשתי מתה בעקבות החיסון. שהיא לא רצתה להתחסן ואני הכרחתי אותה", הוא סיפר.

"מדובר ברשת של אתרי אינטרנט וכאשר הם החלו להתרבות, לא הצלחתי למצוא את הילדים שלי והתחלתי להתקשר אליהם כדי לוודא שהם לא קוראים בעיתון ידיעות על מותה של אמם, לכאורה", הוא הוסיף. "ניסיתי גם לתפוס את ההורים המבוגרים של אשתי שמתגוררים ביוון, ולספר להם שהבת שלהם בריאה ושלמה אני מקבל מכתבי איום וכדומה".

נחזור לישראל - הקו החם שקיימת עם ראש הממשלה לשעבר נתניהו, קיים גם מול ראש הממשלה בנט?

"טיפחתי קשרים לבביים עם ביבי בעבר, וכעת עם נפתלי. אני יודע שאתם חיים בישראל, ושיש לכם מערכת פוליטית שנוטה לפלג אתכם לעיתים. מבחינתנו, היהודים שלא חיים בישראל, יש רק 'ישראל'. אנחנו לא מבחינים בין מפלגות השונות. לגבינו, ישראל היא חוף מבטחים שבו אנחנו יכולים תמיד לעגון, כך שישראל מאוד חשובה לנו".

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: פלאש 90)
בורלא על בנט ונתניהו: "מבחינתנו יש רק ישראל" | צילום: פלאש 90

אתה עדיין בקשר עם ראש הממשלה לשעבר?

"כן, כמובן. הוא מתקשר, אבל נכון לעכשיו אנחנו בעיקר מתעדכנים, מדברים על חיינו וכדומה. ולבסוף, אחרי שנתיים שבהן לא התקיים הטקס פיזית, השנה יתקיים טקס הענקת פרס ג'נסיס בירושלים בשלהי חודש יוני".